Utylizacja eternitu w Dąbrowie Górniczej – nie lekceważ zagrożenia!
Mimo ciągłego nagłaszania szkodliwości eternitu i konieczności jego usunięcia z przestrzeni do końca 2032 roku, nadal wiele osób bagatelizuje tego typu zagrożenie i choroby wywoływane pyłem azbestowym. Nie brakuje właścicieli posiadłości, którzy sami podejmują się takiego zadania jak demontaż azbestu w Dąbrowie Górniczej, który w następnje kolejności wywożą na ogół na bezprawne wysypiska np. w lasach. Tymczasem taka usługa może zostać przeprowadzona tylko przez profesjonalnych fachowców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz właściwe pozwolenia na wywóz eternitu w Dąbrowie Górniczej. Jeśli potrzebujesz jednego z nich, skontaktuj się z WasteMaster! Z pewnością znajdziemy wykonawcę usługi#*# w okolicy.
Usuwanie eternitu: właściwa utylizacja azbestu
Lata 60. i 70. XX wieku to okres szczególnej popularności azbestu w branży budowniczej i przemysłowej, zwłaszcza dla pokrywania dachów nieruchomości. Ze względu na siateczkową budowę, materiał ten był wysoce uodporniony na wiele czynników i miał doskonałe zdolności izolacyjne. W 1997 roku uchwalono ustawę o , która zakazała jego wyrabiania i narzuciła obowiązkowe prace nad utylizacją azbestu. Dlaczego?
Zacznijmy od podstaw – czym jest azbest?
Azbest to główny komponent produktu budowlanego jakim jest eternit i dlatego często słyszy się te pojęcia wymiennie, mimo że dotyczą dwóch tworzyw. Mikroskopijne włókna krzemianowe, budujące ten pierwiastek stanowią przyczynę wielu unikatowych i korzystnych cech w sektorze budowniczym. Do najważniejszych zaliczamy: odporność na temperaturę i pogodę, elastyczność i rozciągliwość, prawidłową izolację oraz wytrzymałość. Jedoczesna znacząco niska cena produkcji sprawiła, że był popularny w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby szacuje się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku zablokowała jego obecność w przemyśle, zaimplementowała też specjalny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, monitorujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, związane z procedurą mogą zostać w jego ramach kompletnie zrefundowane przez rząd.
Zły wpływ azbestu to wynik niespotykanej budowy i drobnych włókien, które są nie do zatrzymania przez zewnętrzne narządy ochronne organizmów. Pył azbestowy wnika do dróg oddechowych człowieka, gdzie może osadzać się bez przeszkód nawet kilkadziesiąt lat. Wywołuje choroby płuc i oskrzeli, które są zagrożeniem dla życia, jak: nowotwór, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie organów.
Skuteczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Właściwe przeprowadzenie procesu rozpoczyna się od oznakowania miejsca i wyizolowania pomieszczeń, w których nastąpią prace modernizacyjne. Demontaż podlega stałej kontroli zawartości pyłu azbestowego w przestrzeni, a wszyscy wykonawcy powinni być ubrani w szczelną odzież ochronną. Usunięte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i wywozi na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują głęboko pod ziemią. Na poszczególne etapy procesu utylizacji azbestu, dana firma powinna mieć odpowiednie zezwolenia oraz papiery poświadczające prace, które przekaże właścicielowi.
W Polsce zaplanowano usunięcie eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań aktywizujących właścicieli do zmodernizowania nieruchomości. Jedną z opcji jest staje się szansa na refundację kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać pokryta od 40 do 100% wydatku. Koniecznością jest zgłoszenie budynku na publiczną listę obiektów „do wymiany” oraz złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie terytorialnym. Uprawnione organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się z nimi i dowiadywać o warunki dofinansowania.
Gdzie widzimy eternit?
Specyficzne cechy materiału sprawiają, że płyty eternitowe doskonale sprawdzają się do obłożenia dachów oraz w elementach konstrukcyjnych i elewacyjnych budynku. Mają grafitowy kolor a kształt płaski lub falisty, choć azbest spotkamy także w podręcznych urządzeniach gospodarstwa domowego. Do poszukiwania materiału warto włączyć fachowców w tej dziedzinie, gdyż przyda się także ocena, w jakim stanie są elementy z eternitem i jak niezwłocznie należy rozpocząć proces utylizacji azbestu. Wykonawca ma obowiązek zakomunikować organy porządku publicznego o szczegółach pracy, terminie i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Za co płacimy utylizując azbest? Cennik elementów procesu
To co znajdziemy na stronach firm oferujących utylizację azbestu – cennik i poszczególne usługi to jedynie podglądowe dane, gdyż proces jest dostosowywany indywidualnie dla danej posiadłości. W procesie utylizacji azbestu, cena jest uzależniona głównie od wielkości i rodzaju materiału, choć na finalny koszt składa się demontaż, transport i skup odpadu. W Polsce, *#*wielkość|wartość ta będzie różna w zależności od regionu, w jakim wykonujemy usługę, ale średnio można przyjąć między 900, a 1500 zł za tonę zutylizowanego azbestu.
Cennik firmy WasteMaster działa jako nowoczesna aplikacja internetowa, która po wprowadzeniu indywidualnych parametrów precyzyjnie wylicza przewidywany koszt. Od lat z powodzeniem realizujemy usługi klasyfikacji i *#*składowania|magazynowania*#* użytków, pomagając na całości trwania procesu i służąc wiedzą specjalistów.