Utylizacja eternitu w Goleniowie – nie lekceważ zagrożenia!
Mimo ciągłego nagłaszania szkodliwości eternitu oraz konieczności jego usunięcia z przestrzeni do końca 2032 roku, dalej dużo osób bagatelizuje tego typu niebezpieczeństwo oraz schorzenia wywoływane pyłem azbestowym. Nie brakuje posiadaczy posiadłości, którzy samodzielnie podejmują się takiego zadania jak demontaż azbestu w Goleniowie, który następnie wywożą na ogół na bezprawne wysypiska np. w lasach. Tymczasem taka usługa może zostać przeprowadzona tylko przez specjalnych fachowców, którzy mają właściwe kwalifikacje i odpowiednie pozwolenia na wywóz eternitu w Goleniowie. Jeśli potrzebujesz jednego z nich, skontaktuj się z WasteMaster! Z pewnością znajdziemy wykonawcę usługi#*# w Twoim pobliżu.
Azbest – występowanie
Choć problem dotyczy głównie dachów i konstrukcji budynków, azbest można spotkać w rurach, przewodach oraz do różnych materiałach służących izolacji. Największym problemem nie jest samo występowanie azbestu, a jego niszczenie lub błędne składowanie, które uwalnia niebezpieczne zanieczyszczenie do obiegu. Stąd tak istotne jest przeprowadzenie właściwej utylizacji azbestu, gdyż w przeciwnym razie zagrażamy zdrowiu i może być powodem nałożenia wysokich sankcji finansowych. W kontroli budynku sprawdzi się opinia fachowcy, należy też poinformować okręgowego inspektora pracy o zagrożeniu jeszcze przed rozpoczęciem prac demontażowych.
Podstawowe właściwości azbestu
Niektórzy znają go pod nazwą eternit, gdyż jest głównym składnikiem tej substancji. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów domów postawionych w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest wykazuje skuteczne możliwości izolacyjne, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, oraz równoczesną wytrzymałość i elastyczność. Dzieje się to z powodu drobnej struktury włókien z krzemianu, które go budują. Ich mikroskopijność stała się także źródłem zagrożenia, ponieważ w przeciwieństwie do większych włókien nie mogą być eksmitowane przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Dyskretnie osadzają się w drogach oddechowych, uporczywie atakując tkanki i doprowadzając do poważnych schorzeń, wykrywanych dopiero po długim czasie, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.
Z tego powodu wprowadzono zakaz wykorzystywania materiałów eternitowych w projektach budynków. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast powszechny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, którego zadaniem jest całkowite usunięcie surowca do 2032 roku. Przygotowano także publiczną listę firm, upoważnionych do pracy z materiałami niebezpiecznymi, które są w stanie przeprowadzić utylizację azbestu. Cena zlecenia jest uzależniona od szczegółów jego przebiegu i właściwych dla budynku parametrów.
Koszt utylizacji eternitu w Goleniowie – jaka cena za tonę?
Dla każdego kto organizuje utylizację eternitu w Goleniowie, jednym z istotniejszych parametrów jest koszt całej operacji. Ile kosztuje zagospodarowanie tony tego typu odpadu? Otóż cena za tonę utylizacji eternitu w Goleniowie waha się w okolicach 350 zł. W takim przypadku ważne jest, aby poznać również masę pokrycia. Z doświadczenia wiemy, że wynosi ona najczęściej między 1,5 a 2,5 tony. Dzięki temu łatwo oszacować, ile nas będzie wynosił demontaż azbestu w Goleniowie. Zleć usługę za pośrednictwem portal WasteMaster. Możesz uzupełnić dokument lub skontaktować się z nami telefonicznie. Wywóz eternitu w Goleniowie? Postaw na nas!
Najważniejsze zasady bezpiecznej utylizacji azbestu
Podstawą skutecznej procedury jest *#*kontrola|obserwacja#* i bezpieczeństwo. Teren prac ma być odgrodzony i oznakowanydla przechodniów, a pomieszczenia szczelnie muszą być wyodrębnione. Podczas rozbiórki, pracownicy, ubrani w specjalistyczne odzienie, powinni być wyjątkowo czujni, a jeśli narażą zdrowie - skierować się do komory oczyszczającej. Warto korzystać z urządzeń monitorujących stężenie azbestu w powietrzu oraz dobrze oczyszczających powietrze (jak odkurzacz ciśnieniowy). Po ściągnięciu materiałów z eternitem, następuje jego odpowiednie zabezpieczenie oraz przewiezienie i złożenie w ziemi, na konkretnie przystosowanych składowiskach. Po sfinalizowaniu niezbędnych czynności, wykonawca zostawia niezbędne dokumenty, a w szczególności karty ewidencji i przekazania odpadu. Jeśli dany budynek znajdzie się w spisie nieruchomości podlegających obowiązkowi zutylizowania azbestu, cena akcji może zostać pomniejszona dzięki funduszowi państwowemu, przeznaczonemu na ten cel. To dlatego, warto wybierać potwierdzonych wykonawców, gromadzić papiery i pilnować wszystkich etapów procedury składowania surowca.
Co wpływa na koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Najpierw należy spojrzeć na rodzaj materiału, powierzchnię jaką pokrywa oraz skalę trudności prac koniecznych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki uznaje się średnio na rynku polskim wskazuje około 300-350 zł za tonę złożonego materiału. Dzięki objęciu surowca programem rządowym właściciel ma szansę na ubieganie się o wsparcie finansowe każdej procedury utylizacji azbestu. Cena może zostać nawet stuprocentowo pokryta z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymaga wpisania domu na listę zagrażających środowisku obiektów i złożenia odpowiedniego wniosku o zwrot wydatków.
Jeśli jesteś właścicielem budynku starego lub pochodzącego z zakupu wtórnego, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem, specjalizującym się w składowaniu odpadów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik, jaki znajdziesz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster szczegółowo oblicza wstępne koszty wymaganego procesu. Szczycimy się wysokiej jakości sprzętem, dużym doświadczeniem i wsparciem ekspertów – zapraszamy do indywidualnego kontaktu.