Utylizacja eternitu w Piotrkowie Trybunalskim? Nigdy samodzielnie!
Wiele osób zastanawia się, czy da się samemu zrealizować demontaż azbestu chociażby w Piotrkowie Trybunalskim? Otóż chcemy poinformować, że zupełnie nie! A Ci, którzy nie zastosują się do przepisów, mogą czekać surowe kary finansowe nawet do 20 tys. zł. Utylizacja eternitu w Piotrkowie Trybunalskim może zostać przeprowadzona tylko przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się tego rodzaju świadczeniami na co dzień. Są one stosownie przygotowane, a pracownicy posiadają odzież ochronną, która zabezpiecza ich przed toksycznym pyłem azbestowym. Zorganizuj wywóz eternitu w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z WasteMaster.
Koszty utylizacji azbestu. Cennik – gdzie go znaleźć?
Po przeanalizowaniu poszczególnych etapów utylizacji azbestu, cena finalna może być mocno odmienna od tej szacowanej przed podjęciem działań. Istnieje szansa, że w trakcie akcji znajdzie się więcej materiału lub jego wyciągnięcie wymaga dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętu, ze względu np. na niepospolite położenie. Usługi firm utylizujących azbest – cenniki i rozwiązania jakie dostarczają będą zależne również od takich parametrów jak odległość od posiadłości i wysypiska oraz rodzaj produktów eternitowych.
Jako WasteMaster – ekspert w temacie magazynowania odpadów niebezpiecznych – w szerokim zakresie pomagamy przy planach utylizacji azbestu. Cennik na naszej stronie jest wysoce skuteczny w spojrzeniu na wstępne wydatki, ale zapraszamy do kontaktu indywidualnego.
Podstawowe właściwości azbestu
Być może znasz go pod nazwą eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tego materiału budowlanego. To tworzywo, którym obłożono blisko połowę dachów domów oddanych do użytku w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest udowodnił swoje dobre zdolności izolacyjne, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, jest także jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Dzieje się to z powodu drobnej wielkości włókien z krzemianu, z których jest zbudowany. Ich mikroskopijność spowodowała zagrożenie, gdyż w przeciwieństwie do większych pasm nie mogą zostać wydalone przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Zalegają więc niezauważone w drogach oddechowych, konsekwentnie atakując tkanki i doprowadzając do poważnych schorzeń, które odkrywa się dopiero po wielu latach, gdy często jest za późno na skuteczne leczenie.
Z uwagi na to wykorzystywanie materiałów eternitowych zostało zakazane w projektach inżynierskich. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast ogólnokrajowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, którego zadaniem jest całkowite usunięcie surowca do 2032 roku. Sporządzono także publiczną listę firm, upoważnionych do pracy z odpadami niebezpiecznymi, które przeprowadzają utylizację azbestu. Cena zlecenia jest uzależniona od szczegółów jego przebiegu i indywidualnych parametrów budynku.
Bezpieczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu rozpoczyna się od oznakowania miejsca i wyizolowania pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż przebiega pod stałą kontrolą stężenia pyłu azbestowego w powietrzu, a wszyscy pracownicy powinni być ubrani w dopasowaną odzież ochronną. Zdjęte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i wywozi na wysypiska, gdzie po dodatkowym opakowaniu lądują w ziemi. Na poszczególne etapy procesu utylizacji azbestu, dana firma powinna mieć odpowiednie zezwolenia oraz papiery poświadczające prace, które przekaże usługobiorcy.
W Polsce dąży się do usunięcia eternitu do 2032 roku. Wymaga to jednak podjęcia działań zachęcających właścicieli do przerobienia budynków. Jedną z metod jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać zwrócona od 40 do 100% wydatku. Koniecznością jest wpisanie budynku na oficjalną listę obiektów „do wymiany” oraz przedstawienia konkretnego wniosku w urzędzie gminy. Poszczególne organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się z nimi i dowiadywać o warunki dofinansowania.
Azbest – jak wykryć?
Jeśli podejrzewasz występowanie materiałów z eternitem w swojej posiadłości, należy udać się do fachowca, który sprawdzi ilość niebezpiecznego tworzywa oraz zdiagnozuje zagrożenie. Azbest wykazuje swoją szkodliwość dopiero w przypadku wstrząsów, które uwalniają pył do powietrza. Ponadto uznaje się, że większość dachów zaczyna samoistnie rozpadać się 20-50 latach od zbudowania, więc szansa na rozpoczęcie procesów korozyjnych jest właściwie pewna. Azbest ma postać falistych lub płaskich płyt koloru szarego i najczęściej stanowi pokrycie dachu lub jest elementem konstrukcji posiadłości. Przed rozpoczęciem pracy nad utylizacją azbestu, wybrany wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy na temat planowanej akcji, a w szczególności o przedziale dat, ilości pracowników i stopniu zagrożenia materiałem.
Utylizacja azbestu – co musisz wiedzieć
Kiedy odkryto szkodliwość azbestu natychmiast uniemożliwiono jego używania w gospodarce oraz wszczęto działania, mające na celu bezpieczne wyeliminowanie materiału z obiegu. Ten popularny w XX wieku budulec, z uwagi na swoje korzystne parametry i niską cenę, stanowi obecnie duże zagrożenie dla środowiska i istot żywych. Niepostrzeżenie wywołuje śmiertelne choroby, w tym nowotwory układu oddechowego, dlatego proces utylizacji azbestu jest konieczny i podległy prawom, które warto poznać.