Jak się pozbyć szkodliwego eternitu? Wszystko o utylizacji azbestu
Azbest to grupa minerałów o niespotykanych cechach fizycznych, stanowiących o jego wielu zaletach w budownictwie. Jest głównym składnikiem eternitu, wykorzystywanego do pokryć dachów i konstrukcji budynków oraz w wyrobach służących ochronie i izolacji. Z drugiej strony azbest jest sporym problemem dla istot żywych, gdyż wywołuje zagrażające życiu schorzenia układu oddechowego. Z uwagi na to nakazano ogólnokrajowe aktywizowanie procesu utylizacji azbestu.
Azbest – występowanie
Choć problem dotyczy głównie dachów i elementów elewacji budynków, azbest zlokalizujemy też w rurach, przewodach oraz do różnych materiałach izolujących. Największym problemem nie jest samo występowanie azbestu, a jego moment jego niszczenia lub złego składowania, które uwalnia niebezpieczne zanieczyszczenie do obiegu. Stąd tak niezbędne jest doprowadzenie do właściwej utylizacji azbestu, gdyż w przeciwnym razie zagrażamy zdrowiu i może być powodem obarczenia wysokimi sankcjami finansowymi. W ocenie budynku sprawdzi się wsparcie fachowcy, trzeba także pamiętać o poinformowaniu okręgowego inspektora pracy o zagrożeniu jeszcze przed rozpoczęciem prac demontażowych.
Jakie są koszty utylizowania azbestu? Cennik prac
W utylizacji azbestu, cena jest sprawą indywidualną każdego gospodarstwa.Determinują ją poszczególne cechy budynku, a zwłaszcza rodzaj materiału i *#*powierzchnia elewacji|miejsce, jakie zajmuje. Można uznać, że średnio tona rozebranego materiału eternitowego kosztuje między 300, a 350 zł. Ciężko jednak wycenić proces utylizacji azbestu – cenniki znalezione w sieci rzadko biorą pod uwagę stopień zagrożenia azbestem oraz ilość pracy włożonej w zdjęcie płyt. Sytuacje niemożliwe do założenia wcześniej implikują ostateczny koszt pracy, co podkreśla każdy ekspert w tej branży jeszcze przed rozpoczęciem kroków.
WasteMaster to ekspert w dziedzinie magazynowania odpadów niebezpiecznych, w tym utylizowania azbestu. Cennik elektroniczny, jaki widnieje na naszej stronie jest oparty o nowoczesny system komputerowy, który umożliwia precyzyjne opracowanie planu pracy i wycenę dla każdego budynku. Ponadto, gwarantujemy czas i wsparcie dla każdego usługobiorcy - chętnie rozwiniemy wszelkie wątpliwości oraz dobierzemy najbardziej skuteczne rozwiązanie dla Twojej posesji.
Jak wygląda utylizacja azbestu?
Wyróżniamy w niej demontaż, przewóz oraz skupienie materiału na konkretnie dostosowanych wysypiskach. Przy rozbieraniu płyt z konstrukcji budynku, warto pamiętać o konieczności odgrodzenia terenu i oznakowania niebezpieczeństwa. Podczas pracy powinno się regularnie oczyszczać pomieszczenia z kurzu, pilnować stężenia azbestu oraz narażenia pracowników na przekroczenie bezpiecznego limitu. Ważna jest bezbłędna izolacja pokoi, czujność i monitoring – wszystko aby minimalizować ryzyko przedostania się azbestu do środowiska podczas procedury utylizacji azbestu.
Zaangażowana firma powinna posiadać pozwolenie na przewóz materiału azbestowego, który zaliczamy do odpadów niebezpiecznych. Transport w specjalnych pojazdach, właściwasegregacja i ostrożne złożenie azbestu głęboko w ziemi to kolejne kroki procesu utylizacji azbestu. Cenę, ponoszoną przez właściciela, determinuje wiele czynników, zmiennych dla każdorazowego przypadku. Istnieje możliwość uzyskania od 40 do 100 % zwrotu wydatków na pracę, przedstawiając odpowiednią dokumentację i decydując się na legalne firmy.
Utylizacja eternitu w Tarczynie – nie lekceważ zagrożenia!
Mimo ciągłego nagłaszania szkodliwości eternitu oraz konieczności jego usunięcia z przestrzeni do końca 2032 roku, dalej dużo osób bagatelizuje tego rodzaju niebezpieczeństwo i schorzenia wywoływane pyłem azbestowym. Nie brakuje posiadaczy posiadłości, którzy samodzielnie podejmują się takiego zadania jak demontaż azbestu w Tarczynie, który następnie wywożą najczęściej na nielegalne składowiska np. w lasach. Tymczasem taka usługa może zostać przeprowadzona tylko przez specjalnych fachowców, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz odpowiednie zezwolenia na wywóz eternitu w Tarczynie. Jeśli potrzebujesz jednego z nich, skontaktuj się z WasteMaster! Z pewnością znajdziemy wykonawcę usługi#*# w okolicy.
Co to za pierwiastek?
Azbest jest zbudowany z drobnych włókien krzemianowych, najmniejszych w przyrodzie, które powodują, że jest materiałem wysoce odpornym na czynniki zewnętrzne. Ponadto, stanowi doskonałą warstwę termoizolacyjną, nieprzepuszczalną dla wody, ognia oraz czynników pogodowych. Jest jednocześnie plastyczny i łatwy do uformowania oraz relatywnie tani w wyrabianiu. To dlatego zyskał tak duże powodzenie w minionym wieku, zanim wykryto jak niebagatelnym zagrożeniem jest dla środowiska i istot żywych. Jego włóknistość daje mu szansę na przenikanie do wnętrza organizmu i odkładanie się w narządach, gdzie nie jest wyczuwalny dla układu odpornościowego.
Po wielu latach prowadzi do chorób zagrażających życiu – w najgorszym wypadku raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku kategorycznie zakazano uwzględniania materiałów eternitowych w planach inżynierskich, a proces utylizacji azbestu jest aktualnym wymogiem, opisanym konkretnymi przepisami. Na rynek wskoczyło wiele wyspecjalizowanych firm, oferujących usługi dotyczące materiałów niebezpiecznych, które pomagają w realizowaniu krajowego programu skupowania odpadu. Na korzyść osoby zmuszonej do zutylizowania azbestu, cena procedury może zostać zrefundowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Warto zatem sprawdzić, czy dany budynek był zakupiony na rynku wtórnym i czy zawiera płyty eternitowe w konstrukcji.