Czym jest przetwarzanie odpadów na paliwo alternatywne w Sokółce?
Przetwarzanie odpadów na RDF oznacza ich odbiór od klientów ze wskazanego przez niego miejsca, jak również dostarczenie ich do wyspecjalizowanych punktów. Skupowanie odpadów jest bardzo popularne z uwagi na to, że odbywa się ono w sposób profesjonalny z poszanowaniem środowiska naturalnego, jak również nie stanowi zagrożenia dla osób postronnych.
Paliwo alternatywne - hharakterystyczne cechy.
Mianem odpadu z tej kategorii określa się odpady palne, o jednolitym stopniu zmieszania, rozdrobnione, jak i te powstałe w wyniku połączenia ze sobą różnych odpadów innych niż kategoryzowane jako szkodliwe. To paliwo stworzone z udziałem lub też paliwa stałego, ciepłego oraz biomasy. Jest ono produkowane w wyniku przetwórstwa termicznego. Nie powoduje to wzrostu poziomu emisji gazów cieplarnianych.
Surowce stosowane do produkcji.
Do surowców używanych do wytworzenia paliwa zalicza się resztki demontażu samochodu, papier i karton czy masy włókniste, odpady zwierzęce, przepracowane oleje, trociny. Do tej grupy zakwalifikować można również odpady ściekowe, odpady komunalne. W związku z dużą ilością różnych materiałów używanych do produkcji recykling odpadów jest potrzebną działalnością przy produkcji RDF.
Jakiego rodzaju podmioty pozyskują paliwa alternatywne w Sokółce?
Firmami, które są stałymi odbiorcami RDF, to głównie cementownie i elektrownie. To w nich odpady przekształcane są na energię cieplną.
Gdzie wykorzystuje się paliwa alternatywne?
Miejscami, gdzie stosuje się paliwo RDF w Sokółce są w dużej mierze specjalne obiekty energetyczne, które mają urządzenia przeznaczone do spalania paliwa alternatywnego, a także spalarnie odpadów komunalnych, przystosowane do współspalania paliwa alternatywnego. Odpady używane są również przez cementownie, które zastępują nimi paliwo kopalne.
Kod odpadu.
Oznaczenie według katalogu odpadów odbywa się poprzez użycie kodu na paliwo alternatywne. Wykorzystuje się kod 19 12 10.
Cennik za dodanie oferty w aplikacji WasteMaster.
Wystawienie oferty na odbiór odpadów do produkcji RDF przy pomocy aplikacji internetowej WasteMaster jest bezpłatne. Działanie to nie wymaga także wykupywania subskrypcji czy też korzystania z płatnych dodatków.
Parametry, które musi spełniać RDF.
Głównym parametrem, jaki mają docelowo spełniać odpady, jest ich bardzo wysoka wartość opałowa. Musi ona być utrzymana na poziomie 14 do 16 MJ na kilogram bez suszenia lub 16 do 18 MJ na kilogram z suszeniem.