Dlaczego utylizacja azbestu jest niezbędna?
Poprawna utylizacja azbestu to obecnie nie tylko wymóg prawny, ale i szansa na uchylenie się od poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka, którego ten surowiec wywołuje. Azbest zaliczamy do materiałów niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska, co okazało się pod koniec ubiegłego wieku. Wcześniej był powszechnie używany w sektorze budowlanym, z uwagi na imponującą wytrzymałość przy relatywnie niskiej cenie. W 1998 w Polsce zakazano jego produkcji i wprowadzono plany usuwające azbest z dotychczasowych budynków.
Utylizacja eternitu w Chotomowie – nie rób tego samodzielnie!
Utylizacja eternitu w Chotomowie nie może być realizowana samodzielnie, przez osoby do tego nieuprawnione. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia. Podejmując się takiego zadania jak demontaż azbestu w Chotomowie, specjaliści mają na sobie profesjonalne uniformy ochronne i maski, które chronią ich przez zagrożeniem. Dodatkowo usunięty azbest nie może zalegać na posesji i musi zostać przetransportowany w właściwe miejsce. Dopiero gdy nastąpi właściwy wywóz eternitu w Chotomowie, jest on utylizowany w odpowiednich dla ludzi i organizmów żywych warunkach.
Co to za substancja?
Azbest budują drobne włókna krzemianowe, najmniejsze w przyrodzie, które sprawiają, że jest materiałem wysoce odpornym na bodźce zewnętrzne. Ponadto, tworzy doskonałą warstwę termoizolacyjną, nienaruszalną dla wody, ognia oraz czynników pogodowych. Jest jednocześnie plastyczny i rozciągliwy oraz zachęcająco tani w produkowaniu. To dlatego zyskał tak duże powodzenie w ubiegłym wieku, zanim wykryto jak niebagatelnym zagrożeniem jest dla przyrody i istot żywych. Jego struktura umożliwia mu bowiem przenikanie do wnętrza organizmu i zaleganie w narządach, gdzie pozostaje niezauważalny dla układu odpornościowego.
Po upływie czasu prowadzi do chorób zagrażających życiu – w najgorszym wypadku raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku kategorycznie zakazano uwzględniania materiałów eternitowych w projektach inżynierskich, a proces utylizacji azbestu jest aktualnym wymogiem, opisanym konkretnymi przepisami. Pojawiło się wiele wyspecjalizowanych firm, oferujących usługi dotyczące materiałów szkodliwych, które pomagają w realizowaniu krajowego programu usuwania odpadu. Aby zachęcić właścicieli do zutylizowania azbestu, cena procedury podlega refundacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Warto zatem sprawdzić, czy posiadany przez nas budynek był zakupiony na rynku wtórnym i czy zawiera fragmenty eternitowe w konstrukcji.
Koszt utylizacji eternitu w Chotomowie. Jakie są szacunki?
Ile może wynosić cena za tonę utylizacji eternitu w Chotomowie? Oczywiście szacunki nie są aż tak proste, gdyż na końcową cenę oddziałuje wiele czynników, ale już dzisiaj można powiedzieć, że cena kształtuje się w okolicach 350 zł (za tonę). Duże znaczenie na całość świadczenia będzie miał więc ciężar zadaszenia, który ciężko przewidzieć. W kraju szacuje się go średnio na 1,5-2,5 t. Warto to wszystko wiedzieć, planując demontaż azbestu w Chotomowie. Możemy Ci w tym wszystkim pomóc. Złóż bezpłatne zapytanie w naszym systemie bądź portalu i załatw wszystko w komfortowy i szybki sposób. Dzięki temu załatwisz m.in. wywóz eternitu w Chotomowie.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za zdjęcie wytworów eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak umowna, a na jej rzeczywistą wysokość ma wpływ wiele wyznaczników – od gatunku materiału po odległość posesji od wykonawcy. Jeśli chcesz jak najdokładniej wyliczyć koszty utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster upubliczniony w naszej aplikacji, jest oparty na najwyższej technologii i bierze pod uwagę wiele jednostkowych danych. Jeśli posiadasz budynek z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia działań utylizacji azbestu. Cenniki komputerowe są tylko materiałem poglądowym – więcej zdziałasz po bezpośrednim zapytaniu się ekspertów z tej branży, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami przedsiębiorstwa WasteMaster.
Kolejność procesu utylizacji azbestu
Terytorium, na którym zaplanowano prace należy widocznie oznakować i odgordzić przed szlakami pieszych i komunikacji. Pokoje i skafandry pracownicze powinny być nieprzepuszczalne *#*dla zanieczyszczeń, a powietrze codziennie oczyszczane, najlepiej na mokro lub przy wykorzystaniu specjalnych maszyn. Zaleca się umieścić systemy monitorujące i pilnujące stężenia azbestu, tak aby można było możliwie szybko reagować w przypadku wyjścia ponad limit. Przeniknięcie pierwiastka do atmosfery jest największym zagrożeniem w procesie utylizacji azbestu, a prace demontażowe szczególnie mocno naruszyć jego powierzchnię.
Po usunięciu płyt ze stojącego budynku, firma odpowiednio je zabezpiecza i przewozi w przystosowane do tego terytorium. Azbest umieszczamy 3 metry pod ziemią i na mokro, a na transport materiału potrzeba specjalnych uprawnień państwowych. Jako usługobiorca, pamiętaj o skontrolowania firmy, którą zatrudniasz oraz zatrzymaniu wszystkich *#*#dokumentów|materiałów#*# dotyczących procesu utylizacji azbestu. Cena może być zrefundowana tylko w jeśli przedstawisz legalne papiery w odpowiednich jednostkach porządku publicznego.