Utylizacja odpadów niebezpiecznych

Sprawdź aktualne oferty usługodawców

Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Czym są odpady niebezpieczne?

Zgodnie z polskimi aktami prawnymi, które w zasadzie opierają się na Rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 135 7/2014 z dnia 18 grudnia 2014 roku, które jest w zasadzie poprawką i domówieniem dla dyrektywy z 2008 roku. Zgodnie z tym wytycznymi do odpadów niebezpiecznych możemy zaliczyć substancje, które są: żrące, łatwopalne, wybuchowe, utleniające się, o działaniach drażniących, szkodliwych dla zdrowia, odpady toksyczne, rakotwórcze, mogące wywoływać infekcje i zakażenia, a także mutagenne, teratogenne i ekotoskyczne. Zatem są to elementy, które w sposób oczywisty zagrażają ludzkiemu zdrowiu i życiu oraz także mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Warto podkreślić, że na wytwórcy takich pozostałości, ciąży obowiązek utylizacji odpadów niebezpiecznych. Z jakiego powodu? Jest to element prewencyjny – w ten sposób mniej osób będzie się decydować na podjęcie pracy, w wyniku której powstają odpady niebezpieczne. Dzięki tej zasadzie przedsiębiorca nie może po wyprodukowaniu pozostałości zagrażającej środowisku po prostu jej porzucić, ponieważ wówczas zostanie na niego nałożona wysoka kara finansowa. Musi on opłacić utylizację odpadów niebezpiecznych i tym samym zadbać o środowisko i bezpieczeństwo danej społeczności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zorganizować odbiór odpadów niebezpiecznych – przeczytaj nasz wpis do końca!

Gdzie produkujemy odpady niebezpieczne?

Odpady niebezpieczne mogą zostać wytworzone w bardzo wielu miejscach – nawet osoby prywatne mogą je wyprodukować w określonych sytuacjach. Podczas remontu mieszkania, serwisowania samochodów, czy zakładania instalacji elektrycznych. Jednak zazwyczaj, jeśli poruszamy temat odpadów niebezpiecznych, łączymy go z określonymi gałęziami przemysłu. Najczęściej to właśnie przedsiębiorstwa związane z przetwarzaniem metali, wydobyciem, produkcją substancji chemicznych (organicznych i nieorganicznych), a także substancji oleistych wytwarzają najwięcej tego rodzaju substancji. W szczególności należy wyróżnić przemysł garbarski, farbiarski, a także powiązany z motoryzacją i przetwórstwem metali ciężkich. Jeśli chodzi o przykłady odpadów niebezpiecznych, to można przywołać: zużyte rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, przepracowane oleje, barwniki, farby, kleje, spoiwa, zanieczyszczone metalami ciężkimi wody osadowe, różnego rodzaju szlamy, środki ochrony roślin, a także katalizatory, czy zużyte akumulatory, ale oprócz tego również przedmioty po pacjentach z oddziałów zakaźnych, czy nawet resztki posiłków po klientach restauracji i odpady weterynaryjne. Wszystkie te pozostałości muszą zostać poddane utylizacji odpadów niebezpiecznych – nie mogą trafić na regularne wysypiska odpadów, ponieważ tam mogą spowodować realne zagrożenie, zarówno dla obsługi wysypiska, jak i środowiska naturalnego. 

Co możemy zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

W związku z tym, że są one wysoce toksyczne i realnie zagrażają nam i otoczeniu – musimy zorganizować odbiór odpadów niebezpiecznych. Musimy znaleźć odpowiedni podmiot, który zajmie się naszym problemem – odbierze go od nas, a następnie podda zabiegom utylizacyjnym. Jeżeli jednak wytworzyliśmy małe ilości odpadu, jako osoba prywatna, wówczas możemy wywieźć nasze odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przed samą wywózką musimy się jednak upewnić, że tego rodzaju pozostałość zostanie przyjęta w punkcie – z tego powodu warto również sprawdzać harmonogramy działania takich placówek. Jednak jeśli jesteśmy sporym przedsiębiorstwem – musimy otrzymać wsparcie od podmiotów realizujących odbiór odpadów niebezpiecznych. Jest to w pewien sposób wymóg prawny – nie możemy przecież samodzielnie zutylizować chemikaliów. Oczywiście w dużych zakładach pracy istnieje możliwość stworzenia odpowiedniej infrastruktury do recyklingu i np. oczyszczania cieczy, olejów – jednak mniejsze podmioty, z mniejszymi budżetami, nie są w stanie na to pozwolić. 

Jak składować odpady niebezpieczne?

Przed samym odbiorem materiałów niebezpiecznych, musimy pamiętać o tym, że substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia lub życia, muszą być we właściwy sposób składowane. Sposób i metoda przechowywania takich elementów, są uzależnione od wielu czynników i indywidualnych właściwości substancji. Istotne jest to, czy jest ona w stanie stałym, ciekłym, czy gazowym, jakie konkretnie ma niebezpieczne właściwości, czy można ją przechowywać w temperaturze panującej w zakładzie etc. Jeśli chodzi o np. odbiór materiałów niebezpiecznych, pochodzących ze szpitali – określony rodzaj pozostałości musi się znajdować w pojemniku o konkretnym kolorze. Niektóre z substancji muszą być trzymane w lodówkach, a jeszcze inne muszą pozostawać w tzw. temperaturze pokojowej. Jeszcze inne nie mogą zostać zmieszane z określonymi związkami chemicznymi – w związku z czym muszą być szczelnie zamknięte. Pamiętajmy, że nie możemy dowolnie mieszać takich substancji, muszą się one znajdować w hermetycznych opakowaniach, beczkach i pojemnikach. Trzymajmy takie elementy na terenie zakładu pracy, ale w odpowiednio wyraźnie wyznaczonym miejscu. Nie zapominajmy o tym, że takie substancje nie mogą się przedostać do środowiska naturalnego. Jednak zanim nastąpi przekazanie odpadów niebezpiecznych – warto się zapoznać z indywidualną polityką firmy, tak aby przy odbiorze nie okazało się, że personel firmy zewnętrznej nie podejmie się odebrania danego ładunku. 

