Gospodarka odpadami we Wrocławiu

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Unia Europejska ma duży wpływ na rozwiązania ekologiczne pojawiające się w Polsce. Jest to także widoczne w kwestii gospodarowania odpadami we Wrocławiu. W związku z zaleceniami UE, stopniowo odchodzimy od modelu gospodarki liniowej, na rzecz bezodpadowej. Polega to na tym, że odchodzimy od "zrób-zużyj-wyrzuć" do "zrób-zużyj-przetwórz-zużyj ponownie-przetwórz". Zatem chodzi o zmniejszenie ilości przechowywanych odpadów, na rzecz niekończącego się kręgu recyklingu. Przepisy Unii Europejskiej wprowadzają w tym celu powiększoną odpowiedzialność producenta za wytworzone śmieci ("rozszerzona odpowiedzialność producenta") oraz przepis: "zanieczyszczający płaci". Całość nakłada na wytwórcę śmieci przymus wzięcia odpowiedzialności za śmieci od chwili ich wytworzenia, a także opłacenie ich recyklingu bądź unieszkodliwienia. Wszystko to, ma na celu zmniejszenie ilości wysypisk odpadów. Jednak nie zapominajmy o tym, że ponosimy odpowiedzialność także za oddanie pozostałości legalnie działającym podmiotom. Zgodność z przepisami prawnymi powinna być podstawą gospodarki odpadowej we Wrocławiu.

Zdecydowanie tak! Gospodarka odpadowa we Wrocławiu pozwala na legalne i ekologiczne przetwarzanie pozostałości. Działanie w zgodzie z obowiązującymi przepisami gra tu bardzo ważną rolę. Gdyby nie organizacja recyklingu śmieci, mielibyśmy jeszcze większe kłopoty ze środowiskiem. Szacuje się, że w 2020 na statystycznego członka UE przypadło ok. 4,8 t śmieci, dla Polski było to prawie 4,5 t wyprodukowanych przez rok odpadów. Warto zazaczyć, że im więcej będziemy wyrzucać śmieci na wysypiska, tym mocniej obciążymy klimat. Już teraz szacuje się, że do 2100 roku temperatura średnia skoczy o 4 stopnie Celsjusza, co sprawi, że miasta portowe zostaną zalane, zwiększy się ilość gwałtowanych sytuacji pogodowych i będzie więcej susz w obszarach globalnych spichlerzy. Zatem przejście od gospodarki liniowej do bezodpadowej ma wielkie znaczenie dla światowej ekologii. Chociażby z tego powodu warto zająć się poprawą swojej gospodarki odpadowej we Wrocławiu. Nawet dzięki tak niewielkim gestom możemy mieć wpływ na klimat!

Na samym początku warto przywołać definicję gospodarki odpadami we Wrocławiu, która może okazać się pomocna w rozjaśnieniu podanego tematu. Jest to zespół działań mających na celu pozbycie się śmieci z miejsca ich wytworzenia. Przede wszystkim gospodarka odpadami we Wrocławiu opiera się na sprzedaży, wywozie pozostałości do miejsc utylizacji, recyklingu i neutralizowania śmieci. Najczęściej firmy nie mają opcji przekształcania swoich odpadów na własną rękę, dlatego korzysta się z usług firm zewnętrznych. W związku z tym, że problem odpadów narasta coraz mocniej - wprowadza się coraz to nowocześniejsze rozwiązania dotyczące gospodarowania pozostałościami. Bada się poziomy produkcji śmieci, metody ich utylizacji i zagospodarowania - wszystko dla środowiska. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o podanym zagadnieniu? Zapraszamy do lektury - w podanym tekście znajduje się wiele użytecznych wskazówek!

Bardzo wiele przydatnych danych na temat gospodarki odpadowej dla firm we Wrocławiu wyszukasz w Ustawie o Odpadach z 2013 roku. Znajduje się tam cały dział poświęcony zarządzaniu śmieciami w gminie, w przedsiębiorstwie etc. Jednak najważniejsze są (ustalone w zgodzie z ustawami unijnymi) ogólne zasady gospodarowania pozostałościami. Producent śmieci jest zobowiązany do zapobiegania zbytniemu wytwarzaniu śmieci w swoim przedsiębiorstwie. Jest także zobowiązany do przygotowania ich do następnego użycia, do dokonania recyklingu, utylizacji, odzysku lub neutralizacji. Jeśli nie może tego zrobić samodzielnie - musi skorzystać z pomocy firm zewnętrznych. Co więcej, warto zapoznać się z innymi wskazówkami z zakresu gospodarki odpadami. Firmy we Wrocławiu powinny dokładnie przeanalizować swój stan posiadania oraz to, jakie pozostałości produkują. Od tego powinno się zacząć - w ten sposób możemy dojść do tego, jakie surowce można odzyskać z pozostałości w siedzibie firmy, w ten sposób oszczędzając na zakupie nowych surowców. Nazywa się to zasadą bliskości. Ponadto, proponuje się obserwację techik odpadowych, które stosują inne firmy z konkretnej branży. W ten sposób możemy dowiedzieć się, co jest powszechnym problemem firm nam pokrewnym, a co naszym własnym błędem. Poleca się też skorzystanie z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami we Wrocławiu.

