Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Uproszczona ewidencja odpadów – co to jest i na czym polega?

uproszczona ewidencja odpadów - kobiece ręce trzymają pustą kartę nad biurkiem

Zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji odpadów w systemie BDO mogą być dla niektórych zagmatwane i trudne do zrozumienia. Jednym z częściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców i podmioty zobligowane do prowadzenia BDO jest to, czym jest uproszczona ewidencja odpadów i na czym polega. Kto może prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów? Dzisiaj przybliżymy nieco to zagadnienie.

Co to jest uproszczona ewidencja odpadów?

Uproszczona ewidencja odpadów to sposób ewidencjonowania odpadów, w którym podmiot nie musi wystawiać kart ewidencji odpadów. Jest on zobligowany do wystawiania jedynie kart przekazania odpadu. Warto jednak pamiętać, że uproszczona ewidencja odpadów nie zwalnia z wpisu do rejestru do BDO oraz składania rocznych sprawozdań o odpadach.

Dlatego jeżeli wiesz, że Twoja działalność podlega pod obowiązkowy wpis do rejestru BDO, a jeszcze go nie uzyskałeś – możesz zgłosić się do nas. Oferujemy dokonanie takiego wpisu za Ciebie, dzięki czemu uda Ci się ominąć formalności oraz oszczędzić czas. Oprócz tego, w imieniu naszych klientów, składamy sprawozdania roczne oraz prowadzimy bieżącą ewidencję odpadów (wystawianie KPO oraz KEO).

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Kto może prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów?

Uproszczona ewidencja odpadów dotyczy podmiotów, które:

  • wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie,
  • wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, które nie są odpadami komunalnymi – w ilości do 5 ton rocznie,
  • transportując odpady, wykonują jedynie usługę transportu odpadów,
  • władają powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne odpady ściekowe w celach:
    • rolniczych (zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 tej samej ustawy definiuje rolnictwo jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczane do produkcji pasz),
    • uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
    • uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz.

Jak widać nie każde przedsiębiorstwo i nie każdy podmiot podlega pod uproszczoną ewidencję odpadów. Aby móc ją prowadzić, trzeba spełnić przesłanki określone w art. 71 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., które zostały wymienione powyżej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej z zakresu BDO, przeczytaj nasz poradnik na temat najważniejszych zagadnień związanych z ewidencją odpadów w BDO, które warto wiedzieć.

Copyright © 2022 Waste Master