Jak się pozbyć szkodliwego eternitu? Wszystko o utylizacji azbestu
Azbest należy do minerałów o unikatowych parametrach fizycznych, które powodują jego liczne zalety w budownictwie. Jest głównym składnikiem eternitu, wykorzystywanego do pokryć dachów i konstrukcji budynków oraz w przedmiotach służących ochronie i izolacji. Jednocześnie azbest jest poważnym niebezpieczeństwem dla organizmów żywych, gdyż prowadzi do śmiertelnych schorzeń układu oddechowego. Z tego powodu nakazano ogólnokrajowe działania na rzecz utylizacji azbestu.
Zacznijmy od podstaw – czym jest azbest?
Azbest to zasadniczy komponent produktu budowlanego o nazwie eternit i dlatego często słyszy się te pojęcia wymiennie, mimo że dotyczą różnych podmiotów. Maleńkie włókna krzemianowe, budujące ten pierwiastek stanowią przyczynę wielu wyjątkowych i pożądanych cech w sektorze budowniczym. Do najistotniejszych wliczamy: odporność na temperaturę i pogodę, plastyczność i rozciągliwość, prawidłową izolację oraz wytrzymałość. Dołożona do tego relatywnie niska cena produkcji sprawiła, że był popularny w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby szacuje się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku wstrzymała jego obecność w przemyśle, zainicjowała też specjalny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, kontrolujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, związane z procedurą mogą zostać dzięki temu nawet całkowicie zrefundowane przez rząd.
Zły wpływ azbestu to wynik niespotykanej budowy i drobnych włókien, które są nie do zatrzymania przez zewnętrzne narządy ochronne istot żywych. Pył azbestowy zanieczyszcza drogi oddechowe człowieka, gdzie może zalegać bez przeszkód nawet kilkadziesiąt lat. Wywołuje choroby płuc i oskrzeli, będące śmiertelnym zagrożeniem, jak: nowotwór, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie organów.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za demontaż wytworów eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak poglądowa, a na jej rzeczywistą wysokość wpływa wiele wyznaczników – od rodzaju materiału po ilość kilometrów od posesji od usługodawcy. Dla zainteresowanych dokładniejszym wyliczeniem kosztów utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster dostępny w naszej aplikacji, jest oparty na najwyższej technologii i uwzględnia wiele jednostkowych danych. Jeśli jesteś właścicielem budynku z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia działań utylizacji azbestu. Cenniki komputerowe są tylko materiałem poglądowym – więcej korzyści przyniesie Ci bezpośrednie skierowanie się do ekspertów z tej dziedziny, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami przedsiębiorstwa WasteMaster.
Na czym polega utylizacja azbestu?
To proces, który wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż każde naruszenie płyt eternitowych uwalnia niebezpieczny pył azbestowy do powietrza. Wyspecjalizowane firmy dysponują sprzętem monitorującym, oczyszczającym oraz profilaktycznym, pilnując nieustannie dopuszczalnego stężenia azbestu w pomieszczeniach. Demontaż płyt eternitowych wykonuje się w uszczelnionych pokojach i na wyznaczonym terenie, tak aby nie zagrażać pieszym i pojazdom. Po zdjęciu materiału z budynku, pracownicy szczelnie owijają i zabezpieczają materiał (na mokro), a następnie wywożą go na specjalne kwatery. Eternit odkłada się w konkretny sposób, trzy metry pod ziemią, co gwarantuje skuteczną utylizację azbestu oraz zminimalizowanie zagrożenia dla środowiska.
Podsumowując, zabieg ten wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, które można znaleźć u ekspertów firmy WasteMaster, od lat świadczącej usługi z zakresu utylizacji azbestu. Cena wyznaczana przez nas jest wprost proporcjonalna do jakości świadczeń, a przy tym wyliczana osobno dla każdego klienta. Dodatkowo, otrzymasz od nas komplet dokumentów pracy, a w razie konieczności – doradztwo z zakresu aplikowania o dofinansowanie procesu.
Obecność eternitu w środowisku
Według wyliczeń, w obiegu wciąż zalega około 15 mln ton groźnego materiału. Pokrywa on dachy budynków pod postacią szarych płatów płaskich lub falistych, wypełnia rury i wentylacje oraz urządzenia o właściwościach izolacyjnych i grzewczych. Informacji czy azbest występuje w konstrukcji danego budynku udziela spółdzielnia, bądź jej zarządca. Dla pewności, warto już na tym etapie zaangażować firmę utylizującą azbest, gdyż profesjonalna ocena stanu posiadłości umożliwi dostosowanie najbardziej skutecznych prac modernizacyjnych. Fachowcy zajmą się też przewozem i skupieniem materiału, a co ważniejsze załatwią formalności dotyczące np. z wniosku o dofinansowanie działań lub poinformowania organów samorządowych o planowanej akcji na wymagany okres 30 dni przed zaczęciem pracy.
Koszt utylizacji eternitu w Piasecznie może wynieść nas nawet 0 zł! W jaki sposób?
Firmy zajmujące się utylizacją eternitu w Piasecznie i regionie, zazwyczaj liczą sobie ok. 350 zł. To jest cena za tonę usuniętego materiału, a zatem ważny jest również ciężar ogólnego zadaszenia. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że cała operacja związana z demontażem azbestu w Piasecznie może wynieść nas 0 zł! A więc za darmo. Dlaczego i o co chodzi? W gminach w Polsce prowadzone są refundacje w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Nim jednakże zdecydujemy się na usuwanie i wywóz eternitu w Piasecznie koniecznie sprawdźmy, czy nasz dach znajduje się na liście inwentaryzacyjnej. Jeżeli nie, będziemy musieli go wpisać. Więcej informacji z pewnością udzieli sama gmina, która pokieruje Cię, co dalej. Nim jednak nastąpi refundacja, sami musimy wyłożyć na utylizację eternitu w Piasecznie. Skorzystaj z usług WasteMaster.