Nie możesz znaleźć firm zajmujących się gospodarką odpadami we Wrocławiu? A może przedsiębiorstw zajmujących się tylko wywózką do skupu? Jeśli chciałbyś szybko i bezpłatnie znaleźć wszystkie dostępne oferty pasujące do Twoich preferencji – użyj Giełdy Odpadów WasteMaster. Bezpłatnie możesz tam dodać swoje zlecenie, wraz z danymi odpadu oraz Twoim adresem. Twoje ogłoszenie trafi do firm szukających klientów, którzy będą mieli szansę odpowiedzieć na Twoją ofertę. I po chwili otrzymasz kilka zgłoszeń od podmiotów zewnętrznych, spośród których będzie można swobodnie wybierać. WasteMaster nie obliguje Cię do niczego. Nie pobieramy żadnych nadprogramowych opłat – zależy nam na poprawieniu gospodarowania odpadami we Wrocławiu w polskich firmach!

Po tym, jak zaczniemy stosować się do reguł gospodarki odpadami we Wrocławiu, zyska nie tylko środowisko, ale i nasze przedsiębiorstwo. Oprócz tego, że redukujemy energię zużywaną do produkcji nowych materiałów, zaoszczędzimy energię oraz ograniczymy wydobycie, to ta strategia jest bardzo funkcjonalna dla naszego przedsiębiorstwa. Odzyskując niezbędne surowce z pozostałości masz szansę zaoszczędzić na zakupie nowych materiałów. Co więcej, porządkujesz w ten sposób miejsca w zakładzie pracy i dbasz o bezpieczeństwo swoich pracowników. Nie narażasz się także na wysokie grzywny. Innymi, niebezpośrednimi zaletami gospodarki pozostałościami jest wsparcie dla lokalnych biznesów. Korzystając, na przykład z usług firm zajmujących się gospodarką odpadową we Wrocławiu nieświadomie pobudzasz tego typu podmioty do rozwoju, a placówki skupujące oraz wytwarzające śmieci do stosowania kreatywnych rozwiązań. Zatem sam widzisz, jak wiele można zyskać, dzięki gospodarce odpadami we Wrocławiu.

Obowiązujące w Polsce przepisy, nakładają wiele zobowiązań na przedsiębiorców wytwarzających odpady. Są to metody kontroli i monitorowania wytwarzania oraz utylizowania śmieci. Dlatego, jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem mającym więcej niż 75 ha upraw rolnych, musisz prowadzić aktualną ewidencję w systemie BDO. Jest on bardzo istotny, a nieobecność w nim - słono kosztuje. Grzywny za nieprowadznie konta w Bazie Danych Odpadowych mogą osiągnąć nawet milion złotych! Jeśli realizujesz wywózkę śmieci w ramach swojej gospodarki odpadowej we Wrocławiu, musisz wypełnić i oddać Kartę Przekazania Odpadu. Wypełnij także Kartę Ewidencji Odpadowej, która jest dowodem na zgodność z prawem przeprowadzonych transakcji. Całość korzysta z systemu kodów odpadów, który ma za zadanie ułatwić identyfikację śmieci. Możesz je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2020 roku. Gospodarka odpadami we Wrocławiu powinna się opierać na legalnej działalności - warto mieć to w pamięci.

Jak kształtują się koszty gospodarowania odpadami we Wrocławiu? Wszystko jest oczywiście zależne od tego, jaką strategię przyjmiemy. Jeśli zdecydujemy się na zatrunienie zewnętrznej firmy zajmującej się gospodarką odpadami we Wrocławiu koszty będą większe niż jeśli samodzielnie zajmiemy się organizacją naszego miejsca pracy. Koszty wywózki, utylizacji, recyklingu są zawsze uzależnione od typu odpadu. Za niektóre z nich, jak np. złom, możemy otrzymać zapłatę, jednak za większość, to przedsiębiorca musi uiścić opłatę. Więcej o kosztach gospodarowania odpadami we Wrocławiu znajdziesz na naszym blogu – zachęcamy do lektury. Opłaty, które trzeba uiścić przy wpisywaniu do BDO, to 100 zł dla mikroprzedsiębiorców oraz 300 zł w przypadku regularnych przedsiębiorstw. A ile zapłacisz za realizację całego procesu z WasteMaster? Absolutnie nic! Dodawanie ogłoszeń na naszej Giełdzie Odpadowej jest całkowicie darmowe! Dowolnie korzystaj z naszego wsparcia, szukaj korzystnych ofert i oszczędź zarówno czas, jak i pieniądze!
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu we Wrocławiu, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master