Gospodarka odpadami

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Gospodarka odpadami a ekologia

Nikt nie powinien kwestionować zmian klimatycznych, których jesteśmy świadkami. Organizacje non-profit alarmują: jeśli nie podejmiemy świadomych i zdecydowanych działań może się okazać, że postępujące globalne ocieplenie zmieni naszą planetę nie do poznania. Szacuje się, że przy strategii „biznes-jak-zwykle”, mogą nas dotknąć wielkie konsekwencje. W związku z tym, że produkowane przez nas odpady nie zawsze trafiają do punktów recyklingu, a gospodarka odpadowa utyka w wielu światowych i krajowych firmach, ciężko jest odpędzić się od pesymistycznych wizji. Przyjmuje się, że przed 2100 rokiem, średnia temperatura na świecie może wzrosnąć o 4°C. W związku z tym okolice globalnych spichlerzy zostaną dotknięte suszami, a trzy czwarte ludzkości będzie musiało doświadczać śmiertelnych temperatur przez wiele dni w roku. Susze, gwałtowne zjawiska pogodowe, topniejące lodowce, nowe choroby cywilizacyjne, powodzie i głód – brzmi to bardzo dystopijnie, jednak takie właśnie są przewidywania naukowców. W wizualizacji Climat Central graficy przygotowali prawdopodobną wizję, która czeka część miast portowych, w momencie, kiedy poziomy mórz podniosą się o 8,9 m (jest to scenariusz opcji, w której średnia temperatura osiągnie wysokość 4 °C). Zalane zostaną, chociażby Gdańsk i Gdynia. Co możemy zrobić, aby zapobiec takiej wizji przyszłości? Można zacząć od najmniejszych gestów, prowadzących w stronę ekologii. Oczywiście największy nacisk należy położyć na gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych, ponieważ one produkują najbardziej niebezpieczne odpady. Chcesz dowiedzieć się, jak organizować gospodarkę odpadową? Czytaj dalej!

Odpady – prawdziwy problem współczesnego świata

Niestety wciąż zmagamy się z problemem gospodarowania odpadami. Tylko pewna część jest przeznaczana do recyklingu, inne – z różnych powodów – pozostają na wysypiskach śmieci. Dane dostępne opublikowane przez UE, dotyczące Waste Statistics z 2020 roku głoszą, że na każdego mieszkańca wspólnoty europejskiej (a szacuje się, że jest ich ponad 400 mln) przypada 4,8 tony wyprodukowanych śmieci. Są to przytłaczające masy różnego typu pozostałości, jednak wiadomo, że za największe ilości odpadów odpowiadają wielkie korporacje i zakłady przemysłowe, produkcyjne etc. Jednocześnie dane podają, że ok. 39,2% z całości śmieci ulega recyklingowi, ale 31,3% niestety jest składowane na wysypiskach śmieci. Zatem widać, że problem jest ogromny, nawet w skali Europejskiej. Gospodarowanie odpadami może pomóc w świadomym i optymalnym recyklingu – najlepiej zacząć od swojej własnej firmy, tak aby stopniowo i oddolnie przechodzić w bardziej ekologiczny tryb pracy. 

Polska w kontekście wytwarzania odpadów

Polska, jako członek UE również figuruje w Waste Statistics. Plasujemy się na trzynastym miejscu z liczbą prawie 4,5 t produkowanych odpadów na mieszkańca. Jest to oczywiście powiązane z liczbą ludności i mimo iż, znajdujemy się poniżej niechlubnej europejskiej średniej, warto się zastanowić, jakie odpady są największym problemem w Polsce. Szacuje się, że ok. 80% wszystkich produkowanych w Polsce odpadów, pochodzi z przemysłu. Dzieje się tak, ponieważ jest to ściśle związane z konsumpcją, a ponadto otrzymaliśmy niejako w spadku po systemie socjalistycznym, rozbudowaną sieć kopalni, hut etc. Kolejnym problemem z zakresu gospodarowania odpadami są odpady tworzyw sztucznych. Oprócz tego Polacy wytwarzają spore ilości odpadów komunalnych – 342 kg na mieszkańca (dane podawane za GUS-em z 2020 roku). Inne znaczące odpady wytwarzane w Polsce to złom, pozostałości niebezpieczne, chemiczne, medyczne, a także makulatura. Nawet jeśli znajdujemy się poniżej średnich wartości w Europie, warto podkreślić, że z recyklingiem wciąż mamy problemy – te statystyki z kolei stoją w miejscu. 

Czy gospodarka odpadami jest niezbędna dla firm?

Gospodarka odpadami dla firm jest dość niezbędna w kontekście prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest to po prostu szereg działań, mający na celu unieszkodliwienie lub ostateczne przetworzenie odpadów. Gospodarowanie odpadami ma kilka etapów. Pierwszym z nich jest składowanie, następnie transport do placówki utylizacyjnej, przekształcanie lub utylizowanie, właściwy recykling oraz obserwowanie wpływu takich działań na środowisko i gospodarkę. Jak w takim razie usprawnić gospodarkę odpadową dla firm? Jest to wymagające zadanie, które angażuje głównie czas pracowników przedsiębiorstw. Dobra organizacja wywozu lub sprzedaży pozostałości to wiele godzin spędzonych na szukaniu odpowiednich ofert i próba dostosowania ich do warunków w naszej firmie. Często zarządzanie całym procesem wymaga także znajomości rynku odpadowego. Warto jednak zadać pytanie, dlaczego tak niezbędne jest prowadzenie gospodarki odpadowej. Firmy niewywożące regularnie pozostałości ze swoich posesji mają znacznie utrudnioną pracę. Dodatkowo za nielegalne składowanie śmieci w zakładzie pracy grożą wysokie kary. Zatem gospodarując odpadami, nie tylko dbasz o ekologię, ale także o własną firmę i bezpieczeństwo pracy. Przydatnym narzędziem do organizacji tego procesu, jest WasteMaster – dzięki naszej giełdzie odpadów z łatwością znajdziesz odpowiednie firmy zewnętrzne!

