Utylizacja azbestu w Szczecinie

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Podstawowe właściwości azbestu

Większość osób kojarzy azbest z nazwą eternit, choć nie jest to pojęcie równoznaczne. Eternit jest materiałem budulcowym, *#*którego pierwszorzędnym komponentem jest właśnie azbest – nieorganiczny pierwiastek chemiczny. Jego budowę charakteryzują drobnej wielkości włókna z krzemianu, co daje mu duże możliwości rozciągania i elastycznego kształtowania. Azbest jest również bardzo odporny na warunki atmosferyczne, charakteryzuje się doskonałą ogniotrwałością i termoizolacją. Niepodatny na substancje chemiczne i znacząco tańszy, osiągnął dużą przewagę konkurencyjną nad pozostałymi materiałami. Azbest da się dalej zauważyć na dachach, elewacji i balkonach, przewodach wentylacyjnych, a także w drobnych urządzeniach gospodarstwa domowego. Tymczasem jego wykorzystywanie w przyszłych projektach zostało zabronione ustawą w 1998 roku, a do tej pory zaimplementowane elementy eternitowe powinny zostać zupełnie rozebrane. Dlaczego? Jest to za sprawą zbyt małej dla organizmów wielkości włókien azbestowych, która nie daje szansy najakiekolwiek interakcje z substancją. Pył, który tworzy się w następstwie działania czynników mechanicznych (np. demontażu), a także z uwagi na samodzielną korozję płyt eternitowych przedostaje się do powietrza, skąd bez przeszkód wnika w biologiczne tkanki zewnętrzne. Mikroskopijne zanieczyszczenia nie mogą zostać wydalone i są niedosięgłe dla układu odpornościowego człowieka – gromadzą się w naszych drogach oddechowych, wywołując poważne choroby. Najbardziej niebezpieczne z nich to: • Pylica azbestowa • Choroby opłucnej • Rak: oskrzela, jajnika, nerki i krtani. Ze względu na szkodliwe naruszanie zdrowia i życia, w Polsce i nie tylko wprowadzono ogólne programy utylizacji azbestu. Cena w Szczecinie procesu może być znacząca, ale powołano specjalne jednostki finansujące kluczowe do zdemontowania budynki z państwowej listy terenów zagrażających środowisku. Lepiej skontrolować, czy posiadana przez nas posiadłość nie posiada fragmentów z eternitu i zacząć działać odpowiednio wcześnie.

Przebieg procesu utylizacji azbestu w Szczecinie

Każde działania dotyczące przemieszczania odpadu niebezpiecznego muszą być wykonywane przez osoby do tego uprawnione, które podlegają określonym przepisom i dysponujące właściwym sprzętem. Utylizację azbestu w Szczecinie rozpoczyna rozebranie fragmentów budynku zbudowanych z eternitu, przy zachowaniu zwiększonej ostrożności pracowników przed wzniecaniem pyłu z azbestu. Na pewno teren pracymusi być oddzielony i zabezpieczony, a stężenie zanieczyszczenia w powietrzu stale monitorowane i nadzorowane. Osoby zaangażowane w prace powinny zostać wyposażone w stroje ochronne, a w sytuacji zainfekowania pyłem należy poddać ich specjalnemu oczyszczaniu medycznemu za pomocą dekontaminacji. Przy wykonywaniu pracy, kluczowa jest także codzienna dezynfekcja pomieszczeń, wykorzystywanie urządzeń np. odkurzacza ciśnieniowego oraz działanie „na mokro”, które lepiej sprawdza się w walce z pyłem azbestowym. Każdy element pracy, od zdjęcia materiału po właściwą klasyfikację użytku, musi zostać przeprowadzony uważnie i ze szczególną kontrolą, gdyż największe niebezpieczeństwo stanowi azbest uwolniony bezpośrednio do powietrza. Transport odpadu proponują firmy dozwolone przez rząd, które dysponują|operują#*# odpowiednim sprzętem, metodami zabezpieczającymi i orientacją w tematyce azbestu. Tworzywo wywozi się na konkretne składowiska i zakopuje na mokro 3 metry w ziemi. Właściciel budynku powinien dopilnować, aby otrzymać od wykonawcy usługi kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. Metoda utylizacji azbestu w Szczecinie jest skomplikowana, a jej błędne wykonanie jest obarczone wysokimi sankcjami. Przy ustalaniu działań warto zatem skorzystać z pomocy fachowych usługodawców oraz zainteresować się tematem składowania odpadów niebezpiecznych na własną rękę. Dzięki temu dowiesz się, że w legalnie przeprowadzonym procesie utylizacji azbestu, cena w Szczecinie operacji może zostać całkowicie zrefundowana. Jak to osiągnąć?

Formalności związane z utylizacją eternitu w Szczecinie

Utylizacja eternitu w Szczecinie wiąże się także z paroma formalnościami, których powinniśmy dopełnić, jeśli chcemy mieć gwarancję, że wszystko przebiegło zgodnie z przepisami. Przede wszystkim należy właściwie wcześniej poinformować władze, takie jak chociażby starostwo powiatowe (wydział architektoniczno-budowlany) o planowanym demontażu azbestu w Szczecinie. Należy zrobić to w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Wyjątkowo istotne jest poinformowanie także właściwego organu nadzoru budowlanego (7 dni przed). To wszystko generuje formalności, różnego rodzaju wnioski i zgłoszenia. Nie zapomnij, że instytucja która świadczyła Ci usługę utylizacji eternitu, musi wystawić prawidłowy protokół poświadczający prawidłowe wykonanie prac. Jak sam widzisz wywóz eternitu w Szczecinie to wcale nie taka prosta sprawa.

Rozpoznanie i zgłoszenie potrzeby usunięcia odpadu

Azbest można spotkać w konstrukcjach starszych budynków, dlatego istotne jest jego rozpoznanie np. przy okazji wtórnego kupna gospodarstwa. Tworzywa eternitowe mają grafitowy kolor oraz pokrywają dachy i elewacje pod dwoma postaciami: płyt płaskich i płyt falistych. Ciężko jednak znaleźć widoczne cechy, odznaczające je od innych surowców budulcowych, dlatego w bezbłędnej ocenie wskazana może być pomoc eksperta. Azbest robi się niebezpieczny w momencie naruszenia lub jego złego składowania(np. w ogrodzie). Należy obserwować i zgłaszać takie przypadki, pamiętając o działającym programie rządowym. Proces utylizacji azbestu w Szczecinie rozpoczyna się kontrolą jego stanu, która pozwoli określić stopień pilności prac – od tych najbardziej koniecznych. Następnym krokiem jest przedstawienie planowanego postępowania do wojewody, bądź starosty oraz zaangażowanie specjalnej firmy, zajmującej się składowaniem niebezpiecznych śmieci. Wykonawca musi pamiętać o powiadomieniu okręgowego inspektora pracy i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o szczegółach zaproponowanych działań, m.in. terminach prac oraz liczbie osób, które będą miały kontakt z azbestem. Warto wiedzieć, że samodzielne lub niewłaściwe postępowanie z odpadem grozi karami: mandatem nawet do 20 tys. zł, a w szczególnych przypadkach - tymczasowym pozbawieniem wolności.

Dlaczego należy utylizować azbest w Szczecinie?

Duża popularność azbestu jako elementu materiałów wykorzystywanych intensywnie w sektorach przemysłowych przypadła na okres drugiej połowu ubiegłego wieku. Korzystne cechy fizyczne tworzywa oraz adekwatnie niska cena zwiększyły jego wykorzystywanie na całym świecie. Wraz z rozwojem nauki, stwierdzono, że pył azbestowy jest niebezpieczny dla organizmów biologicznych i środowiska, wykazuje także zdolności rakotwórcze. W dzisiejszym czasie, propagowane są akcje, mające na celu jego całkowite usunięcie z przestrzeni budynków. Zobacz, jak wygląda proces utylizacji azbestu w Szczecinie i dlaczego jest tak istotny.

