Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Numer rejestrowy BDO – co to jest i skąd go wziąć?

numer rejestrowy bdo co to jest - mężczyzna trzyma notes i długopis

Numer rejestrowy BDO – co to takiego i kto musi go posiadać? Zastanawiasz się, skąd wziąć numer rejestrowy BDO? Nie jesteś pewien, czy powinieneś ubiegać się o nadanie ww. numeru rejestrowego do BDO? A może szukasz informacji o tym, kto musi mieć numer BDO na fakturze? Odpowiadamy!

Co to jest numer rejestrowy BDO?

Numer BDO to skrót od numeru rejestrowego Bazy Danych o Odpadach. Jest on przypisywany każdej firmie, która uzyska odpowiedni wpis do rejestru BDO. We wspomnianym rejestrze musi znaleźć się każde przedsiębiorstwo, które produkuje opakowania lub wprowadza produkty w opakowaniach (np. na wynos), a także każda firma, która generuje odpady niebezpieczne lub odpady inne niż niebezpieczne powyżej określonych limitów poszczególnych rodzajów odpadów.

Czy da się sprawdzić numer rejestrowy BDO danego przedsiębiorstwa? Oczywiście. Wystarczy znać NIP firmy lub jej nazwę i skorzystać z wyszukiwarki podmiotów zarejestrowanych w systemie BDO. Wyszukiwarkę można znaleźć na oficjalnej stronie portalu.

Być może wielu przedsiębiorców zastanawia się teraz, skąd wziąć numer rejestrowy do BDO. Otóż, aby uzyskać odpowiedni numer rejestrowy należy złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO i nadanie numeru rejestrowego. Można zrobić to elektronicznie, za pośrednictwem strony BDO, jednak można także skorzystać z usług zewnętrznych firm, które na co dzień zajmują się obsługą BDO oraz ewidencją odpadów.

Jedną z takich firm jest WasteMaster, które może odciążyć Cię z obowiązku prowadzenia bieżącej ewidencji i składania wniosku.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Czy muszę mieć numer BDO?

Od tego, czy musisz mieć numer BDO, zależy profil działalności Twojej firmy oraz rodzaje i ilości wytwarzanych w niej odpadów. Jeżeli przekraczają one limity ustalone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r., wtedy musisz mieć numer BDO i uzyskać wpis do rejestru. Kto jeszcze obowiązkowo musi go mieć?

  • przedsiębiorcy, którzy produkują opakowania lub/i wprowadzają produkty w opakowaniach (np. na wynos),
  • przedsiębiorcy, których firma generuje odpady sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne (np. odpady medyczne, chemiczne, odpady warsztatowe),
  • pośrednicy w obrocie odpadami, pod warunkiem, że wcześniej nie zostali wpisani do BDO z urzędu,
  • rolnicy, którzy gospodarują na użytkach rolnych o łącznej powierzchni powyżej 75 ha.

Kto musi mieć numer BDO na fakturze?

Każdy, kto posiada numer rejestrowy BDO, powinien umieszczać go na fakturach. Jednak to nie wszystko. Numer rejestrowy BDO trzeba umieszczać również na innych dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów. Na których dokumentach należy go umieścić? Mogą to być na przykład:

  • faktury VAT,
  • paragony fiskalne,
  • umowy kupna-sprzedaży,
  • karty przekazania odpadów,
  • karty ewidencji odpadów,
  • sprawozdania roczne z zakresu wytworzonych odpadów.

Jeżeli właśnie dowiedziałeś się, że Twoja firma spełnia przesłanki obowiązkowego wpisu do rejestru BDO, a jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz złożyć odpowiedni wniosek u nas. Wystarczy przejść do zakładki Ewidencja odpadów BDO.

Copyright © 2022 Waste Master