Gospodarka odpadami w Lublinie

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Przede wszystkim warto przytoczyć pojęcie gospodarki odpadami w Lublinie. Jest to zespół działań powiązanych z zarządzaniem śmieciami. Jej celem jest sprzedanie, wywiezienie, poddanie recyklingowi lub utylizacji wytworzonych śmieci. Jeżeli jest to niemożliwe w obrębie miejsca wytworzenia - takie działania są zlecane firmom zewnętrznym. Niestety, w związku z panującym kryzysem klimatycznym i nie zmniejszającym się poziomem produkcji, składowanie śmieci na wysypiskach staje się coraz poważniejszym problemem. Dlatego postuluje się stosowanie do zasad gospodarowania odpadami w Lublinie we wszystkich przedsiębiorstwach. Ma to pomóc w zmianie poglądów na wyprodukowane śmieci - jest to przecież bardzo przydatny surowiec. Kolejnym, istotnym w kontekście funkcjonowania firmy aspektem, jest to, że nadmierne przechowywanie odpadów w firmie, po prostu zaburza pracę i może po czasie zagrozić Twoim pracownikom. Chociażby z tego powodu warto pochylić się nad tym tematem.

Bardzo wiele przydatnych informacji na temat gospodarki odpadowej dla firm w Lublinie znajdziesz w Ustawie o Odpadach z 2013 roku. Zawarto tam cały rozdział poświęcony zarządzaniu śmieciami w gminie, w przedsiębiorstwie etc. Jednak najistotniejsze są (ustalone w zgodzie z ustawami unijnymi) ogólne przepisy gospodarowania pozostałościami. Wytwórca śmieci jest zobligowany do zapobiegania zbytniemu wytwarzaniu odpadów w swoim przedsiębiorstwie. Jest także zobligowany do przygotowania ich do kolejnego użycia, do przeprowadzenia recyklingu, utylizacji, odzysku lub unieszkodliwiania. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić samodzielnie - musi skorzystać z usług firm zewnętrznych. Co więcej, warto zapoznać się z dodatkowymi wskazówkami z zakresu gospodarki odpadami. Firmy w Lublinie powinny dokładnie przeanalizować swój stan posiadania oraz to, jakie pozostałości produkują. Od tego powinno się zacząć - dzięki temu możemy dojść do tego, jakie surowce można pozyskać z pozostałości na miejscu, w firmie, w ten sposób oszczędzając na kupnie nowych materiałów. Nazywa się to zasadą bliskości. Ponadto, proponuje się obserwację stategii odpadowych, które stosują inne firmy z konkretnej branży. W ten sposób można dowiedzieć się, co jest ogólnym problemem firm nam podobnym, a co naszym własnym błędem. Poleca się też skorzystanie z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami w Lublinie.

Jak wyglądają koszty gospodarowania odpadami w Lublinie? Wszystko jest oczywiście uzależnione od tego, jaką metodę przyjmiemy. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z zewnętrznej firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Lublinie koszty będą wyższe niż jeśli na własną rękę zajmiemy się organizacją naszego miejsca pracy. Koszty transportu, utylizacji, recyklingu są zawsze zależne od rodzaju odpadu. Za niektóre z nich, jak np. złom, możemy otrzymać gotówkę, jednak za większą część, to przedsiębiorca musi uiścić opłatę. Więcej o kosztach gospodarowania odpadami w Lublinie znajdziesz na naszym blogu – zachęcamy do czytania. Opłaty, które trzeba uiścić przy wpisie do BDO, to 100 zł dla mikroprzedsiębiorców oraz 300 zł w przypadku regularnych przedsiębiorstw. A ile zapłacisz za organizację całego procesu z WasteMaster? Absolutnie nic! Zamieszczanie ogłoszeń na naszej Giełdzie Odpadowej jest całkowicie darmowe! Dowolnie korzystaj z naszych usług, szukaj opłacalnych ofert i oszczędź zarówno czas, jak i fundusze!

Potrzebujesz pomocy od firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Lublinie? A może zwyczajnie chcesz spieniężyć swoje śmieci? Przewieźć je? Najszybciej znajdziesz tego typu przedsiębiorstwa z Giełdą Odpadów od WasteMaster! Jedyne, co należy zrobić to wejść na naszą stronę, wypełnić formularz i dodać zlecenie. Wyświetli się ono odpowiednim firmom, które szukają klientów i jeśli zainteresuje ich Twoja oferta - same się do Ciebie zgłoszą! W ten prosty sposób, w stosunkowo krótkim czasie, możesz dokonać wyboru spośród wielu firm istotnych dla Twojej gospodarki odpadami w Lublinie. Ważna informacja: nie pobieramy opłat za nasze usługi!