Ile kosztuje proces utylizacji azbestu? Cennik w Szczecinie

Jest szansa, że dany budynek znajduje się na liście obiektów koniecznych do rozebrania z materiałów eternitowych lub trzeba go zgłosić na taką listę w urzędzie gminy . W takiej sytuacji, wprowadzona przez państwo ustawa dopuszcza wypłacenie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 40 do 100 % zwrotu kosztów. Istotne dla zdobycia dofinansowania będzie przedłożenie odpowiednich papierów i wybór prawnie operujących na rynku wykonawców. Dostępne na stronach firm zajmujących się utylizacją azbestu cenniki w Szczecinie są źródłami danych orientacyjnych, gdyż rzeczywisty koszt zabiegu jest wielkością indywidualną. Pierwszorzędny wpływ na determinującą proces utylizacji cenę w Szczecinie ma powierzchnia wymienianej elewacji, rodzaj materiału i zagrożenia jakie wywołuje on dla otoczenia. W wyliczeniach bierze się również pod uwagę odległości do pokonania przez markę świadczącą usługi demontażowe i transportowe, ilość pracowników i urządzeń potrzebnych do złożenia odpadu oraz czas trwania akcji. Firma WasteMaster dysponuje zaawansowanym systemem przewidywania kosztów, który jest dostępny w aplikacji internetowej i umożliwia jak najbardziej precyzyjne oszacowanie realnego koszt procedury utylizacji azbestu. Cennik w Szczecinie i przedział dostępnych usług znajdują się na naszej stronie, namawiamy także do prywatnego kontaktu, w celu omówienia konkretnego przypadku i odpowiedzenia na wszystkie zapytania.
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu w Szczecinie, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Ile kosztuje utylizacja azbestu
03-03-2023
Ile kosztuje utylizacja azbestu?

Aby dowiedzieć się ile kosztuje utylizacja azbestu, najlepiej sprawdzić aktualne na bieżący rok cenniki dostępne online. Koszt procesu obejmuje demontaż, transport oraz zabezpie...

Więcej -->
Ile waży 1m2 azbestu?
02-03-2023
Ile waży 1m2 azbestu?

To, ile waży 1m2 azbestu zależy od rodzaju materiału eternitowego, z jakim mamy do czynienia. W przypadku płyty eternitowej, przyjmuje się około 15 kg za metr kwadratowy powierz...

Więcej -->
Jak utylizować azbest
28-02-2023
Jak utylizować azbest?

Na pytanie jak utylizować azbest, odpowiadamy: bezpiecznie i z pomocą doświadczonych specjalistów! Należy stosować się do przepisów mówiących jak utylizować azbest, aby nie prze...

Więcej -->
Czy można samemu usunąć azbest z dachu
21-02-2023
Czy można samemu usunąć azbest z dachu?

Nie, nie można samemu usuwać azbestu z dachu, gdyż zagraża to zdrowiu i życiu organizmów oraz zanieczyszcza środowisko. Próby samodzielnego usuwania azbestu z dachu posiadłości ...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

koszty utylizacji eternitu dofinansowanie
06-03-2023
Jak zdobyć dofinansowanie procesu utylizacji azbestu?

Wymiana dachu z płyt eternitowych to skomplikowana i kosztowna procedura, co często zniechęca właścicieli nieruchomości do podjęcia koniecznych działań. W ramach uchwalonej usta...

Więcej -->
azbest eternit w twoim domu i przemyśle
05-03-2023
Występowanie azbestu w przemyśle i budownictwie

Azbest to pierwiastek nieorganiczny, który swą popularność zdobył w drugiej połowie XX wieku. Jako materiał trwały i odporny, a jednocześnie plastyczny i tani w produkowaniu, st...

Więcej -->
utylizacja azbestu utylizacja eternitu
03-03-2023
Czym zastąpić eternit?

Szkodliwe płyty z eternitem, zalegające na dachach budynków postawionych w drugiej połowie ubiegłego wieku trzeba jak najszybciej zdjąć i zabezpieczyć. Włókna i pyły azbestowe s...

Więcej -->
Sytuacje powodujące zagrożenie azbestem
25-02-2023
Sytuacje powodujące zagrożenie azbestem

Szkodliwość azbestu odkryto dopiero po jakimś czasie, gdy dla wielu ludzi mogło być za późno na pełne odzyskanie zdrowia. Wynika to z faktu, że włókna azbestowe mogą zalegać w o...

Więcej -->
jakie są objawy zatrucia azbestem - mężczyzna w piżamie siedzi na łóżku i trzyma się jedną ręką za głowę
03-01-2023
Jakie są objawy zatrucia azbestem? Azbestoza może być niebezpieczna

Coraz więcej osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że popularny w ubiegłym wieku azbest jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wdychanie pyłu, który się z niego wydziela, m...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master