Gospodarka odpadami w Poznaniu

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Czym w zasadzie powinna być gospodarka odpadami w Poznaniu? Zgodnie z rozwinięciem tego pojęcia, jest to zbiór czynności, których celem jest wywózka, przekształcenie, sprzedanie, recykling odpadów lub oddanie ich podmiotom, które podjemą się ich utylizacji. Prowadzenie firmy nieuchronnie wiąże się z wytwórstwem śmieci. Aby usunąć je ze swojego zakładu pracy, wystarczy mieć umiejętność znalezienia odpowiedniego podmiotu zajmującego się wywózką pozostałości. Jednak czy tylko? Warto znać zasady i wskazówki z zakresu gospodarowania odpadami w Poznaniu, które pomogą Ci w bardziej efektywnym zarządzaniu odpadami w firmie. Na czym to polega? Na odpowiednim wykorzystaniu dostępnych przestrzeni, na realizacji korzystnej wywózki z naszego przedsiębiorstwa i nie tylko. Te czynności wymagają od nas zaawansowanych zdolności organizacyjnych oraz wiedzy z zakresu rynku odpadowego i właściwości naszych śmieci. Chcesz dowiedzieć się więcej? Więc przeczytaj ten wpis do końca!

Dlatego, że gospodarka odpadami w Poznaniu oparta jest na maksymalnym wykorzystaniu materiałów zawartych w odpadach, całość wpływa bardzo pozytywnie na środowisko. Takie oddolne działania są wyjątkowo potrzebne podczas kryzysu - dzięki drobnym i pozornie nic nie znaczącym gestom, możemy utrwalić dobre nawyki i spróbować opóźnić zmiany środowiskowe. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli popatrzymy na statystyki. Średnio, w 2020 roku, obywatel UE wyprodukował ok. 4,8 t śmieci. W Polsce było to prawie 4,5 t. Coraz więcej przestrzeni przeznacza się, chociażby pod nowe inwestycje, przez co kurczy się potencjalne miejsce na wysypiska śmieci. Jest to kolejny argument za stosowaniem się do reguł zamkniętej gospodarki odpadowej w Poznaniu skupionej wokół efektywnego recyklingu.

Bardzo dużo przydatnych danych na temat gospodarki odpadowej dla firm w Poznaniu wyszukasz w Ustawie o Odpadach z 2013 roku. Znajduje się tam cały rozdział poświęcony gospodarowaniu śmieciami w gminie, w firmach etc. Jednak najważniejsze są (ustalone w zgodzie z dyrektywami unijnymi) ogólne przepisy gospodarowania pozostałościami. Wytwórca śmieci jest zobowiązany do zapobiegania zbytniemu wytwarzaniu odpadów w swoim przedsiębiorstwie. Jest także zobligowany do przygotowania ich do następnego użycia, do dokonania recyklingu, utylizacji, odzysku lub neutralizacji. Jeśli nie może tego zrobić samodzielnie - musi skorzystać z pomocy firm zewnętrznych. Dodatkowo, warto zapoznać się z dodatkowymi wskazówkami z zakresu gospodarki odpadami. Firmy w Poznaniu powinny szczegółowo przeanalizować swój stan posiadania oraz to, jakie odpady produkują. Od tego powinno się zacząć - w ten sposób możemy dojść do tego, jakie surowce można pozyskać z pozostałości w siedzibie firmy, w ten sposób oszczędzając na zakupie nowych materiałów. Nazywa się to zasadą bliskości. Ponadto, zaleca się obserwację techik odpadowych, które realizują inne firmy z naszej branży. W ten sposób możemy dowiedzieć się, co jest powszechnym problemem firm nam podobnym, a co naszym jednostkowym błędem. Poleca się też skorzystanie z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami w Poznaniu.

W nawiązaniu do tego, że jako kraj staramy się zmierzać ku ekologicznym rozwiązaniom, zarządzanie odpadami podlega kilku kwestiom formalnym. Dlaczego? Sprawozdania, ewidencje, dokumenty stanowią formę kontroli tego, co wytwarza dane przedsiębiorstwo, a także tego, w jaki sposób utylizuje swoje wytwory. Zatem jeśli jesteś właścicielem firmy lub rolnikiem mającym powyżej 75 ha gruntów, musisz pamiętać o obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO. Gospodarka odpadowa w Poznaniu musi być zaktualizowana - dlatego ewidencjonowanie odbywa się co roku. Co więcej, wszyscy muszą wypełnić Kartę Przekazania Odpadu, w momencie, kiedy zdecydujemy się na wywózkę śmieci przez firmę zewnętrzną. Należy jeszcze uzupełnić Kartę Ewidencji Odpadowej - jest to udokumentowanie legalności przeprowadzenia całego procesu. Wszystkie wcześniej wymienione druki stosują się do systemu kodów odpadów. Znajdziesz je w katalogu zamieszczonym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2020 roku. Nie zapominaj o powyższych drukach - dzięki nim zapewnisz sobie zgodną z prawem gospodarkę odpadami w Poznaniu!

