Kod odpadu na utylizację styropianu
Znając już rodzaje odpadów styropianowych, możemy zastanawiać się nad sposobem oznaczenia tego typu odpadu w karcie przekazania odpadu. Sposób przekazania lub odbioru styropianu będzie w znacznym stopniu zależała od rodzaju posiadanego odpadu. W przypadku styropianu wykorzystywanego w budownictwie odpowiednim kodem będzie 17 06 04, który przeznaczony jest dla odpadów będących materiałami izolacyjnymi. Charakterystycznymi cechami tych odpadów są niska waga przy jednoczesnej dużej objętości. Dla styropianu budowlanego stosuje się również kod 17 02 03, o ile występuje on w formie ścinek z montażu. Z kolei dla styropianu opakowaniowego wykorzystuje się kod 15 01 02, który obejmuje opakowania z tworzyw sztucznych. Utylizacja styropianu poprodukcyjnego wiąże się z obrotem odpadami z tworzyw sztucznych, dla których stosuje się kod 07 02 13.
Cena utylizacji styropianu – ile to kosztuje?
W Polsce coraz większą popularnością cieszy się utylizacja styropianu – cena tej usługi zależy od różnych czynników, które wpływają na nią w większym lub mniejszym stopniu. Istotnymi zmiennymi są przede wszystkim odległość między punktem skupu a miejscem odbioru styropianu, sposób ich magazynowania, zapakowania, a także stopień trudności załadunku. Przy szacowaniu cen takiej usługi musimy brać pod uwagę różnice w odbiorze styropianu od osób prywatnych i z placów budowy. Dodatkowo różne rodzaje odpadów styropianowych będą charakteryzowały się różnymi cenami. W kwestii utylizacji styropianu cena w m3 jest jedną z najczęściej stosowanych w ofertach. Nasza aplikacja pozwala na szybkie znalezienie firmy oferującej najatrakcyjniejszą cenę za skup i utylizację tego typu odpadów.
Jak wygląda proces recyklingu i utylizacji styropianu?
Utylizacja styropianu może przybrać różne formy w zależności od rodzaju surowca. Styropian przeznaczony do recyklingu zostaje poddany różnym procesom, aby mógł być ponownie wykorzystany. Pierwszym i podstawowym krokiem jest odbiór styropianu i jego segregacja. Wyselekcjonowany styropian należy następnie oczyścić i odpylić, aby całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń w jego strukturze. Sam proces przetwarzania polega na regranulacji lub całkowitej zmianie postaci. Regranulacja polega na rozdrabnianiu lub mieleniu odpadów styropianowych w celu uzyskania oddzielonych od siebie granulek styropianu. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych metod recyklingu, która pozwala na ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych. Regranulat gwarantuje dostępność materiałów o pewnym składzie i wysokiej jakości, a tańszych od klasycznego granulatu. Odzyskany w ten sposób surowiec można wykorzystać w produkcji poprzez ponowne formowanie lub wytłaczanie. Wiele firm oferuje specjalistyczne maszyny do obróbki styropianu takie jak brykieciarki, rozdrabniacze czy prasy. Styropian można również całkowicie przetworzyć za pomocą stopienia lub rozpuszczenia. Taka forma utylizacji styropianu pozwala na uzyskanie na jego bazie roztworów gruntujących oraz mas powłokowo-klejących.
Utylizacja styropianu – cena za m3. Zamów bezpłatną wycenę!
W przypadku utylizacji styropianu cena za m3 jest najczęściej stosowaną formą wyceny. Jeżeli posiadasz odpady styropianowe i nie wiesz, w jaki sposób sprawdzić ich wartość – koniecznie skorzystaj z opcji bezpłatnej wyceny dostępnej na naszej stronie internetowej! Szybko i bez zbędnych formalności otrzymasz wycenę na podstawie aktualnych danych. Podamy Ci konkretne informacje dotyczące utylizacji styropianu – cenę za m3 Twoich odpadów. Nie zwlekaj i zamów darmową wycenę już dziś!
Utylizacja styropianu – co zrobić ze starym styropianem?
Każdy z nas mierzył się kiedyś z koniecznością pozbycia się odpadów styropianowych, dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób możemy to zrobić. Styropian czysty może zostać poddany recyklingowi i należy wyrzucać tego typu odpady do pojemnika na plastik i metale. Inaczej sprawa ma się ze styropianem brudnym. Zabrudzone opakowania nie mogą zostać odzyskane i należy wyrzucać je do odpadów zmieszanych. Utylizacja styropianu budowlanego jest inną kwestią, ponieważ odpady budowlane nie mogą trafić do zwykłych pojemników na odpady segregowane. Pozostałości płyt styropianowych i innych resztek styropianu możemy pozbyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, drugim – usługi firm specjalizujących się w wywozie odpadów budowlanych. Niektóre odpady styropianowe można samodzielnie odwieźć do lokalnego PSZOK-u, co wydaje się najlepszą opcją dla osób dysponujących własnym samochodem. Niekiedy jednak odbiór styropianu jest dla Punktów problematyczny. Dlatego warto upewnić się telefonicznie, że odpady, jakimi dysponujemy, zostaną przyjęte. Z kolei wyspecjalizowane firmy mogą bardzo usprawnić odbiór styropianu z budowy. Dysponują one specjalnymi kontenerami, do których prócz odpadów styropianowych możemy wyrzucić między innymi gruz, cement, okna bez szyb czy opakowania po farbach. W przypadku tej opcji utylizacji styropianu cena będzie wyższa.
Utylizacja styropianu – w jaki sposób dzielimy ten rodzaj odpadu?
Istotną kwestią dotyczącą utylizacji styropianu jest podział tego surowca na różne kategorie. Takie jak: styropian opakowaniowy, budowlany, poprodukcyjny i pospożywczy. Styropian opakowaniowy czysty wykorzystuje się do zabezpieczenia sprzętów AGD, elektroniki i innych przedmiotów. Wariant brudny znajduje zastosowanie w gastronomii, gdzie często korzysta się ze styropianowych pudełek. Innym rodzajem styropianu jest styropian budowlany, który stosowany jest do ocieplania budynków. Ze względu na swoją strukturę jest klasyfikowany jako odpad budowlany, co ma istotne znaczenie w przypadku utylizacji styropianu – cena może być znacznie wyższa ze względu na dodatkowe koszty. Będzie to również wpływało na sposób odbioru styropianu. Styropian poprodukcyjny jest odpadem z plotera, ścinki lub wadliwych kształtek z produkcji opakowań, z kolei pospożywczy to różnego typu skrzynki czy pojemniki po mrożonkach, owocach i tym podobnych produktach.