Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Czym zastąpić eternit?

utylizacja azbestu utylizacja eternitu

Szkodliwe płyty z eternitem, zalegające na dachach budynków postawionych w drugiej połowie ubiegłego wieku trzeba jak najszybciej zdjąć i zabezpieczyć. Włókna i pyły azbestowe stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia a nawet życia organizmów żywych i zanieczyszczają środowisko. Co najlepiej położyć zamiast eternitu? Z pewnością inny, bezpieczniejszy materiał, który jednak zachowa korzystne właściwości płyt azbestowych.

Rozwiązanie: włókno-cement

Włókno-cement to materiał najbardziej zbliżony do azbestu, który wykazuje jego najlepsze cechy, tj. wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne oraz lekkość i plastyczność. Płyty włókno-cementowe zdobywają popularność, z uwagi na swoje zdolności izolacyjne oraz łatwość w formowaniu konkretnego kształtu pokrycia dachowego. Są przy tym relatywnie tanie, a przede wszystkim bezpieczne dla środowiska. Koszt zakupu 1m2 materiału to 26zł/m2, natomiast wydatki związane z montażem zaczynają się od 15zł/m2. Końcowa wartość będzie zależna od różnych czynników: od rodzaju płyt po specyfikę konstrukcji budynku i stopień trudności prac, zależny np. od wysokości budynku.

Inną opcją dla zastąpienia eternitu jest blachodachówka, materiał lekki, estetyczny i trwały. Jest także stosunkowo tania, choć trudniejsza w montażu od włókno-cementu, więc proces modernizacji potrwa nieco dłużej. Obydwa produkty są rekomendowaną i bardzo skuteczną alternatywą dla szkodliwego azbestu, zaleca się więc ich wymianę tak szybko, jak to możliwe.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

O czym pamiętać przy wymianie dachu?

Zanim położymy alternatywny dla azbestu produkt, warto sprawdzić czy konstrukcja dachu nie powinna zostać wzmocniona i nie podlega konserwacji. Budynki z eternitem pochodzą przecież z rynku wtórnego – były zatem stawiane lub remontowane od kilku do kilkudziesięciu lat temu. Wymiana całej konstrukcji może wynieść nawet 10 tys. zł w zależności od przebiegu prac. Jeśli decydujemy się na blachodachówkę, trzeba uwzględnić dodatkowy koszt związany z ociepleniem budynku za pomocą specjalnej folii.

Trzeba pamiętać, że program dofinansowania procesu utylizacji azbestu nie obejmuje kosztów modernizacji budynku. Dlatego przed podjęciem decyzji warto uważnie przeanalizować dostępne na rynku możliwości, aby dobrać najkorzystniejszy dla danej nieruchomości wariant. Remont będzie wymagał zebrania odpowiedniej ilości środków na zakup koniecznych materiałów i zatrudnienie wykwalifikowanych wykonawców.

Copyright © 2022 Waste Master