Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Jeśli chcemy dobrze uzupełnić ewidencję odpadową w BDO, musimy znać podstawowe terminy odnoszące się do miejsc wyprodukowania pozostałości. Zalicza się do nich m.in. instalacje. Warto wiedzieć, gdzie możemy zdać sprawozdanie z ilości odpadów wyprodukowanych poza instalacją i w jej obrębie. Dowiedz się, jak poprawnie uzupełnić BDO i uniknąć błędów!
Odpady wytworzone w instalacji BDO
Czym jest wytwarzanie odpadów w instalacji w rozumieniu BDO? Zgodnie z zapisami, które znajdziemy w prawie o ochronie środowiska, poprzez wytwarzanie odpadów w instalacji BDO rozumie się:
W związku z tym odpady wytworzone w instalacji są to pozostałości, które są efektem pracy różnego rodzaju maszyn, urządzeń technicznych, linii produkcyjnych, czy też jest to wynik użytkowania budynku, instalacji kanalizacyjnej, zasilania systemu grzewczego etc. Instalacją można nazwać każdy zespół urządzeń lub budynków, w którym w wyniku działalności gospodarczej produkuje się odpady. Mogą to być gazownie, elektrociepłownie, spalarnie, oczyszczalnie ścieków, linie produkcyjne w zakładzie motoryzacyjnym, rozdrabniarki, sortownie odpadów, separatory tłuszczu, ale i poszczególne etapy przeróbki rudy w kopalni i hucie, instalacje do obróbki metali etc.
Odpady wytworzone w instalacji muszą zostać zaprotokołowane w BDO. Do przykładowych substancji tego rodzaju możemy zaliczyć:
W jaki sposób należy zdać sprawozdanie w BDO z odpadów wytworzonych w instalacji? Jeśli po prostu w ramach naszej działalności gospodarczej wyprodukowaliśmy np. osady z płukania rudy metali – nie musimy składać żadnych specjalnych deklaracji na temat tego, że odpad pochodzi z instalacji. Jednak, jeśli w ramach naszej działalności realizujemy odzysk lub utylizację odpadów – musimy to zaprotokołować i podać dane dotyczące wyników naszych prac.
Zatem należy wejść w dział III, tabelę nr 1 w części sprawozdawczej BDO i rozpocząć uzupełnianie wniosku informującego o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku lub unieszkodliwiania, z wyłączeniem składowisk odpadów, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Należy w tabeli kliknąć zielony button z napisem „Dodaj instalację” i rozpocząć uzupełnianie formularza. Należy w nim podać m.in.:
Na samym końcu należy zatwierdzić w BDO instalacje przetwarzającą odpady – a także edytować dane w zależności od zachodzących zmian. Warto jednak pamiętać o tym, że nie możemy przetwarzać odpadów bez zezwolenia. Z kolei, jeśli chodzi o instalację wytwarzającą odpady – jeśli produkuje ona rocznie mniej nić 5000 Mg odpadów regularnych i mniej niż 1 Mg odpadów niebezpiecznych – konieczne jest ewidencjonowanie ich w systemie BDO. Jeśli dana instalacja wytwarza mniejsze ilości odpadów – nie musimy uzupełniać karty ewidencji odpadów.
Czym są w takim razie odpady wytworzone poza instalacją BDO? Są to pozostałości, które nie zostały wytworzone w ramach działania jakichkolwiek urządzeń, eksploatacji budynków, czy też taśm produkcyjnych. To materiały, które są związane z innymi typami działalności oraz innymi gałęziami gospodarki. Odpady produkowane w instalacji bardzo często to odpady przemysłowe, a z kolei odpady produkowane poza instalacją BDO to pozostałości opakowaniowe, po działalności handlowej, usługowej, remontowej etc.
W takim razie, jakie elementy zaliczamy do ewidencjonowanych w BDO odpadów wytworzonych poza instalacją? Przykłady to m.in.:
Są to zatem różnorodne odpady, których wytworzenie nie wymaga wykorzystania urządzeń, instalacji, czy technologii – wystarczy sam akt zużycia materiały lub zanieczyszczenia go. Więcej przykładów na odpady wytworzone poza instalacją znajdziemy w katalogu odpadów w grupach szczególnie poświęconym konkretnym branżom. Np. grupa nr 18 to odpady pochodzące z działalności z zakresu medycyny, a nr 17 odpady remontowo-budowlane, z kolei odpady opakowaniowe znajdziemy w grupie nr 15.
Jeśli wytwarzamy określone typy odpadów lub też przekraczamy progi ich wytwarzania (szczegółowe progi znajdziemy w ustawie o odpadach z 23 grudnia 2019 roku), musimy posiadać wpis do BDO, gdzie po prostu będziemy ewidencjonować pozostałości. Nie musimy zaznaczać tego żadnym specjalnym wnioskiem, że odpad został wytworzony poza instalacją. Jeśli obowiązuje nas pełna ewidencja odpadowa – musimy uzupełnić kartę ewidencji odpadów, a jeśli korzystamy z usługi wywózki – trzeba wypełnić także kartę przekazania odpadów.
Musimy jednak pamiętać, że jeśli zlekceważymy obowiązek wpisu do BDO, a np. wytwarzamy większe ilości odpadów niż 5000 Mg zwykłych pozostałości i 1 Mg odpadów niebezpiecznych, może nam grozić wysoka kara finansowa. Za brak wpisu może nam grozić nawet kara grzywny lub nawet milion złotych kary. Co jeszcze warto wiedzieć o instalacjach BDO? Musimy pamiętać, że do instalacji nie zalicza się:
W związku z tym pojazdy nie stanowią instalacji, mimo iż emitują np. spaliny do atmosfery, podobnie jak inne maszyny, które się przemieszczają i ich głównym celem nie jest produkcja materiałów i określonych odpadów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w związku z podjętym tematem odpadów wytworzonych poza instalacją BDO lub w ramach instalacji – zachęcamy do kontaktu!
Mogą zainteresować Cię również: