Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Ewidencja odpadów BDO w firmie budowlanej


Ewidencja odpadów w firmie budowlanej to dla niektórych przedsiębiorców wciąż enigmatyczny temat, który może spędzać sen z powiek. Firma budowlana a BDO – co trzeba wiedzieć? Czy firmy budowlane muszą mieć wpis do BDO? Czy składają sprawozdania? Sprawdź i skorzystaj z naszych usług.

Czy firma budowlana podlega BDO?


Firma budowlana podlega pod wpis do rejestru BDO, jeżeli rocznie przekracza określone limity wytworzonych odpadów. Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ich ilości dokładnie określa, dla których z nich nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Najczęściej dla odpadów budowlanych limit ten wynosi 10 ton odpadów rocznie. Co to oznacza w praktyce?

To znaczy, że jeżeli nasza firma budowlana generuje powyżej 10 ton odpadów określonych w rozporządzeniu (np. materiałów budowlanych zawierających gips w kodzie 17 08 02 lub zmieszanych odpadów z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia w kodzie 17 01 07), wtedy podlega pod obowiązkowy wpis do rejestru BDO. Warto dokładnie prześledzić wspomniane wcześniej rozporządzenie pod kątem wytwarzanych w naszej firmie budowlanej odpadów. BDO jest również wymagane, jeżeli nasza firma budowlana wprowadza na terytorium Polski produkty w opakowaniach.
Istnieje jednak przypadek, w którym firma budowlana może zwolnić się z odpowiedzialności za wytworzone odpady, a obowiązek ich utylizacji przerzucić na inny podmiot. Wtedy dana firma budowlana nie będzie miała obowiązku ewidencjonowania tychże odpadów. Kiedy jest to możliwe? Zgodnie z art. 3 ust. 32 Ustawy o odpadach wytwórcą odpadów (między innymi) jest każdy, „którego działalność powoduje powstanie odpadów w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej”. Oznacza to, że jeżeli firmy budowlane świadczą swoje usługi na podstawie umowy, która określi inaczej niż jest to w definicji ustawy wytwórcę odpadów, wtedy są zwolnione z ewidencjonowania tychże odpadów. Najczęściej odpowiedzialność ceduje się w umowie na inwestora.
Jeżeli pomimo ustawowego obowiązku nie widniejemy we wspomnianym rejestrze, może czekać nas wysoka kara administracyjna.

Pakiety rejestru BDO

Wpis do rejestru BDO

0 zł*/300 zł
netto / miesiąc
 • Wpis do BDO
 • Bezpłatne konsultacje dotyczące zarówno wpisu, jak i jego późniejszej obsługi
 • Pomoc w sprzedaży i/lub utylizacji odpadów
Rozwiń
Zwiń
wybieram

*wpis za 0 zł przy wyborze pakietru Medium lub Premium

Plan Standard

99 zł
netto / miesiąc
 • Wpis do BDO za 100 zł
 • Bezpłatne konsultacje dotyczące zarówno wpisu do rejestru jak i jego późniejszej obsługi
 • KPO/KEO do 5 miesięcznie
 • Pomoc w sprzedaży lub utylizacjij odpadu
 • 1 miejsce prowadzenia działalności
 • Sprawozdanie roczne za 299 zł
Rozwiń
Zwiń
wybieram

Plan Medium

199 zł
netto / miesiąc
 • Wpis do BDO za 0 zł
 • Bezpłatne konsultacje dotyczące zarówno wpisu do rejestru jak i jego późniejszej obsługi
 • KPO/KEO do 10 miesięcznie
 • Pomoc w sprzedaży lub utylizacji odpadu
 • Do 2 miejsc prowadzenia działalności
 • Sprawozdanie roczne za 199 zł
Rozwiń
Zwiń
wybieram

Plan Premium

299 zł
netto / miesiąc
 • Wpis do BDO za 0 zł
 • Bezpłatne konsultacje dotyczące zarówno wpisu do rejestru, jak i jego późniejszej obsługi
 • KPO/KEO do 25 miesięcznie
 • Pomoc w sprzedaży lub utylizacji odpadu
 • Do 3 miejsc prowadzenia działalności
 • Sprawozdanie roczne od 99 zł
Rozwiń
Zwiń
wybieram

Wszystkie podane ceny, są cenami netto. Do ceny netto należy doliczyć 23% VAT.

