Jak przebiega przetwarzanie odpadów na paliwo alternatywne ?
Legalne przetwarzanie odpadów na RDF polega na ich cyklicznym odbieraniu od firm ze wskazanego przez nich miejsca, a także zawożeniu ich do dedykowanych punktów. Skupowanie odpadów jest obecnie powszechnie. Odbywa się ono w sposób rzetelny z dbaniem o bezpieczeństwo fauny i flory, jak również osób postronnych.
Paliwo alternatywne - najważniejsze informacje.
Odpad z tej kategorii obejmuje głównie odpady palne, a także paliwo o jednorodnym stopniu wymieszania, rozdrobnione, które produkuje się z udziałem lub bez paliwa stałego, ciepłego bądź też biomasy. Jest ono wytwarzane w wyniku procesu termicznego. Paliwo to związki stworzone w wyniku połączenia ze wielu odpadów, innych niż klasyfikowane jako toksyczne.
Typy surowców używane do produkcji.
Podstawowymi surowcami, wykorzystywanymi do produkcji paliwa są odpady komunalne, opony, odpady rozpuszczalnikowe i pozostałości po destylacji rozpuszczalników, jak również tworzywa sztuczne, resztki demontażu samochodu, papier i karton, odpady zwierzęce, przepracowane oleje, trociny, masy włókniste czy odpady ściekowe. Ze względu na mnogość używanych do produkcji materiału, recykling odpadów jest niezwykle ważny przy produkcji RDF.
Jakiego typu firmy pozyskują paliwa alternatywne ?
Firmami, które są głównymi odbiorcami RDF, są przede wszystkim działające w Polsce cementownie i elektrownie. To tam składowane są odpady przeznaczone do dalszego wykorzystania.
Gdzie powszechnie wykorzystuje się paliwa alternatywne?
Miejscami, gdzie prowadzi się paliwo RDF , są różnego typu przedsiębiorstwa energetyczne, których sprzęt daje możliwość, bezpiecznego dla fauny i flory, spalania paliwa alternatywnego. Odpady mogą być także poddawane procesom spalania przez cementownie.
Obowiązujący w BDO kod odpadu.
Zaakceptowany przez polski rząd kod odpadów został stworzony na podstawie wytycznych z katalogu odpadów. Odpady należące do tej kategorii mają kod 19 12 10.
Koszt umieszczenia oferty w aplikacji WasteMaster.
Uaktywnienie oferty na odbiór odpadów do produkcji RDF w aplikacji internetowej WasteMaster nie wiąże się z ponoszeniem żadnych wydatków. Jest to darmowe narzędzie dla każdego klienta.
Wymogi, które musi spełnić RDF.
Warto wiedzieć, że podstawowym parametrem chemicznym, który muszą spełnić odpady, jest ich wysoka wartość opałowa. Musi ona mieścić się na poziomie 14 do 16 MJ na kilogram - bez suszenia, ewentualnie 16 do 18 MJ na kilogram z suszeniem.