Azbest – co o nim wiadomo?
Badania wskazują, że niemalże 100 tys. osób rocznie umiera w wyniku szkodliwego działania azbestu. Utrapieniem dla istot żywych jest mikroskopijna wielkość jego pasm, które dostają się do wnętrza ciała i atakują niezauważenie narządy oddechowe. Objawy wywołane przez choroby azbestowe są wykrywane zbyt późno i stają się śmiertelnym zagrożeniem, przeradzając w groźne nowotwory, jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej. W związku z tym, nie należy zwlekać z rozpoczęciem utylizacji azbestu – cena jaką poniesiemy za zdrowie i życie nie gra tutaj roli.
Przed okryciem szkodliwości azbestu był on atrakcyjnym materiałem budowlanym, z uwagi na swoje unikatowe właściwości, a jednocześnie niską cenę. Cienkie włókna krzemianowe dają mu bowiem duże zdolności izolacyjne, odporność na warunki fizyczne i chemiczne, a także rozciągliwość. Jego popularność zakończyła się w 1997, z wprowadzeniem ustawy nakazującej usuwanie i utylizowanie azbestu. Od tego momentu zwiększono liczbę działań w tym kierunku, ale mimo to jest ich zbyt mało.
Koszt utylizacji eternitu w Olkuszu
Dużo osób, które borykają się z kłopotem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Olkuszu. Otóż uśredniona cena za tonę wynosi ok. 350 zł. Z kolei waga pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale na ogół oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Olkuszu, powinniśmy pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednak nim rozpoczniemy się o nie starać, powinniśmy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Olkuszu, a gminie zaprezentować formularz potwierdzający odpowiednią utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Olkuszu
Należy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Olkuszu z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się czasami z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z różnych domostw i przestrzeni, gdyż jest toksyczny dla zdrowia. Dlatego należy zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Olkuszu razem z WasteMaster. Nasza firma z chęcią zaplanuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po transport i odpowiednią utylizację w bezpiecznych warunkach. Wywóz eternitu w Olkuszu to żaden problem!
O co chodzi z utylizacją azbestu?
O to, że ten popularny do niedawna materiał budowlany dał się poznać jako surowiec niebezpieczny dla otoczenia. Pomimo swoich korzystnych cech i konkurencyjnej ceny zakazano azbestu w branżach przemysłowych, a dotychczasowe elewacje i fasadybudynków z materiałem azbestowym podlegają obowiązku modernizacji do 2032 roku wedle wprowadzonej oficjalnie w Polsce ustawy. Proces utylizacji azbestu wymaga przestrzegania konkretnych reguł, gdyż nieumiejętne przemieszczanie i składowanie surowca jest zagrożeniem dla organizmów.
Czy azbest można zauważyć?
Z pewnością jednoznaczne określenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest występuje w pokryciach dachów niemal połowy posesji postawionych w drugiej połowie ubiegłego wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną ilość wylicza się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit odkryjemy także w drobnych urządzeniach o zdolnościach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Rozpoznanie azbestu, zatrudnienie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko rozsądna decyzja, ale i ochrona życia własnego i bliskich.
Etapy procedury utylizacji azbestu
Demontaż, wywóz i utylizacja azbestu to trzy zasadnicze kroki, składające się na poprawne magazynowanie odpadu. Etap ściągania materiałów eternitowych musi zachodzić na specjalnie odgrodzonym terenie, przy zachowaniu zwiększonej czujności podczas przemieszczania płyt. Największym zagrożeniem jest bowiem bezpośrednie uwolnienie się pierwiastka do powietrza, skąd łatwo wnika w głąb istot żywych. W przeprowadzaniu akcji ważne jest: nieprzerwane monitorowanie limitu azbestu, codzienne oczyszczanie przestrzeni oraz nadzór nad pracownikami, których w razie wątpliwości należy kierować do komory dekontaminacyjnej. Wywóz azbestu może być podjęty tylko przez firmy z ważnym upoważnieniem na tranzyt materiałów szkodliwych. W Polsce, mamy specjalne miejsca do skupu płyt azbestowych, choć wciąż jest ich niewystarczająca ilość. Po wykończeniu usługi, wykonawca powinien przedłożyć właścicielowi dokument przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. To niezwykle ważne materiały dowodowe w momencie ubiegania się o pokrycie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac ma szansę być zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Natomiast koszty montażu nowego dachu nie są pokrywane funduszem państwowym, co też należy uwzględnić.