Nie wiesz na który pakiet się zdecydować?
Nie jesteś pewny, czy Twoja firma powinna uzyskać wpis do BDO?
Masz inne pytania związane z prowadzeniem rejestru?
Uzyskaj pomoc telefoniczną lub zostaw dane kontaktowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować
Uzyskaj pomoc telefonicznie Zostaw dane kontaktowe

Firma budowlana – wpis do BDO

Zastanawiasz się, w jaki sposób załatwić wpis do BDO dla firmy budowlanej? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek elektroniczny za pośrednictwem oficjalnej strony Bazy Danych Odpadowych i czekać na wpis przez marszałka województwa. Zgodnie z Ustawą o odpadach ma on na to 30 dni. Istnieje jednak drugi, znacznie wygodniejszy sposób.
Jest nim skorzystanie z naszych usług. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią formalności i chcą się trzymać z dala od wszelkich urzędowych spraw. Można zdecydować się u nas tylko na sam wpis lub wybrać pakiet rozszerzony, który obejmuje zarówno wniosek o wpis firmy budowlanej do rejestru BDO, jak i późniejsze ewidencjonowanie wytwarzanych odpadów.

Czy firma budowlana składa sprawozdanie do BDO?

Ostatnim pytaniem nurtującym wielu przedsiębiorców z branży budowlanej jest to, czy firma musi składać sprawozdanie do BDO. Jeżeli widnieje w rejestrze BDO, to obowiązkowo musi corocznie składać takie sprawozdanie. Co ciekawe, takie sprawozdanie roczne jest obowiązkowe nawet wtedy, jeżeli w danym roku nasza firma nie wytworzyła żadnych odpadów (tzw. sprawozdanie zerowe). Sprawozdania roczne należy składać do 15 marca.

Dlaczego właśnie my?

Dlaczego warto postawić właśnie na nasze usługi? Ponieważ oprócz prowadzenia rejestru BDO, zajmujemy się także kompleksową obsługą zagospodarowywania odpadów. Działamy w każdym kodzie odpadów. Złom stalowy z rozbiórki? Nie ma problemu! Możesz zgłosić do nas chęć sprzedaży złomu, a my zajmiemy się wyceną oraz logistyką i transportem. Podstawiamy także kontenery na odpady budowlane. Wybierając nasz, masz wszystkie usługi odpadowe w jednym miejscu.

Nie chcesz samodzielnie ewidencjonować odpadów w firmie budowlanej? Chcesz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru BDO? Wybierz jeden z pakietów i zgłoś się do nas!

Skorzystaj z naszej bogatej oferty i powierz nam zarządzanie odpadami w Twojej firmie. Z nami ewidencja odpadów w BDO będzie prosta i skuteczna!

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia rękę podpisującą czarnym piórem jakąś umowę. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Wytwórca i posiadacz odpadów - definicja i obowiązki".
10-10-2023
Wytwórca i posiadacz odpadów – definicja, obowiązki

Czy wytwórca odpadów i posiadacz odpadów to dwie różne osoby? Jak wygląda kwestia nazewnictwa w kontekście prawnym? Jeśli posiadasz firmę lub inną działalność gospodarczą, z pew...

Więcej -->
jakie odpady podlegają ewidencji a jakie nie - na grafice widać kartki oraz klawiaturę i myszkę od komputera
12-07-2023
Jakie odpady podlegają ewidencji, a jakie nie?

Jakie odpady podlegają ewidencji? A które z nich są z niej zwolnione? To pytania, które często stoją przed przedsiębiorcami wytwarzającymi odpady. Zagadnienia związane z rejestr...

Więcej -->
uproszczona ewidencja odpadów - kobiece ręce trzymają pustą kartę nad biurkiem
30-06-2023
Uproszczona ewidencja odpadów – co to jest i na czym polega?

Zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji odpadów w systemie BDO mogą być dla niektórych zagmatwane i trudne do zrozumienia. Jednym z częściej zadawanych pytań przez przedsi...

Więcej -->
pełnomocnictwo bdo - w kadrze widać rękę z długopisem, a dalej, za laptopem, siedzi mężczyzna w koszuli
17-05-2023
Jak wypełnić pełnomocnictwo i upoważnić kogoś do BDO?

Dla wielu osób formalności oraz urzędowe wnioski i sprawy bywają problematyczne oraz nieprzyjemne. Różnego rodzaju pisma i druczki na co dzień dotyczą przede wszystkim przedsięb...

Więcej -->
wdrożenie i prowadzenie bdo - kobieta pisze coś na laptopie, a obok leży komórka i notes
09-05-2023
Wdrożenie BDO do firmy – jak to zrobić?

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych, to elektroniczny rejestr, do którego obowiązkowo musi wpisać się wielu przedsiębiorców generujących odpady i opakowania oraz wprowadzający na ...

Więcej -->
numer rejestrowy bdo co to jest - mężczyzna trzyma notes i długopis
29-04-2023
Numer rejestrowy BDO – co to jest i skąd go wziąć?

Numer rejestrowy BDO – co to takiego i kto musi go posiadać? Zastanawiasz się, skąd wziąć numer rejestrowy BDO? Nie jesteś pewien, czy powinieneś ubiegać się o nadanie ww. numer...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master