Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomość ekologiczną i dowiedz się, w jaki jeszcze sposób możemy przetwarzać nasze pozostałości – zachęcamy do lektury!
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów (w skrócie MBP) to proces, w wyniku którego możemy w sposób kompleksowy zrealizować przetwarzanie pozostałości w zgodzie z równowagą biologiczną. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 11 września 2012 roku, jest to:
Zatem wiemy już, że MBP dotyczy przede wszystkim grupy odpadów zmieszanych. Rozporządzenie zakłada także, że technologiczne stacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania mogą się znajdować na terenie składowisk odpadów. Celem MBP jest po prostu rozdzielenie zmieszanych frakcji pozostałości za pomocą urządzeń mechanicznych. Po sfinalizowaniu procesu rozdzielania należy wyodrębnić elementy, które da się odzyskać materiałowo lub energetycznie – w ten sposób można zrecyklingować przynajmniej część odpadów zmieszanych.
W rozporządzeniu podkreśla się, że w przypadku odzyskanych materiałów i rozdzielonych frakcji należy zastosować hierarchię postępowania z odpadami. Co to znaczy? Oznacza to mniej więcej, że w działaniach dotyczących odpadów należy się stosować do właściwej hierarchii. Najpierw musimy zapobiec powstawaniu nowych odpadów, jeśli to nie wchodzi w grę – należy go przygotować do ponownego użycia, a jeśli to jest niemożliwe – przeprowadzić recykling substancji. I analogicznie kolejne w hierarchii są czynności takie jak: inne metody odzysku oraz unieszkodliwianie i najmniej pożądane – składowanie na wysypiskach odpadów.
Wiemy już zatem, o co chodzi z mechanicznym przetwarzaniem odpadów – co jednak z biologiczną częścią procesów MBP? Rozporządzenie dookreśla i tę część, zapis mówi nam o tym, że biologiczne przetwarzanie odpadów to m.in. działania przygotowujące odpad do:
Zatem są to wszystkie czynności, które zakładają przekształcanie odpadów za pomocą zabiegów chemicznych, biologicznych etc. Celem MBP jest rozdzielenie i przetworzenie odpadów zmieszanych w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać pozostałości na przeróżne sposoby. W takim razie, jak dokładnie wygląda ten proces? Prezentuje się on następująco:
Jakie są główne założenia, cele oraz zalety mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów? Przede wszystkim MBP skupia się na uzyskaniu poszczególnych frakcji wyjściowych:
Zatem nadrzędnym celem jest po prostu oddzielenie pozostałości zmieszanych w taki sposób, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać surowiec ukryty w odpadach. W nawiązaniu do gospodarki o obiegu zamkniętym także i procesy MBP są skupione na tym, aby jak najmniejsza ilość pozostałości musiała zostać zdeponowana na wysypisku, gdzie odpady zalegają, zanieczyszczają środowisko i nie są efektywnie wykorzystywane. Przede wszystkim MBP koncentruje się na wydobyciu z odpadów zmieszanych wszystkich możliwych surowców wtórnych – a co za tym idzie – skutkuje to zwiększeniem się liczby recyklingowanych materiałów. Jeśli chodzi o surowce typu bio – biologiczna część tych procesów skupia się na efektywnym wykorzystaniu i przygotowaniu substancji do rozkładu, a tym samym produkcji kompostu lub też biogazu (poczytaj więcej o biogazowniach tutaj).
Zalety mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów? Najważniejszą z nich jest przetwarzanie pozostałości zmieszanych, które z pozoru są spisane „na straty” – w końcu zmieszane surowce wtórne nie zawsze będą się nadawać do recyklingu (jak np. w przypadku papierów, tektury etc.). Dzięki specjalistycznym zabiegom mechanicznym udaje się jednak oddzielić plastiki, metale, odpady bio, czy szkło z pozostałości zmieszanych. W ten sposób możemy efektywnie i ekonomicznie wykorzystywać surowce zawarte w odpadkach. Choć warto segregować odpady komunalne – warto jest mieć świadomość tego, że nawet odpady zmieszane są bardzo wydajne!
Mogą zainteresować Cię również: