Azbest – co to jest?
To materiał nieorganiczny, skonstruowany z maleńkich włókien krzemianowych. Określany potocznie eternitem (którego jest głównym składnikiem) ma korzystne cechy dla przemysłu, takie jak: niepodatność na temperaturę, wodę i ogień, zdolność izolacji, plastyczność i wytrzymałość. Był szczególnie popularny w XX wieku, a jego obecną ilość w naszym kraju wylicza się na 15 mln ton. W 1998 zakazano jego wykorzystywania, jak również wprowadzono przepis ogólnokrajowy, którego założeniem jest pozbycie si tworzywa z gospodarki do 2032 roku.
Wszystko z powodu dużej szkodliwości azbestu dla środowiska i istot żywych. Jego cienkie włókna mogą bez przeszkód przenikać do wnętrza organizmów i osiadać w nich na długie lata, będąc niewykrywalnymi dla układów ochronnych. Intensywnie oddziałują na drogi oddechowe, generując poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym wypadku nowotwory narządów. Toteż tak konieczna jest utylizacja azbestu – ceną nie powinno być zdrowie człowieka!
Azbest – jak wykryć?
Jeśli podejrzewasz występowanie materiałów z eternitem w swojej nieruchomości, udaj się do fachowca, który prześledzi zawartość niebezpiecznego surowca oraz zdiagnozuje zagrożenie. Azbest staje się bowiem szkodliwy dopiero w momencie naruszenia, które uwalnia pył do obiegu. Ponadto uznaje się, że znaczący odsetek dachów zaczyna samoistnie rozpadać się 20-50 latach od zbudowania, więc szansa na rozpoczęcie procesów korozyjnych jest właściwie pewna. Azbest ma postać falistych lub płaskich płyt w kolorze szarym i najczęściej stanowi pokrycie dachu lub jest fragmentem konstrukcji posiadłości. Przedwszczęciem pracy nad utylizacją azbestu, zatrudniony wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy na temat planowanej akcji, a przede wszystkim o zakresie dat, ilości pracowników i stopniu zagrożenia materiałem.
Koszt utylizacji eternitu w Zalesiu Górnym może być zrefundowany
Cena za tonę utylizacji eternitu w Zalesiu Górnym na ogół wynosi ok. 350 zł. Oczywiście na ostateczną cenę ma wpływ wiele różnych parametrów, jednakże już teraz warto wiedzieć, że koszt demontażu azbestu w Zalesiu Górnym może zostać nam zwrócony z gminnych pieniędzy. Wszystkich szczegółów najlepiej dowiedzieć się w właściwym podmiocie czy urzędzie, jednak już teraz wiadomo, że do tego procesu będzie wymagana dokumentacja. Jaka? Taka jak np. poświadczenie o poprawnym usunięciu i wywozie eternitu w Zalesiu Górnym z naszej posesji. Takie zaświadczenia są wydawane przez fachowe przedsiębiorstwa, które zajmują się tego typu usługami.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i dofinansowanie
Przedsiębiorstwa, zajmujące się klasyfikowaniem odpadów z reguły proponują indywidualną ofertę dla każdego klienta usług utylizacji azbestu. Cenniki w sieci są tylko przykładowe, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Determinuje go przede wszystkim rodzaj i ilość materiału do skupienia – w Polsce przyjmuję się cenę od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena jest także zależna od takich parametrów, jak trudność pracy czy odległość siedziby usługodawcy od danego budynku, a zatem ilość koniecznych do pokonania przez maszyny kilometrów. Warto z rozmysłem wybierać firmę, analizując poszczególne zależności, ale także opierając się na doświadczeniu i wiedzy pracowników.
WasteMaster od długiego czasu z powodzeniem realizuje procesy segregowania odpadów, zabezpieczania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, który prezentujemy, precyzyjnie wylicza koszty procedury w oparciu o szczegółowe dane na temat budynku. Zajrzyj na naszą stronę lub skontaktuj się z nami prywatnie – cenimy sobie indywidualne podejście i kompleksową pomoc.
Utylizacja azbestu
Azbest był chętnie używany do wypełnienia dachów i fasad domów, ponieważ wykazuje wyjątkowe właściwości, zapewniające wiele korzyści dla sektora budowlanego. Stwierdzono jednak, że jest niebezpieczny dla środowiska i powoduje poważne schorzenia, w tym raka. Aktualnie, zmierza się do całkowitego usunięcia materiału z domów przy wsparciu upoważnionych do tego wykonawców, gdyż proces utylizacji azbestu jest zleceniem trudnym i wymagającym eksperckiej wiedzy.
Etapy procedury utylizacji azbestu
Demontaż, wywóz i utylizacja azbestu to trzy podstawowe kroki, opisujące poprawne magazynowanie odpadu. Etap ściągania materiałów eternitowych musi zachodzić na specjalnie odgrodzonym terenie, z zachowaniem zwiększonej czujności podczas przesuwania płyt. Największym zagrożeniem określane jest bezpośrednie uwolnienie się zanieczyszczenia do powietrza, skąd łatwo wnika w głąb organizmów. W przeprowadzaniu akcji zwracamy uwagę na: nieprzerwane monitorowanie limitu azbestu, codzienne oczyszczanie pomieszczeń oraz nadzór nad pracownikami, których w razie wątpliwości należy kierować do komory dekontaminacyjnej. Wywóz azbestu może być podjęty tylko przez firmy z oficjalnym upoważnieniem na tranzyt materiałów niebezpiecznych. W Polsce, mamy specjalne składowiska do skupu płyt azbestowych, choć wciąż jest ich niewystarczająca ilość. Po wyświadczeniu usługi, wykonawca powinien przedłożyć właścicielowi dokument przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. To niezwykle ważne materiały dowodowe w momencie starania się o wsparcie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac ma szansę być zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Natomiast koszty dotyczące położenia dachu nie są objęte funduszem państwowym, co też należy uwzględnić.