Utylizacja odpadów niebezpiecznych – cennik 

Jeśli chodzi o cennik utylizacji odpadów niebezpiecznych – nie można przywołać zbyt wielu konkretnych przykładów, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. Większość firm zajmujących się transportem odpadów niebezpiecznych ustala wycenę bardzo indywidualne – wypytuje potencjalnego klienta o cechy odpadu, rodzaj, ilość, a także inne ważne przy przewozie kwestie. Na tej podstawie dokonuje się oszacowania kosztów wywózki i utylizacji. Od czego zatem zależy cena? Przede wszystkim od rodzaju posiadanego odpadu – jego stanu skupienia, właściwości – oraz jego ilości. Dodatkowym elementem wpływającym na zwiększenie się kosztów wywózki, jest np. znaczna odległość firmy od siedziby placówki utylizującej. Czasami zbiorniki, w których znajdują się odpady, są bardzo trudno dostępne – jest tak w przypadku rezerwuarów znajdujących się pod ziemią, czy na wysokościach. Kolejnym czynnikiem jest również to, czy potrzebujemy pomocy np. w załadowaniu odpady niebezpiecznego do auta wywożącego pozostałości. W przypadku niektórych zbiorników dostępna jest również usługa mycia rezerwuaru – oczywiście dodatkowo płatna. Aby zaoszczędzić, wiele firm wykupuje tzw. abonamenty na wywózkę pozostałości niebezpiecznych. Wówczas za stałą miesięczną stawkę, otrzymujemy kompleksową usługę wywózki i utylizowania odpadów.  

Odbiór odpadów niebezpiecznych 

Zamierzasz zlecić przetwarzanie odpadów niebezpiecznych, ale nie jesteś pewien, do której firmy powinieneś się zgłosić? A może potrzebujesz specjalistycznej pomocy w organizacji utylizacji odpadów niebezpiecznych? Jeśli tak, to polecamy skorzystać z WasteMaster! To narzędzie, które pozwala na szybkie wyszukiwanie i wycenianie usług. Wypełnij formularz dostępny na stronie bądź skontaktuj się z konsultantami – udziel informacji o posiadanym odpadzie – i to wszystko! W Twoim imieniu nasz pracownik doda ogłoszenie do bazy firm, z którymi współpracujemy i zrobi za Ciebie wszystko – od negocjacji kwoty za usługę, po zwykłe ustalanie dogodnego terminu. W niedługim czasie dostaniesz na podanego wcześniej maila listę ofert, z których opłaca się skorzystać. Nie ma nic prostszego – musisz jedynie dokonać wyboru, z której firmy chcesz skorzystać, a my wszystko zaaranżujemy. Jest to darmowa usługa mająca na celu zachęcenie przedsiębiorców do ekologicznych i efektywnych rozwiązań – zaoszczędź z nami i czas, i pieniądze!

Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontauj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

co to są odpady selektywne - ręka trzyma planetę ziemię i stoją pojemniki na śmieci
02-06-2023
Co to są odpady selektywne?

Odpady selektywne to takie, które segregujemy – czy to znajdując się w gospodarstwie domowym, czy naszej firmie. Zbieranie odpadów selektywnych polega na tym, że wytwórcy odpadu...

Więcej -->
co to są odpady zmieszane - znaki zapytania oraz kupka śmieci
30-05-2023
Co to są odpady zmieszane?

Odpady zmieszane są kłopotliwą kategorią odpadów – zaliczamy do nich materiały, które nie mogą trafić do pojemników na odpady plastikowe, metalowe, papierowe, szklane, czy bio. ...

Więcej -->
co to jest recykling - planeta ziemia na obrazku oraz znak recyklingu
15-05-2023
Co to jest recykling?

Recykling to proces polegający na przekształcaniu odpadów i  pozyskiwaniu z nich cennych materiałów, a następnie produkowaniu z pozyskanych surowców nowych produktów. Recyk...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Zdjęcie przedstawia warzywa na jutowej torbie z napisem "Recycle, Reuse, Reduce" i ma stanowić ilustracje do bloga o temacie: "Symbole na opakowaniach i ich znaczenie".
22-05-2023
Symbole na opakowaniach i ich znaczenie

Zazwyczaj, kupując produkty w supermarkecie, czy specjalistycznym sklepie, nie zwracamy uwagi na symbole znajdujące się na opakowaniach. Interesuje nas przecież sam produkt! Jed...

Więcej -->
Infografika przestawiająca hierarchię postępowania z odpadami - w koło wpisany jest etap recyklingu, wykorzystania ponownego i produkowania z odpadu nowych materiałów. Obrazki przedstawiają fabrykę, pojemniki na odpady oraz plastikowe butelki.
05-05-2023
Hierarchia postępowania z odpadami

W ciągu roku, każda z gospodarek europejskich produkuje niewyobrażalne ilości odpadów. Przykładowo, dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku głoszą, że wyprodukowaliśmy o...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master