Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jakie są objawy zatrucia azbestem? Azbestoza może być niebezpieczna

jakie są objawy zatrucia azbestem - mężczyzna w piżamie siedzi na łóżku i trzyma się jedną ręką za głowę

Coraz więcej osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że popularny w ubiegłym wieku azbest jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wdychanie pyłu, który się z niego wydziela, może nas doprowadzić do tzw. azbestozy. Nic więc dziwnego, że podjęto działania mające na celu utylizację azbestu w całej Polsce. Jakie są objawy zatrucia azbestem? Co szczególnie powinno wzbudzić naszą czujność, jeżeli jesteśmy poddani na toksyczne działanie azbestu?

Jakie są przyczyny azbestozy?

Pierwsze pytanie, jakie może nam nasuwać się w tym temacie to skąd w ogóle bierze się azbestoza? Otóż to choroba wywołana poprzez nadmierne wdychanie włókien azbestu, które mogą unosić się w powietrzu np. w naszym miejscu pracy lub w bliskim otoczeniu fabryk, a także wokół domów i mieszkań, które zawierają materiały azbestowe.

Azbestoza to choroba, która doprowadza do procesu śródmiąższowego zwłóknienia płuc. Przez to w naszych płucach powstają blizny, które utrudniają nam oddychanie, a jednocześnie zakłócają zdolność transportu tlenu do krwioobiegu. Szybkość rozwoju choroby jest zależna od tego, jak intensywnie i z jaką częstotliwością byliśmy wystawiani na działanie szkodliwego azbestu. W pracy w otoczeniu tego materiału ważne jest, aby zachowywać wszelkie zasady BHP oraz nosić odpowiednią odzież ochronną.

Niestety, ale azbestoza często pozostaje utajona, a objawy mogą mogą pojawić się nawet po 20 latach. Niekiedy ten okres się skraca, kiedy podatność na szkodliwe substancje była bardzo wysoka.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jakie są objawy zatrucia azbestem?

Początkowe objawy azbestozy mogą nie być aż tak niepokojące i nie wzbudzać naszej czujności. Do typowych oznak choroby możemy zaliczyć przede wszystkim wszelkie dolegliwości związane z utrudnionym oddychaniem, a więc na przykład:

  • duszności,
  • ucisk i ból w klatce piersiowej,
  • uporczywy suchy kaszel,
  • utrata apetytu,
  • pałeczkowate palce,
  • deformacja paznokci.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 125 milionów ludzi na całym świecie jest narażonych na szkodliwe działanie azbestu. W Polsce produkcja tego materiału jest już zabroniona, a wszelki eternit, który jest obecny w naszym otoczeniu ma zostać usunięty do końca 2032 roku. WHO podaje również, że nawet 100 tys. osób rocznie umiera z powodu raka płuc i innych chorób związanych z azbestem.

Niestety, ale żadne leki nie są wystarczająco skuteczne w leczeniu azbestozy, gdyż nie zmieniają jej przebiegu. Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście zapobieganie, czyli nie wystawianie się na ekspozycję szkodliwych substancji. Jeżeli chcesz zutylizować eternit ze swojego domostwa, możesz zgłosić się do WasteMaster!

Copyright © 2022 Waste Master