Po co w zasadzie przejmować się gospodarką odpadową w Lublinie? Najistotniejszym, z perspektywy etyki, jest wzgląd ekologiczny. Przyjmuje się, że w Polsce na jednego obywatela przypada niemalże 4,5 t śmieci. Średnia dla UE wynosi około 4,8 t. Jest to bardzo duża i wciąż wzrastająca statystyka, która nieograniczana, sprawi, że dosłownie utoniemy w śmieciach. Oprócz tego, że brakuje miejsc do składowania, to nieprzetwarzanie śmieci napędza globalne ocieplenie. Z tej przyczyny szacuje się, że w ciągu mniej niż 100 lat, średnia temperatura światowa podwyższy się o 4°C, co sprawi, że stopnieją lodowce, wzrosną poziomy mórz, a globalne spichlerze będą gnębione suszami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Dlatego władze UE starają się przekonać swoich członków do przyjęcia ekologicznych rozwiązań. Może się wydawać, że nasze mikroprzedsiębiorstwo nie jest w stanie aż tak wpłynąć na zmiany klimatyczne, jednak jeśli wszyscy będziemy prawidłowo i efektywnie gospodarować odpadami w Lublinie, to możemy faktycznie wpłynąć na przyszłość.

Dlatego, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej, niejako jesteśmy zobowiązni do przyjmowania przepisów uchwalonych przez PE. Dlatego, że coraz głośniej mówi się o narastającym kryzysie klimatycznym, postanowiono podjąć w tej sprawie stanowcze kroki. Jednym z nich jest przejście od gospodarki liniowej, skupionej na produkcji, zużywaniu i wyrzucaniu materiałów, w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Polega ona na skorzystaniu z technik recyklingu w taki sposób, aby produkować jak najmniej śmieci, przy symultnicznym wykorzystaniu wszystkich składników konkretnej pozostałości. Gospodarka odpadami w Lublinie powinna tak wyglądać nie tylko w perspektywie kraju, ale także w kontekście przedsiębiorstw. Aby zobligować do tego właścicieli firm, wprowadzono parę zasad, m.in. "zanieczyszczający płaci" czy "rozszerzoną odpowiedzialność producenta". Pierwsza z reguł obciąża producentów śmieci kosztami ich przekształcania, wiążę się to także z wprowadzeniem tzw. opłaty recyklingowej. Następna skupia się na odpowiedzialności za pozostałości od momentu ich powstania. Nakłada to na przedsiębiorcę obowiązek sprawdzenia, czy oddaje on swoje pozostałości do legalnej placówki. Pamiętaj o wszystkich powyższych przepisach i wskazówkach - przydadzą Ci się w efektywnym gospodarowaniu odpadami w Lublinie!

Jakie inne korzyści mogą płynąć z gospodarki odpadami w firmie w Lublinie? Najistotniejszą z nich jest oczywiście ekologia, jednak nie tylko to da się uzyskać w związku z właściwym zarządzaniem odpadami w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim organizacja wywozu, przetwarzania i recyklingu odpadów to podstawa sfunkcjonalizowania działalności gospodarczej. Co gdybyś nie wywoził śmieci ze swojego zakładu produkcyjnego. Albo pomyśl, że nie składujesz ich w jednej przestrzeni, tylko w dowolnych miejscach. Wówczas praca firmy będzie bardzo utrudniona. Ponadto, korzystając z firm zajmujących się gospodarką odpadami w Lublinie lub z podmiotów wywożących czy przetwarzających śmieci, przyczyniasz się do rozwoju lokalnych biznesów i następnych miejsc pracy. To, że przekazujesz np. tworzywa sztuczne do firm zewnętrznych, napędza także nowoczesne rozwiązania. Kolejną zaletą, jest mniejsze zużywanie energii, która zostałaby strawiona do produkcji nowych przedmiotów oraz zmniejszenie się wydobycia danych surowców. Jest tak w przypadku złomu – dzięki temu, że oddajesz surowce stalowe do skupów, stalownie mogą z nich wytopić nowe przedmioty, a nie napędzać przemysł kopalny. Następną zaletą, która dotyczy bezpośrednio Twojej firmy, jest legalność biznesu – brak grzywn, a także możliwość oszczędzenia. Jeśli masz możliwość wykorzystania raz jeszcze materiałów uznanych za odpad – oszczędzisz środki na zakup nowych surowców!

Obowiązujące w Polsce przepisy, nakładają wiele zobowiązań na przedsiębiorców produkujących odpady. Są to narzędzia kontroli i monitorowania wytwarzania oraz unieszkodliwiania śmieci. Dlatego, jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem mającym więcej niż 75 ha upraw rolnych, jesteś zobowiązany do prowadzenia aktualnej ewidencji w systemie BDO. Jest on bardzo ważny, a nieobecność w nim - jest bardzo kosztowna. Grzywny za nieposiadanie konta w Bazie Danych Odpadowych mogą osiągnąć nawet milion złotych! Jeśli organizujesz wywózkę śmieci w ramach swojej gospodarki odpadowej w Lublinie, musisz wypełnić i oddać Kartę Przekazania Odpadu. Wypełnij także Kartę Ewidencji Odpadowej, która jest dowodem na legalność przeprowadzonych transakcji. Wszystkie dokumenty korzystają z systemu kodów odpadów, który ma za zadanie ułatwić identyfikację śmieci. Możesz je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2020 roku. Gospodarka odpadami w Lublinie musi się opierać na legalnej działalności - warto o tym pamiętać.
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu w Lublinie, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master