O co chodzi z utylizacją azbestu?
O to, że ten powszechny do niedawna materiał budowlany okazał się być niebezpieczny dla środowiska i zdrowia. Pomimo swoich korzystnych parametrów i niskiej ceny został zakazany w branżach przemysłowych, a dotychczasowe elewacje i konstrukcjebudynków z materiałem azbestowym muszą zostać zmodernizowane do 2032 roku wedle wprowadzonej legalnie w Polsce ustawy. Proces utylizacji azbestu wymaga przestrzegania konkretnych reguł, gdyż dowolne obcowanie z surowcem jest zagrożeniem dla człowieka.
Koszty utylizacji azbestu. Cennik – gdzie go znaleźć?
Po przeanalizowaniu poszczególnych etapów utylizacji azbestu, cena finalna może być mocno odmienna od tej szacowanej przed podjęciem działań. Istnieje ryzyko, że w trakcie procesu znajdzie się więcej materiału lub jego wyciągnięcie wymaga dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętu, z uwagi np. na niepospolite położenie. Oferta firm utylizujących azbest – cenniki i możliwości jakie proponują będą zależne również od takich parametrów jak odległość od posesji i składowiska oraz rodzaj produktów eternitowych.
Jako WasteMaster – specjalista w temacie składowania odpadów niebezpiecznych – kompleksowo pomagamy przy planach utylizacji azbestu. Cennik na naszej stronie jest wysoce precyzyjny w spojrzeniu na wstępne wydatki, ale zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.
Główne właściwości azbestu
Niektórzy znają go pod nazwą eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tego materiału budowlanego. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów budynków postawionych w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w elementach elewacyjnych, konstrukcyjnych oraz fasadach. Azbest udowodnił swoje skuteczne zdolności izolacyjne, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, oraz równoczesną wytrzymałość i elastyczność. Wszystko za sprawą drobnej wielkości włókien z krzemianu, które go budują. Ich mikroskopijność spowodowała zagrożenie, ponieważ w przeciwieństwie do większych włókien nie mogą zostać wydalone przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Dyskretnie osadzają się w drogach oddechowych, uporczywie atakując narządy i prowadząc do śmiertelnych schorzeń, które odkrywa się dopiero po długim czasie, gdy często jest za późno na skuteczne leczenie.
Z tego powodu wprowadzono zakaz wykorzystywania materiałów eternitowych w projektach budynków. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast ogólnokrajowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, którego zadaniem jest całkowite skupienie surowca do 2032 roku. Przygotowano także publiczną listę firm, upoważnionych do pracy z materiałami niebezpiecznymi, które przeprowadzają utylizację azbestu. Cena procesu jest uzależniona od szczegółów jego przeprowadzenia i indywidualnych parametrów budynku.
Koszt utylizacji eternitu w Środzie Wielkopolskiej może wynieść nas nawet 0 zł! Jak?
Firmy zajmujące się utylizacją eternitu w Środzie Wielkopolskiej i regionie, na ogół liczą sobie ok. 350 zł. To jest cena za tonę usuniętego materiału, a więc istotny jest także ciężar ogólnego zadaszenia. Niektóre osoby nie wiedzą, że cała operacja związana z demontażem azbestu w Środzie Wielkopolskiej może wynieść nas 0 zł! A więc za darmo. Dlaczego i o co chodzi? W gminach w kraju prowadzone są refundacje w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zanim jednak zdecydujemy się na usuwanie i wywóz eternitu w Środzie Wielkopolskiej koniecznie sprawdźmy, czy nasz dach znajduje się na liście inwentaryzacyjnej. Gdy nie, będziemy musieli go wpisać. Więcej danych z pewnością udzieli sama gmina, która pokieruje Cię, co następnie. Nim jednak nastąpi refundacja, sami musimy wyłożyć na utylizację eternitu w Środzie Wielkopolskiej. Skorzystaj z usług WasteMaster.
Gdzie widzimy eternit?
Specyficzne cechy tworzywa sprawiają, że płyty eternitowe doskonale sprawdzają się do obłożenia dachów oraz w elementach konstrukcji i elewacji budynku. Mają szary kolor i falisty lub płaski kształt, choć azbest znajdziemy także w podręcznych urządzeniach domowych. Do poszukiwania materiału warto włączyć fachowców w tym temacie, gdyż przyda się także ocena, w jakiej kondycji znajdują się elementy eternitowe i jak niezwłocznie należy rozpocząć proces utylizacji azbestu. Wykonawca ma w obowiązku zakomunikować organy porządku publicznego o zakresie pracy, terminie i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Na czym polega utylizacja azbestu?
To proces, który wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ każde naruszenie produktów eternitowych uwalnia szkodliwy pył azbestowy do środowiska. Wyspecjalizowane firmy dysponują systemem monitorującym, oczyszczającym oraz profilaktycznym, pilnując nieustannie dopuszczalnego stężenia azbestu w pomieszczeniach. Demontaż płyt z eternitem następuje w uszczelnionych pokojach i na wyznaczonym terenie, tak aby nie zagrażać pieszym i komunikacji. Po zdjęciu materiału z budynku, pracownicy szczelnie pakują i zabezpieczają materiał (na mokro), po czym transportują go do specjalnych kwater. Eternit zakopuje się w ustalony sposób, trzy metry pod ziemią, co finalizuje prawidłową utylizację azbestu oraz zminimalizowanie zagrożenia dla środowiska.
Podsumowując, zabieg ten wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, które można znaleźć u ekspertów firmy WasteMaster, od lat świadczącej usługi dotyczące utylizacji azbestu. Cena proponowana przez nas jest adekwatna do poziomu świadczeń, i zarazem wyliczana osobno dla każdego klienta. Ponadto, gwarantujemy kompletną dokumentację prac, a w razie potrzeby – pomoc w aplikowaniu o dofinansowanie procesu.