Utylizacja eternitu w Suwałkach? Nigdy samodzielnie!
Wiele osób zastanawia się, czy można samemu zrealizować demontaż azbestu chociażby w Suwałkach? Otóż pragniemy poinformować, że zupełnie nie! A Ci, którzy nie zastosują się do przepisów, mogą czekać surowe kary pieniężne nawet do 20 tys. zł. Utylizacja eternitu w Suwałkach może zostać przeprowadzona tylko przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się tego rodzaju usługami na co dzień. Są one stosownie przygotowane, a pracownicy posiadają odzież ochronną, która zabezpiecza ich przed toksycznym pyłem azbestowym. Zaplanuj wywóz eternitu w Suwałkach razem z WasteMaster.
Gdzie widzimy eternit?
Specyficzne cechy tworzywa sprawiają, że płyty eternitowe doskonale sprawdzają się do pokrycia dachów oraz w elementach konstrukcyjnych i elewacyjnych budynku. Mają szary kolor a kształt płaski lub falisty, choć azbest spotkamy także w drobnych urządzeniach gospodarstwa domowego. Do poszukiwania materiału warto włączyć fachowców w tej dziedzinie, gdyż należy także ocenić, w jakiej kondycji są elementy z eternitem i jak pilnie wymagają rozpoczęcia procesu utylizacji azbestu. Wykonawca ma w obowiązku poinformować organy porządku publicznego o zakresie pracy, datach i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Utylizacja azbestu
Eternit był chętnie używany do wypełnienia dachów i elewacji budynków, ponieważ ma unikatowe właściwości, zapewniające wiele korzyści dla sektora budowlanego. Zbadano jednak, że stanowi niebezpieczeństwo dla otoczenia i powoduje poważne choroby, a nawet raka. Obecnie, zmierza się do kompletnego usunięcia tworzywa z posiadłości z pomocą upoważnionych do tego wykonawców, gdyż akcja utylizacji azbestu jest zleceniem trudnym i wymagającym specjalistycznej wiedzy.
Główne właściwości azbestu
Niektórzy znają go pod nazwą eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tej substancji. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów domów oddanych do użytku w latach od 1950 do 1990, występuje także w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest udowodnił swoje skuteczne zdolności izolacyjne, imponującą odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, oraz równoczesną wytrzymałość i elastyczność. Wszystko za sprawą drobnej struktury włókien z krzemianu, z których jest zbudowany. Ich mikroskopijność spowodowała zagrożenie, gdyż w odróżnieniu od większych włókien nie mogą być eksmitowane przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Zalegają więc niezauważone w drogach oddechowych, uporczywie atakując tkanki i prowadząc do śmiertelnych schorzeń, wykrywanych dopiero po długim czasie, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.
Z tego powodu wykorzystywanie materiałów eternitowych zostało zakazane w projektach budynków. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast powszechny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, którego zadaniem jest całkowite usunięcie surowca do 2032 roku. Przygotowano także publiczną listę firm, uprawnionych do pracy z odpadami niebezpiecznymi, które są w stanie przeprowadzić utylizację azbestu. Cena zlecenia jest uzależniona od szczegółów jego przeprowadzenia i właściwych dla budynku parametrów.
Koszt utylizacji eternitu w Suwałkach może być zrefundowany
Cena za tonę utylizacji eternitu w Suwałkach zazwyczaj wynosi ok. 350 zł. Oczywiście na ostateczną stawkę ma wpływ wiele różnych parametrów, jednakże już teraz warto wiedzieć, że koszt demontażu azbestu w Suwałkach może zostać nam zwrócony z gminnych pieniędzy. Wszystkich szczegółów najlepiej dowiedzieć się w odpowiednim podmiocie czy urzędzie, jednak już dzisiaj wiadomo, że do tego procesu będzie potrzebna dokumentacja. Jaka? Taka jak np. zaświadczenie o właściwym usunięciu i wywozie eternitu w Suwałkach z naszej posesji. Takie zaświadczenia są wydawane przez fachowe firmy, które zajmują się tego typu usługami.
Jak wygląda utylizacja azbestu?
Praca nad materiałami niebezpiecznymi jest opisana konkretnymi przepisami i musi być wykonywana pod nieustającym nadzorem. Po odgrodzeniu i zabezpieczeniu miejsca prac, zezwolone jest przystąpić do ostrożnego demontażu budulca z konstrukcji budynku. Szczególnie ważne jest, by azbest nie przedostał się do środowiska, dlatego pomieszczenia należy odizolować i regularnie dezynfekować, tak, aby nie dopuścić do przekroczenia limitu dopuszczalnego stężenia pierwiastka w powietrzu. Jeśli tak się stanie, wystawieni na ryzyko pracownicy powinni skierować się do komory dekontaminacyjnej, oczyszczającej organizm z nadmiaru szkodliwego kurzu. Podstawą bezpiecznego i skutecznego przebiegu utylizacji azbestu jest stała kontrola i monitoring oraz poprawna klasyfikacja użytku. Z tego powodu, firmy uprawnione do tranzytu azbestu są zobowiązane nie tylko odpowiednio zabezpieczyć materiał, ale i dostarczyć go w specjalniezaadaptowane składowiska. Po złożeniu płyt na głębokość około 3 metrów w ziemi, wykonawca wyposaża właściciela w respektowaną kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów, które są istotne w procedurze utylizacji azbestu. Cena i koszty mogą bowiem zostać zrefundowane, co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Posiadłość musi znaleźć się na liście zarejestrowanych obiektów z materiałem azbestowym koniecznym do usunięcia, co daje szansę na całkowity zwrot wydatków na prace utylizacyjne!