Ile kosztuje rozbiórka dachu i utylizacja azbestu? Cennik prac
Czy samodzielna utylizacja eternitu w Śremie to dobry pomysł?
Każdemu kto zastanawia się, czy samodzielna utylizacja eternitu w Śremie to dobry pomysł, zdecydowanie planujemy wybić go z głowy! Takie działanie może zagrażać naszemu zdrowiu, a również środowisku. Wywóz eternitu w Śremie na niedozwolone składowiska może wiązać się także z karami finansowymi. Najwyższa z nich może wynieść nawet 20 tys. zł. Dlatego takie działanie jak demontaż azbestu w Śremie powinno być przeprowadzone tylko przez specjalistyczne w tym zakresie przedsiębiorstwa usługowe. Pracownicy z pewnością będą właściwie przygotowani, a także będą mieli specjalną odzież ochronną oraz maski chroniące przed toksycznym pyłem. Znajdź firmę na WasteMaster!
Szanse na rozpoznanie azbestu
Materiały z azbestem mają szary kolor i są obecne na starszych posesjach z rynku wtórnego. Ponieważ płyty eternitowe (faliste lub płaskie) łatwo mylą się z pozostałymi materiałami, poradzenia się w tej kwestii ekspertów. Utylizację azbestu rozpoczyna ocena stanu i *#*ustalenie stopnia|decyzja o*#* pilności wszczęcia procedury. Fakt ten należy zgłosić do wojewody lub starosty, a przedsiębiorstwo, które wybierzemy ma obowiązek poinformować odpowiednie organy inspekcji pracy o detalach planowanych działań. Samodzielne lub wadliwe składowanie odpadu jest obarczone karami pieniężnymi nawet do 20 tys. zł oraz pozbawienia wolności.
Utylizacja azbestu: jak wygląda?
Proces klasyfikowania odpadów groźnych określa szereg państwowych przepisów, w ramach których działają wykwalifikowane do tego firmy. Akcję poprzedzamy odgrodzeniem terenu i umieszczeniem znaków, informujących osoby trzecie o zagrożeniu. Pracownicy zaangażowani w demontaż muszą pilnować, aby nie narażać się na zwiększoną ilość zanieczyszczenia, regularnie dezynfekować pomieszczenia na mokro oraz obserwować przebieg działań. Po ostrożnym zdjęciu z konstrukcji płyt zawierających eternit i porządnym okryciu materiału folią , należy dostarczyć odpad na przygotowane z tej konieczności wysypiska i ostrożnie złożyć w ziemi. Całość procesu utylizacji azbestu winna być dokumentowana, gdyż jest określona w ogólnokrajowym rozporządzeniu ministra gospodarki, a także dyrektywie Unii Europejskiej.
Zaimplementowany w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu dotyczy rozpoznania i usunięcia eternitu, ale w jego ramach przeprowadza się też akcję informacyjną, tłumaczącą jaką szkodą jest azbest. Wiele właścicieli gospodarstw (szczególnie na wsi) widzi zasadniczy problem w rozpoczęciu utylizacji azbestu – cenę. Przewidziano jednak wsparcie na ten cel, pochodzące z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stąd namawiamy do złożenie odpowiednich wniosków i korzyści z dofinansowania prac utylizacyjnych.
Oczyszczanie środowiska z azbestu: proces
utylizacji azbestu
Akcja eliminująca z naszego środowiska produkty azbestowe trwa od kilkunastu lat, aczkolwiek wciąż duża liczba budynków jest pokrytych eternitem, a właściciele gospodarstw zwlekają z podjęciem odpowiednich kroków. Główną blokadą jest cena lub brak świadomości o zagrożeniu| wiedzy na temat zagrożenia#*#, jakie ten wyrób sprawia dla zdrowia organizmów. Aktualnie trwa program służący całkowitemu usunięciu azbestu do 2032, a zabiegi utylizacji azbestu podlegają unijnym i państwowym zasadom, których ignorowanie prowadzi do karania właścicieli.
Zacznijmy od podstaw – czym jest azbest?
Azbest to zasadniczy komponent materiału budowlanego o nazwie eternit stąd częste używanie tych pojęć wymiennie, choć dotyczą różnych podmiotów. Mikroskopijne włókna z krzemianu, które budują ten pierwiastek stanowią przyczynę wielu wyjątkowych i pożądanych cech w budownictwie. Do najistotniejszych zaliczamy: odporność na temperaturę i warunki atmosferyczne, plastyczność i rozciągliwość, skuteczną izolację oraz wytrzymałość. Dołożona do tego relatywnie niska cena produkowania materiału sprawiła, że był popularny w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby wylicza się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku wstrzymała jego obieg w przemyśle, zainicjowała też odrębny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, kontrolujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, związane z procedurą mogą zostać dzięki temu nawet kompletnie zwrócone przez rząd.
Zły wpływ azbestu wynika z jego niespotykanej budowy i cienkich włókien, których nie mogą zatrzymać zewnętrzne narządy ochronne istot żywych. Pył azbestowy zanieczyszcza drogi oddechowe człowieka, gdzie może zalegać bez przeszkód nawet kilkadziesiąt lat. Wywołuje choroby płuc i oskrzeli, które są zagrożeniem dla życia, jak: rak, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie narządów.