Azbest – występowanie
Choć kwestia ta dotyczy w głównej mierze dachów i konstrukcji budynków, azbest zlokalizujemy też w rurach, przewodach oraz do wszelkich materiałach izolujących. Największym kłopotem nie jest spoczynkowe występowanie azbestu, a jego niszczenie lub błędne składowanie, które uwalnia groźne zanieczyszczenie do obiegu. Stąd tak istotne jest przeprowadzenie właściwej utylizacji azbestu, gdyż zagraża to naszemu zdrowiu i może być powodem obarczenia wysokimi sankcjami finansowymi. W ocenie budynku sprawdzi się wsparcie fachowcy, należy też poinformować okręgowego inspektora pracy o zagrożeniu zanim podejmie się prace demontażowe.
Etapy utylizacji azbestu - cennik
Na koszty działań nad utylizacją azbestu, cenę rozbiórki, wywozu oraz skupu użytku wpływa głównie wielkość i gatunek konkretnego materiału z eternitem. Aby wstępnie oszacować całe wydatki można spojrzeć na strony internetowe przedsiębiorstw|firm#*# oferujących usługi utylizacji azbestu. Cenniki w sieci kalkulują początkową cenę na podstawie jednorazowo wprowadzonych parametrów – docelowa wielkość może być jednak odmienna, co warto sobie uświadomić. Firma Waste Master od wielu lat oferuje profesjonalną pomoc w magazynowaniu i klasyfikowaniu odpadów zagrażających, która obejmuje utylizację azbestu. Cennik i system kosztów, zakres usług oraz wykorzystywane sprzęty i urządzenia zabezpieczające widnieją na naszym portalu online. Zachęcamy także do prywatnej wiadomości, gdyż stawiamy na indywidualne podejście do klienta.
Dlaczego utylizacja azbestu jest konieczna?
Poprawna utylizacja azbestu to obecnie nie tylko wymóg prawny, ale i szansa na uchylenie się od poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka, którego ten surowiec wywołuje. Azbest zaliczamy do materiałów niebezpiecznych i zanieczyszczających środowisko, co odkryto pod koniec ubiegłego wieku. Przedtem był powszechnie używany w sektorze budowlanym, ze względu na swoją niespotykaną wytrzymałość przy relatywnie niskiej cenie. W 1998 w Polsce zakazano jego produkcji i wprowadzono programy usuwające azbest z wolnostojących posiadłości.
Koszt utylizacji eternitu w Nieporęcie – ile przyjdzie nam zapłacić?
Masz w planach utylizację eternitu w Nieporęcie, jednak ciężko Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę zazwyczaj waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które trudno za każdym razem przewidzieć. W związku z tym warto skorzystać z naszej nieodpłatnej wyceny demontażu azbestu w Nieporęcie. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę musisz przygotować na usunięcie i wywóz eternitu w Nieporęcie. W tym wypadku warto również rozeznać się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile właściwie je udowodnimy i udokumentujemy.
Azbest – co to jest?
To pierwiastek nieorganiczny, skonstruowany z mikroskopijnych włókien krzemianowych. Określany także eternitem (którego jest głównym składnikiem) ma atrakcyjne cechy dla przemysłu, takie jak: odporność na temperaturę, wodę i ogień, zdolność izolacji, plastyczność i wytrzymałość. Był zwłaszcza popularny w XX wieku, a jego aktualną ilość w Polsce wylicza się na 15 mln ton. W 1998 zakazano jego eksploatowania, jak również wprowadzono program rządowy, którego założeniem jest wyeliminowanie substancji z gospodarki do 2032 roku.
Jest to z powodu dużej szkodliwości azbestu dla przyrody i istot żywych. Jego maleńkie włókna mogą bez przeszkód przenikać do wnętrza organizmów i zalegać w nich na długi czas, będąc niewykrywalnymi dla układów ochronnych. Szczególnie oddziałują na drogi oddechowe, powodując zaawansowane choroby płuc i oskrzeli, a w ostateczności nowotwory narządów. Dlatego tak ważna jest utylizacja azbestu – ceną nie może być zdrowie człowieka!
Najważniejsze zasady bezpiecznej utylizacji azbestu
Podstawą skutecznej procedury jest *#*kontrola|obserwacja#* i bezpieczeństwo. Teren prac ma być odgrodzony i oznakowanydla przechodniów, a pomieszczenia szczelnie muszą być odizolowane . Podczas demontażu, pracownicy, ubrani w profesjonalne odzienie, powinni zachować wyjątkową czujność, a w momencie zagrożenia zdrowia skierować się do komory dekontaminacyjnej. Warto korzystać z maszyn monitorujących stężenie azbestu w powietrzu oraz dobrze odświeżających powietrze (jak odkurzacz ciśnieniowy). Po ściągnięciu materiałów z eternitem, następuje jego odpowiednie zabezpieczenie oraz przewiezienie i złożenie w ziemi, na konkretnie przygotowanych składowiskach. Po wykonaniu potrzebnych czynności, wykonawca powinien zostawić po sobie niezbędne dokumenty, a zwłaszcza karty ewidencji i przekazania odpadu. Jeśli dany budynek znajdzie się na liście obiektów podlegających obowiązkowi zutylizowania azbestu, cena procesu może być zminimalizowana dzięki funduszowi państwowemu, wspierającemu ten cel. Z tego powodu, warto wybierać potwierdzonych wykonawców, gromadzić papiery i pilnować wszystkich etapów procedury składowania odpadu.