Koszt utylizacji eternitu w Serocku – orientacyjne wartości
Cena za tonę utylizacji eternitu w Serocku – ile może wynosić? Zazwyczaj podaje się bardzo szacunkową stawkę w wysokości 350 zł. Sporo trudniej jest określić ciężar usuwanych materiałów, na ogół z dachu. Demontażem azbestu w Serocku oraz wszelkimi działaniami z tym związanymi zajmują się wykwalifikowane przedsiębiorstwa. W prawidłowy sposób zabezpieczają i zwilżają azbest, aby jego niebezpieczny pył nie roznosił się w powietrzu. Następnie go usuwają, pakują do szczelnych worków i wywożą na przeznaczone do tego składowiska. Pragniemy poinformować, że wywóz eternitu w Serocku zrealizujesz także dzięki nam!
Gdzie spotkamy azbest?
Azbest najczęściej sprawdzał się w produkcji płyt do pokrycia dachów, elewacji, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także w elementach wyrobów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, którym nazywamy produkt składający się w głównej mierze z azbestu, nie da się prosto odróżnić od pozostałych wyrobów, stąd w przypadku braku pewności, zapytaj ekspertów w tej dziedzinie. Nienaruszony azbest nie jest szkodliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się podczas działań z zewnętrz (np. przesuwanie, korozja), które uwalniają włókna azbestowe do atmosfery. Patrząc statystycznie zakładamy, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych rozpoczęła procesy korozyjne, a więc wymaga podjęcia natychmiastowych prac utylizacyjnych azbestu.
Utylizacja eternitu w Serocku – czy można samemu usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Serocku chcemy powiedzieć, że nie można samemu usuwać azbestu z dachów ani innych elementów budownictwa. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest szkodliwy dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio gromadzony i utylizowany. Prawidłowy demontaż azbestu w Serocku jest przeprowadzany przez wyspecjalizowane firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, zatem warto już dzisiaj pomyśleć o takiej świadczeniu jak wywóz eternitu w Serocku.
Co powoduje koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Przede wszystkim, należy spojrzeć na rodzaj materiału, powierzchnię jaką pokrywa oraz skalę trudności prac niezbędnych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki uznaje się średnio na rynku polskim wskazuje około 300-350 zł za tonę zdemontowanego materiału. Dzięki objęciu surowca planem rządowym właściciel ma szansę na ubieganie się o wsparcie finansowe jednorazowej procedury utylizacji azbestu. Cena podlega nawet stuprocentowemu pokryciu z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obliguje usługobiorcę do wpisania domu na listę obiektów szkodzących środowisku i zaaplikowania o zwrot wydatków.
Jeśli jesteś właścicielem budynku starego lub pochodzącego z rynku wtórnego, warto skontaktować się z firmą, specjalizującą się w składowaniu materiałów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik,który wyświetlisz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster pozwoli Ci precyzyjnie oszacować wstępne koszty koniecznego do podjęcia procesu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, imponującym doświadczeniem i wsparciem ekspertów – skontaktuj się z nami indywidualnie.
Azbest – co o nim wiadomo?
Badania mówią, że niemalże 100 tys. osób co roku umiera w wyniku szkodliwego działania azbestu. Utrapieniem dla istot żywych jest mikroskopijna wielkość jego pasm, które przenikają do układów wewnętrznych i atakują niezauważenie narządy dróg oddechowych. Zmiany wywołane przez choroby azbestowe są wykrywane zbyt późno i są śmiertelnym zagrożeniem, gdy przerodzą się w złośliwe nowotwory, jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej. Z tego powodu, nie wolno zwlekać z planowaniem utylizacji azbestu – cena jaką zapłacimy za zdrowie i życie nie gra tutaj roli.
Przed okryciem szkodliwości azbestu był on atrakcyjnym materiałem budowlanym, ze względu na swoje unikatowe właściwości, a przy tym niską cenę. Cienkie włókna krzemianowe dają mu bowiem duże możliwości izolacyjne, wytrzymałość na warunki fizyczne i chemiczne, a także rozciągliwość. Jego okres świetności zakończył się w 1997, z wprowadzeniem ustawy nakazującej usuwanie i utylizowanie azbestu. Od tego momentu zwiększono liczbę działań w tym kierunku, choć wciąż wydaje ich się być zbyt mało.
Bezpieczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu zaczyna oznakowanie terenu i wyizolowanie pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż przebiega pod stałą kontrolą stężenia pyłu azbestowego w przestrzeni, a wszyscy pracownicy powinni być ubrani w dopasowaną odzież ochronną. Zdjęte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i wywozi na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują głęboko pod ziemią. Na wszystkie działania wymagane w procesie utylizacji azbestu, zatrudniona firma powinna mieć legalne zezwolenia oraz papiery potwierdzające prace, które przekaże właścicielowi.
W Polsce dąży się do usunięcia eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań zachęcających właścicieli do zmodernizowania budynków. Jedną z metod jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać pokryta od 40 do 100% wydatku. Warunkiem jest wpisanie budynku na publiczną listę obiektów „do wymiany” oraz przedstawienia konkretnego wniosku w urzędzie terytorialnym. Poszczególne organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się z nimi i pytać o warunki dofinansowania.