Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje zmian klimatu: susze, gwałtowne wyładowania atmosferyczne, powodzie, czy też pożary i mini trąby powietrzne. Jak możemy walczyć ze zmianami, które sami na siebie sprowadziliśmy? Między innymi za pośrednictwem recyklingu – poznaj szczegółowe etapy recyklingu i poszerz swoją świadomość ekologiczną!

Etapy recyklingu

Zanim przejdziemy do konkretnych etapów recyklingu, warto jest zadać sobie podstawowe pytanie – czy recykling jest oraz jakie mamy rodzaje recyklingu. Cytując internetowy Słownik ochrony środowiska, recyklingiem możemy nazwać:

  • proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Rozumie się przez to metodę odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie ponownie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Recykling nie obejmuje odzysku energii oraz ponownego przetwarzania na materiały, które mają być końcowo wykorzystane jako paliwo.

O recyklingu uczymy się już od lat dziecięcych – tak samo o segregacji odpadów komunalnych, czy wadze sprzątania lasów z przeróżnych odpadów. Jednak, czy każdy z nas kojarzy poszczególne rodzaje recyklingu? Jeśli nie – warto je sobie utrwalić – wówczas łatwiej nam będzie zrozumieć działanie systemu segregacji pozostałości oraz procesy rządzące gospodarkami odpadowymi. Zatem do rodzajów recyklingu możemy zaliczyć:

  • recykling materiałowy – polega na pozyskiwaniu z odpadów poszczególnych tworzyw, a następnie produkowanie z nich nowych materiałów,
  • recykling termiczny – jest to przetwarzanie materiałów w taki sposób, aby pozyskać z nich energię,
  • recykling organiczny – polega na wykorzystaniu naturalnych procesów (takich jak fermentacja metanowa i tlenowa), tak aby odpady zostały sprowadzone do formy pierwotnej, organicznej,
  • recykling surowcowy – przekształcenie odpadu w postać pierwotną, z której odpad powstał,
  • recykling chemiczny – wykorzystanie skomplikowanych zabiegów chemicznych po to, aby przekształcić odpad w użyteczny surowiec o innych niż pierwotne właściwościach.

Skoro już wiemy, w jaki sposób może odbywać się odzysk materiałów z odpadów, warto jest pochylić się nad poszczególnymi etapami recyklingu. Tradycyjnie dzieli się ten proces na 5 etapów:

  1. Segregacja. W zależności od rodzaju pozostałości tak będzie ona przebiegać. Jeśli są to odpady komunalne – to my zajmujemy się segregowaniem, a odpowiednie służby przy wysypiskach zajmują się dalszym sortowaniem. Jednak w przypadku innych materiałów, segregacja odbywa się w specjalistycznych zakładach, które np. mechanicznie oddzielają poszczególne elementy (jak np. jest w przypadku recyklingu kabli).
  2. Rozdrabnianie. Poszczególne elementy – w zależności od tego, z jakim surowcem mamy do czynienia – muszą zostać rozdrobnione w taki sposób, aby ich późniejsza obróbka była możliwa (dotyczy to głównie surowców wtórnych, ale nie tylko).
  3. Mycie. Jest to etap, który w zasadzie dotyczy tylko niektórych elementów, ponieważ nie wszystkie przyjeżdżają do sortowania zanieczyszczone. Zazwyczaj ten etap dotyczy materiałów, które są szklane, z tworzyw sztucznych lub wymagają dezynfekcji (jak w przypadku odpadów medycznych).
  4. Wytłaczanie. Jest to etap, który dotyczy formowania z odzyskanych surowców, nowych produktów. Ten etap jest bardzo dobrze widoczny podczas recyklingu tworzyw sztucznych – które muszą zostać wydmuchane lub wtłoczone do odpowiednich form, w których będą zastygać.
  5. Pozostałe. Co należy do pozostałych czynności? Np. magazynowanie substancji, wykańczanie produktów, nadawanie im kolorów, pakowanie, czy zabezpieczanie przed zniszczeniem, rozkładem, zanieczyszczeniem.

Oczywiście w zależności od tego, z jakimi materiałami mamy do czynienia, z takimi etapami recyklingu się spotkamy. Bardzo wiele zależy od tego, w jakim stanie dostarczymy pozostałości oraz czy zostały one zaprojektowane zgodnie z zasadami GOZ (Gospodarka o Obiegu Zamkniętym) – tj. zostały stworzone z założeniem późniejszego recyklingu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu nie tylko oszczędzamy surowce i naturalne zasoby. Ale także udaje nam się przyczynić do zmniejszenia wydobycia niektórych rud metali, redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, czy też ograniczenia zużycia wody do produkcji nowych materiałów.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Co możemy uzyskać z poszczególnych rodzajów recyklingu?

W zależności od tego, jaką pozostałość bierzemy pod uwagę, tak będzie się zmieniał ostateczny surowiec, który możemy uzyskać w czasie recyklingu. Podstawowymi materiałami, które trafiają do placówek przetwarzających odpady, są:

  • papier,
  • plastik,
  • szkło,
  • metale,
  • tworzywa sztuczne,
  • odpady organiczne typu bio.

Ale jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę poszczególne rodzaje recyklingu – co możemy uzyskać z tego procesu? Bardzo wiele! Jeśli chodzi o odpady papierowe, są one poddawane recyklingowi materiałowemu. W jego ramach możemy wytworzyć nowe zeszyty, papier toaletowy, długopisy z papieru recyklingowanego, czy też tzw. celulozową bawełnę. Plastiki, tj. przeróżne tworzywa sztuczne, są poddawane recyklingowi surowcowemu – są one przekształcane w granulat, z którego powstają najróżniejsze elementy (w zależności od rodzaju plastiku, z którym mamy do czynienia) – meble ogrodowe, doniczki, plastikowe butelki PET, recyklingowane pojemniki na żywność etc. Niekiedy plastiki poddaje się pirolizie, która zmienia go z ciała stałego w stan gazowy. W ten sposób produkuje się areozole wykorzystywane w przemyśle.

Szkło również zostaje poddane recyklingowi surowcowemu – jest ono mielone na tzw. stłuczkę, z której następnie wytapiane są nowe butelki, słoiki, czy inne naczynia ze szkła. Metale także się przetapia w hutach, a następnie wytwarza się z nich pręty, żyły do kabli, czy aluminiowe puszki. Z kolei odpady typu bio, są poddawane zabiegom fermentacyjnym, w związku z czym produkowany jest cenny biogaz, zawierający metan.

Jak sam widzisz – segregacja i recykling to bardzo efektywne zabiegi, które mogą się przyczynić do zmniejszenia rozmiarów katastrofy klimatycznej. W ten sposób – dzięki segregacji i oddawaniu odpadów w ręce odpowiednich służb – możemy realnie przyczynić się do chronienia naszej planety. Możemy redukować emisję dwutlenku węgla, ograniczać zużycie energii i wody w produkcji, a także zmniejszać eksploatację surowców naturalnych. Warto być eko! A jeśli ten temat Cię zainteresował – zachęcamy do zerknięcia do naszego wpisu o wykorzystaniu surowców wtórnych!

Copyright © 2022 Waste Master