Z czego wynika szkodliwość azbestu?
W przyrodzie znajdziemy około 150 minerałów o włóknistej budowie, a jednym z nich jest azbest. O jego wyjątkowości świadczy mikroskopijna i cienka struktura, dzięki której jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie plastyczny – dlatego stał się powszechny w budownictwie. To także doskonała warstwa izolacyjna, odporna na ekstremalne warunki i temperatury. Co spowodowało ogólnokrajowy nakaz rozebrania i zutylizowania azbestu?
Materiały eternitowe w efekcie uszkodzeń mechanicznych lub w trakcie procesów korozyjnych uwalniają do powietrza groźny dla środowiska pył azbestowy. Jest on zbyt mały do zauważenia i wydalenia przez organizmy żywe, w których gromadzi się na długie lata. Wykazuje silną rakotwórczość, powoduje także choroby płuc i oskrzeli, które z reguły są diagnozowane stanowczo za późno. Zły wpływ azbestu minimalizuje aktualnie rządowy program usuwania materiału oraz dostępność specjalistów z dziedziny utylizacji azbestu. Cena za to podlega nawet stuprocentowej refundacji, co dodatkowo zachęca do podjęcia koniecznych działań.
Skuteczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu zaczyna oznakowanie terenu i wyizolowanie pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż podlega stałej kontroli zawartości pyłu azbestowego w przestrzeni, a wszyscy wykonawcy powinni być ubrani w dopasowaną odzież ochronną. Zdjęte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i wywozi na wysypiska, gdzie po dodatkowym opakowaniu lądują w ziemi. Na wszystkie działania wymagane w procesie utylizacji azbestu, zatrudniona firma powinna mieć odpowiednie zezwolenia oraz papiery potwierdzające prace, które przekaże usługobiorcy.
W Polsce dąży się do usunięcia eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań zachęcających właścicieli do zmodernizowania budynków. Jedną z metod jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać zwrócona od 40 do 100% wydatku. Warunkiem jest wpisanie budynku na oficjalną listę obiektów „do wymiany” oraz złożenie konkretnego wniosku w urzędzie terytorialnym. Uprawnione organy samorządowe realizują program w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się z nimi i pytać o warunki funduszu.
Utylizacja eternitu w Trzebini – czy da się samodzielnie usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Trzebini chcemy powiedzieć, że nie można samemu usuwać azbestu z dachów ani innych części budownictwa. Czemu? Dlatego, że pył azbestowy jest toksyczny dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio magazynowany i utylizowany. Odpowiedni demontaż azbestu w Trzebini jest realizowany przez specjalistyczne firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o takiej świadczeniu jak wywóz eternitu w Trzebini.
Co wpływa na koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Przede wszystkim, należy spojrzeć na rodzaj materiału, powierzchnię jaką pokrywa oraz poziom trudności prac niezbędnych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki uznaje się średnio na rynku krajowym wskazuje około 300-350 zł za tonę złożonego budulca. Dzięki objęciu surowca planem rządowym istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie jednorazowej procedury utylizacji azbestu. Cena podlega nawet stuprocentowemu pokryciu z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obliguje usługobiorcę do wpisania domu na listę obiektów szkodzących środowisku i zaaplikowania o zwrot kosztów.
Jeśli jesteś właścicielem budynku starego lub pochodzącego z zakupu wtórnego, warto skontaktować się z firmą, specjalizującą się w klasyfikowaniu odpadów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik, jaki znajdziesz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster pozwoli Ci precyzyjnie oszacować wstępne koszty koniecznego do podjęcia procesu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, dużym doświadczeniem i wiedzą ekspertów – skontaktuj się z nami indywidualnie.
Ile może kosztować wymiana eternitu i utylizacja azbestu?
Wielu właścicieli starszych budynków, które w swojej konstrukcji posiadają fragmenty z eternitem, opóźnia działania mające na celu poprawne zutylizowanie azbestu, biorąc pod uwagę koszty jakich wymaga ten proces. Niemniej jednak, naruszany azbest uwalnia się do powietrza* i staje się bezpośrednim zagrożeniem dla istot żywych, ze względu na silną kancerogenność. Warto jednak zaznajomić się z zasadami dotyczącymi składowania tego niebezpiecznego odpadu, tym bardziej, że zaplanowano fundusz ku wspomożeniu tego typu aktywności.
Koszt utylizacji eternitu w Trzebini – ile przyjdzie nam zapłacić?
Masz w planach utylizację eternitu w Trzebini, jednakże trudno Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę zazwyczaj waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które niełatwo za każdym razem przewidzieć. W związku z tym warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny demontażu azbestu w Trzebini. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę powinieneś przygotować na pozbycie się i wywóz eternitu w Trzebini. W tym wypadku warto również rozeznać się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile odpowiednio je poświadczymy i udokumentujemy.