Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Organizując gospodarkę odpadową w przedsiębiorstwie, warto wiedzieć więcej o podstawowych pojęciach z zakresu organizacji, segregacji i przetwarzania odpadów. Czym zatem jest strumień odpadów BDO? Jak wpływa na optymalizację działań związanych z odpadami w przedsiębiorstwie? Co wchodzi w jego skład? Zapoznaj się z naszym tekstem i bądź świadomym wytwórcą odpadów!
Już w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 roku pojawia się termin strumień odpadów. Znajdziemy go już w drugim rozdziale, który dotyczy objaśniania pojęć wykorzystywanych w dalszych częściach dokumentu. W takim razie co to jest strumień odpadów BDO? Niebezpośrednio znajdziemy go w wyjaśnianiu definicji selektywnego zbierania odpadów. Zatem selektywne zbieranie odpadów rozumie się przez zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami.
Zatem definicja strumienia odpadów to grupa odpadów, która może zostać podzielona na poszczególne grupy. Dzieli się je najczęściej ze względu na wykonany surowiec będący np. surowcem wtórnym. Ta kategoria dotyczy m.in. odpadów komunalnych, które w sposób oczywisty na poszczególne strumienie odpadów są dzielone. W związku z tym można powiedzieć, że strumień odpadów oznacza także frakcję odpadów w grupie pozostałości komunalnych. Jak możemy scharakteryzować to pojęcie? Przede wszystkim warto od razu wyróżnić poszczególne rodzaje wchodzące w skład strumienia. Wyróżnia się:
Co zalicza się do poszczególnych strumieni odpadów? Do bioodpadów zalicza się pozostałości, które ulegają biodegradacji, tj. całkowitemu rozkładowi na czynniki pierwsze. Są to głównie materiały organiczne, takie jak obierki po ziemniakach, liście sałaty, rośliny doniczkowe etc. W ramach przetwarzania tego strumienia odpadów wykorzystuje się zjawisko chemiczne fermentacji – z pozostałości biodegradowalnych możemy wyprodukować kompost, czy też za pośrednictwem biogazowni – metan.
Z kolei odpady z tworzyw sztucznych to między innymi butelki typu PET, grube plastikowe opakowania z HDPE, folie spożywcze, worki jednorazowe, słomki, czy też jednorazowe naczynia. Najczęściej w strumieniu odpadów metalowych znajdziemy konserwy, puszki, metalowe rurki, czy też aluminiowe naczynia. Warto zaznaczyć, że kable nie wchodzą w skład odpadów metalowych, chociaż ich żyły składają się z miedzi i aluminium. Tego typu pozostałości należy umieszczać w osobnym strumieniu odpadów elektronicznych i elektrycznych.
Należy jednak pamiętać, że jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektroniczny, to nie możemy go wyrzucić do odpadów komunalnych. Oddzielanie strumienia odpadów elektronicznych od pozostałych strumieni odpadów należy do zadań podmiotów, które gospodarują pozostałościami komunalnymi. Osoby fizyczne za umieszczenie np. zużytego tostera w żółtym kuble na odpady metalowe i plastikowe, będą karane grzywną. Do tego strumienia, nazywanego także WEEE (Waste of Electronic and Electric Equipment) zalicza się zepsute monitory, suszarki, telewizory, komputery etc.
Z kolei do odpadów wielkogabarytowych możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju duże meble oraz przedmioty codziennego użytku, które już nam się nie przydadzą – np. materace, łóżka, meblościanki i fotele. Strumień odpadów szklanych obejmuje głównie butelki, słoiki i naczynia, które najczęściej są rozdzielane ze względu na kolory. Odpady papierowe, czyli makulatura, to oczywiście zapisane zeszyty, książki, tektury, kartony etc.
Mamy także w obrębie grupy odpadów komunalnych, odpady wielomateriałowe. Są to ciężkie w recyklingowaniu pozostałości, które jednocześnie składają się z kilku surowców wtórnych (papieru, metali, plastiku lub szkła). Do przykładów takich substancji możemy zaliczyć kartony po soku, opakowania na kosmetyki, saszetki na przyprawy, czy też tubki po paście do zębów. Składają się one z aluminium, kartonu, a także tworzyw sztucznych. W związku z tym odzysk substancji z odpadów tego rodzaju wymaga podziału przedmiotu na poszczególne frakcje.
Podział pozostałości komunalnych na poszczególne strumienie odpadów BDO jest ważny głównie z punktu widzenia utylizacji oraz recyklingu. Dzięki podziałowi na poszczególne podkategorie odpady nie ulegają dodatkowemu zniszczeniu, a także mają większą wartość recyklingową. Dzięki temu, że składają się w większości z materiałów wtórnych, możemy z nich wyprodukować całkiem nowe produkty – papier, puszki, szklane butelki, czy też nowe żyły do kabli lub trociny.
Strumienie odpadów należy także umieścić w systemie BDO, w którym również podmioty organizujące gospodarkę odpadów komunalnych muszą zdawać sprawozdania. Jak to wygląda? Na samym początku musimy zalogować się do naszego profilu w BDO (możliwe jest również użycie do tego profilu zaufanego) i przejście do sekcji sprawozdawczości. Tam w dziale XI znajdziemy podkategorię do uzupełnienia o nazwie: „Informacja o wytworzonych odpadach”. Następnie trzeba uzupełnić informacje dotyczące nazwy prowadzenia działalności, numeru NIP, adresu naszej siedziby oraz nazwy gminy. Później należy dodać miejsce do listy.
W zależności od tego, jakim rodzajem podmiotu jesteśmy, musimy zdać sprawozdanie z ilości odpadów wytworzonych w instalacji lub poza nią. Odpady z instalacji dotyczą bezpośrednich wytwórców pozostałości, a odpady wytworzone poza nią mogą dotyczyć np. przejęcia odpadów przez podmiot zewnętrzny. Należy podać masę odpadów, ich kod, a także strumień odpadu. Jeśli chodzi o strumień odpadów BDO, to mamy do wyboru następujące opcje:
„Strumień odpadów pozostałe” to tego typu pozostałości, których nie znajdziemy w katalogu odpadów lub których zaklasyfikowanie do konkretnej grupy jest bardzo trudne. Tak więc oprócz strumieni odpadów komunalnych, które zostały wymienione wcześniej, możemy mieć do czynienia z poszczególnymi kategoriami podanymi w katalogu odpadowym. W sprawozdaniu możemy również zamieścić kod ex, który precyzuje konkretny odpad występujący w ramach danego kodu. Należy wówczas podać kod z symbolem ex i podkreślić, z wyłączeniem, jakiej substancji posiadamy odpad. Trzeba jednak używać tego symbolu uważnie, ponieważ błędnie zastosowany może prowadzić do konsekwencji finansowych. Jednak, jeśli potrzebujesz wsparcia w sprawozdaniach BDO – polecamy skorzystać z naszego kompleksowego wsparcia.
Mogą zainteresować Cię również: