Zdolności azbestu
Zaliczamy go do kategorii pierwiastków nieorganicznych, występujących samodzielnie w przyrodzie. Tworzą go niespotykanie cienkie włókna, stanowiące o wyjątkowych zdolnościach materiału. Produkty z azbestu charakteryzują się wysoką odpornością na wstrząsy mechaniczne i związki chemiczne, termoizolacją, niepodatnością na ogień i wodę, a przy tym pomyślną dla sektora budowniczego plastycznością i zdolnością do rozciągania. Szacuje się, że pokrywa prawie połowę oddanych do użytku w drugiej połowie XX wieku budynków, bo przy tym wszystkim jest tani w produkcji, co dało mu dużą przewagę konkurencyjną nad pozostałymi tworzywami.
Trwałość włókien azbestowych i ich zdolności samoistnego przemieszczania się czynią je poważnym niebezpieczeństwem, ponieważ bez przeszkód dostają się do wnętrz organizmów żywych. Interesują je zwłaszcza drogi układu oddechowego, które zanieczyszczają przez długie lata, prowadząc stopniowo do groźnych chorób, jak pylica azbestowa, zmiany opłucnowe, a także nowotwór tkanek. Narządy ochronne mają kłopoty z ich usuwaniem, ponieważ włókna azbestu są zbyt cienkie, aby je zauważyć. W 2009 roku rząd podjął się ogólnokrajowej akcji, mającej na celu totalne zutylizowanie azbestu. Cenę za przemieszczenie i wywóz materiału proponują w tej sytuacji oficjalnie skontrolowane firmy, których ilość na rynku zwiększa się z każdym następnym rokiem.
Czy azbest można zauważyć?
Z pewnością jednoznaczne określenie, czy dana nieruchomość zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest znajdziemy w pokryciach dachów niemal połowy domów postawionych w drugiej połowie XX wieku, kiedy zyskał dużą popularność, a jego aktualną ilość szacuje się na 15 mln ton. Oprócz płyt dachowych, eternit odkryjemy także w drobnych urządzeniach o zdolnościach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Rozpoznanie azbestu, zaangażowanie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko rozsądna decyzja, ale i ochrona życia własnego i bliskich.
Koszt utylizacji eternitu w Sokółce. Jakie są szacunki?
Ile może wynosić cena za tonę utylizacji eternitu w Sokółce? Oczywiście szacunki nie są aż tak łatwe, gdyż na ostateczną kwotę oddziałuje dużo czynników, ale już teraz da się powiedzieć, że cena kształtuje się w okolicach 350 zł (za tonę). Ogromne znaczenie na całość usługi będzie miał więc ciężar zadaszenia, który ciężko przewidzieć. W kraju szacuje się go średnio na 1,5-2,5 t. Warto to wszystko wiedzieć, planując demontaż azbestu w Sokółce. Możemy Ci w tym wszystkim pomóc. Złóż bezpłatne zapytanie w naszym systemie bądź portalu i załatw wszystko w komfortowy i sprawny sposób. Dzięki temu zrealizujesz między innymi wywóz eternitu w Sokółce.
Problemy z eternitem – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie przemieszczania budulca uwalnia się niepokojąca ilość rakotwórczych włókien azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu produktów i wszczęto procesy utylizacyjne. Azbest nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale stanowi również śmiertelne niebezpieczeństwo dla istot żywych, dlatego tak istotne jest jego wyeliminowanie i poprawna klasyfikacja.
Jak przebiega proces utylizacji azbestu?
Przede wszystkim, przeprowadza go uprawniona do zadania firma składująca odpady niebezpieczne – błędne postępowanie z materiałem grozi sankcjami (grzywną oraz aresztem). Przedsiębiorca musi powiadomić zobligowane jednostki inspekcji pracy o zdiagnozowanym zagrożeniu|niebezpieczeństwie#*# i planie prac utylizacji azbestu. Po odpowiednim odizolowaniu terenu, przystępuje się do demontażu materiałów eternitowych z konstrukcji budynku. Prace powinny przebiegać w uszczelnionych pomieszczeniach, przy stałym kontrolowaniu stężenia azbestu oraz oczyszczaniu powietrza z pyłu. Pracownicy, ubrani w ochronne stroje muszą pilnować by nie znaleźć się w miejscu o przekroczonym limicie zanieczyszczenia, a jeśli tak się stanie – udać się na zabieg medycznego oczyszczania organizmu. Po rozebraniu płyt z posesji i ostrożnym zabezpieczeniu materiału, usługodawca transportuje odpad na specjalnie zaadaptowane składowiska. Wymagane jest przy tym odpowiednie uprawnienie, powinien także dostarczyć właścicielowi odpowiednie kwity, dokumentujące etapy utylizacji azbestu. Cena usług jest natomiast zależna od kilku czynników i warunków, które też warto poznać.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i dofinansowanie
Przedsiębiorstwa, zajmujące się składowaniem odpadów z reguły proponują spersonalizowaną ofertę dla poszczególnego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki w sieci są tylko wzorem, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Wpływa na niego przede wszystkim rodzaj i ilość materiału do skupienia – w Polsce uznaje się średnio przedział od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena jest także zależna od takich parametrów, jak poziom zaawansowania pracy czy odległość siedziby usługodawcy od danego budynku, a zatem ilość koniecznych do pokonania przez maszyny kilometrów. Warto z rozmysłem wybierać firmę, analizując poszczególne aspekty , ale także kierując się wiedzą i doświadczeniem wykonawców.
WasteMaster od długiego czasu skutecznie realizuje procesy segregowania odpadów, składowania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, który prezentujemy, precyzyjnie wylicza koszty procedury w oparciu o dokładne dane na temat budynku. Zajrzyj na naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – cenimy sobie indywidualne podejście i kompleksową pomoc.