Wielkość poniesionych kosztów gospodarowania odpadami w Poznaniu jest uzależniona od kilku czynników. Tego, jakimi odpadami dysponujesz, ile ich jest, czy mają szkodliwe właściwości, a także skąd chcesz je wywieźć, jeśli jesteś zainteresowany taką usługą. Nie zawsze to właściciel firmy płaci za przekazanie śmieci - czasem pojawia się szansa zarobku, na niektórych rodzajach pozostałości. Dzieje się tak w przypadku złomu czy makulatury. Należy zaznaczyć, że zatrudnienie firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Poznaniu pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jeśli mówimy o tym, ile płacimy za formalności z zakresu odpadów, to również jest uzależnione od różnych czynników. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to za wpis do BDO będziesz musiał zapłacić 300 zł, a mikroprzedsiębiorcy płacą 100 zł. Jeśli interesują Cię szczegóły kosztów gospodarowania odpadami w Poznaniu, zerknij na naszego bloga! Polecamy skorzystać z Giełdy Odpadów od WasteMaster - w końcu nic Cię to nie kosztuje!

Jeśli wprowadzimy w swoim przedsiębiorstwie zasady prowadzenia gospodarki odpadami w Poznaniu możemy zyskać bardzo wiele. Z wyjątkiem tego, że będziemy wspierać tak ekologiczne rozwiązania w naszym kraju, zyska także nasza firma. Dzięki zasadzie bliskości, możesz pozyskać materiały i dzięki temu zaoszczędzić na ich kupnie. Ponadto uporządkujesz przestrzeń w przedsiębiorstwie - zwiększając tym samym funkcjonalność działań i bezpieczeństwo współpracowników. Dodatkowo, nie narazisz się na grzywny z tytułu nieprzestrzegania przepisów prawnych zawartych w Ustawie o Odpadach. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z przedsiębiorstw wywozowych, skupujących lub firm zajmujących się gospodarką odpadami w Poznaniu masz w ten sposób szansę na wsparcie lokalnych biznesów. Pośrednio tworzysz nowe miejsca pracy, a także rozwijasz tę branżę, która będzie zmuszona do szukania bardziej kreatywnych rozwiązań. Na końcu warto przypomnieć, że dzięki recyklingowi redukujesz wydobycie, zużycie energii i powiększanie się wysypisk śmieci. Same zalety!

Unia Europejska ma znaczący wpływ na rozwiązania ekologiczne pojawiające się w Polsce. Jest to także widoczne w kwestii gospodarowania odpadami w Poznaniu. W związku z zaleceniami UE, stopniowo odchodzimy od modelu gospodarki liniowej, na rzecz zamkniętej. Polega to na tym, że przechodzimy od "zrób-zużyj-wyrzuć" do "zrób-zużyj-przetwórz-zużyj raz jeszcze-przetwórz". Zatem chodzi o zmniejszenie ilości przechowywanych odpadów, na rzecz nieustającego kręgu recyklingu. Zasady Unii Europejskiej wprowadzają w tym celu zwiększoną odpowiedzialność producenta za jego śmieci ("rozszerzona odpowiedzialność producenta") oraz zasadę "zanieczyszczający płaci". Całość nakłada na wytwórcę śmieci obowiązek wzięcia odpowiedzialności za śmieci od chwili ich wytworzenia, a także sfinansowanie ich recyklingu bądź unieszkodliwienia. Wszystko to, ma na celu zredukowanie ilości wysypisk odpadów. Jednak nie zapominajmy o tym, że ponosimy odpowiedzialność także za oddanie pozostałości legalnie działającym podmiotom. Zgodność z prawem powinna być podstawą gospodarki odpadowej w Poznaniu.

Chcesz znaleźć firmę zajmującą się gospodarką odpadami w Poznaniu? W najskuteczniejszy sposób zrobisz to za pomocą WasteMaster. Wejdź w naszą Giełdę Odpadów, zamieść ogłoszenie wraz z opisem odpadu oraz Twoją lokalizacją, a oferty od przedsiębiorstw zewnętrznych zaczną spływać same! Twoje ogłoszenie wyświetli się przedsiębiorstwom zajmującym się np. wywozem plastików. Odpowiedzą na Twoje zlecenie i w ten sposób możesz zaobserwować przekrój obecnej sytuacji na rynku odpadowym. Nie obligujemy Cię do niczego - wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie! Nie zapłacisz za powyższe działania, naszym celem jest tylko promowanie efektywnego gospodarowania odpadami w Poznaniu!
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu w Poznaniu, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master