W jaki sposób znaleźć firmę zajmującą się gospodarką odpadową?

Najszybciej i najskuteczniej możesz znaleźć firmę zajmującą się gospodarką odpadową przez WasteMaster. Co więcej, nasza spółka także zawodowo zajmuje się optymalizacją zarządzania odpadami w przedsiębiorstwach. Naszym celem jest poprawienie jakości gospodarki odpadami w krajowych firmach. Wystarczy, że się zgłosisz do nas, udzielisz nam informacji na temat posiadanego odpadu, a my zajmiemy się resztą! Wypełnij formularz zgłoszeniowy i interesującej Cię ofercie, zadzwoń do nas lub skorzystaj z naszej giełdy odpadów. Znajdziesz ją na naszej platformie internetowej w zakładce „Dołącz do firm”, a następnie „Wystaw odpad”. W ten sposób możesz swobodnie dodać ogłoszenie dotyczące konkretnego rodzaju odpadów. Wybierz kategorię pozostałości, określ ilość i ewentualne informacje dodatkowe, zmieść zdjęcie. Zwłaszcza w kontekście organizacji wywózki odpadów z Twojej firmy, podanie lokalizacji ma duże znaczenie. Za pomocą tych prostych czynności wejdziesz w świat giełdy odpadowej, a firmy same się do Ciebie będą zgłaszać. W ten sposób poznasz też moc konkurencji na rynku odpadowym! Spośród podanych ofert będziesz mógł swobodnie wybierać – nie obligujemy Cię do niczego. W ten sposób skrócisz proces organizacji gospodarowania odpadami  i szybciej przekażesz pozostałości do recyklingu. Udzielamy także konsultacji w sprawach formalnych!

Kwestie prawne a zarządzanie odpadami

Jeśli chodzi o formalności, każdego przedsiębiorcę i rolnika posiadającego powyżej 75 ha gruntów uprawnych, obowiązują pewne zasady. Grupa ta, pod groźbą wysokiej grzywny, powinna prowadzić konto w Bazie Danych Odpadowych. Jest to system, w którym musimy regularnie wypełniać sprawozdania dotyczące ewidencji odpadowej. Wypełnia się je w określonych terminach i są one świadectwem legalności prowadzonej działalności gospodarczej. To narzędzie, które kontroluje wytwarzanie i utylizowanie odpadów w Polsce. Jeśli organizujemy wywózkę odpadów, należy także uzupełnić Kartę Przekazania Odpadów, która zapewnia legalny przewóz do placówki utylizującej. Oddajemy ją kierowcy, który zabiera nasze pozostałości. Dodatkowo trzeba uzupełnić Kartę Ewidencji Odpadowej, która  z kolei jest dowodem na legalność gospodarowania odpadami w razie inspekcji konkretnych służb. Wszystkie podane dokumenty posługują się systemem kodów odpadów, który został wprowadzony za Unią Europejską. Całość katalogu odpadów możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska ze stycznia 2020 roku, która jest dostępna w sieci.

Jeśli chodzi o koszty gospodarowania odpadami, więcej o nich znajdziesz na naszym blogu - https://mamodpad.wastemaster.pl/blog/wpis-do-bdo-oplata-rejestrowa-ile-wynosi-i-na-co-jest-przeznaczana. Są one uzależnione od wielkości Twojego przedsiębiorstwa: mikroprzedsiębiorstwa muszą uiścić opłatę w wysokości 100 zł, przy wpisie do BDO, a zwykli ok. 300 zł. Jednak ile zapłacisz za pomoc w gospodarowaniu odpadami od WasteMaster? Absolutnie nic! Za konsultację i korzystanie z opcji wyceny oraz konsultacje w sprawie BDO są kompletnie darmowe. Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowymi opcjami takimi jak: sprawozdanie roczne czy prowadzenie jednocześnie kilku gospodarek odpadowych, oferujemy korzystne abonamenty nawet od 30 zł miesięcznie. W razie dodatkowych pytań – skontaktuj się z nami! Giełda Odpadowa jest czynna całą dobę – możesz dodawać swoje zgłoszenia w dowolnym miejscu i czasie! Jest to niezwykle przydatna metoda znajdowania np. firm wywożących odpady, ponieważ nie wymaga od wytwórcy pozostałości wysyłaniu kilkunastu formularzy do wyceny, czy wykonywania wielu telefonów. U nas wszystko masz w jednym miejscu. Gwarantujemy, że współpracujemy jedynie z legalnymi i profesjonalnymi podmiotami. W razie potrzeby udzielamy darmowych konsultacji i wsparcia w obsłudze naszej giełdy. Usługi od WasteMaster mają służyć przede wszystkim klientom, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z najwyższą uwagą – sprawdź opinie na nasz temat!

Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master