Główne właściwości azbestu
Być może znasz go pod nazwą eternit, gdyż jest głównym składnikiem tego materiału budowlanego. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów domów oddanych do użytku w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest wykazuje skuteczne możliwości izolacyjne, imponującą odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, jest także jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Wszystko za sprawą drobnej wielkości włókien z krzemianu, które go budują. Ich mikroskopijność spowodowała zagrożenie, ponieważ w odróżnieniu od większych pasm nie mogą być eksmitowane przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Zalegają więc niezauważone w drogach oddechowych, uporczywie atakując narządy i prowadząc do śmiertelnych schorzeń, które odkrywa się dopiero po długim czasie, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.
Z tego powodu wykorzystywanie materiałów eternitowych zostało zakazane w projektach budynków. W 2009 roku rząd uchwalił natomiast ogólnokrajowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, który ma na celu całkowite skupienie surowca do 2032 roku. Przygotowano także publiczną listę firm, uprawnionych do pracy z odpadami niebezpiecznymi, które przeprowadzają utylizację azbestu. Cena procesu jest uzależniona od szczegółów jego przeprowadzenia i indywidualnych parametrów budynku.
Azbest – jak wykryć?
Jeśli podejrzewasz występowanie materiałów z eternitem w swojej nieruchomości, należy udać się do fachowca, który prześledzi zawartość niebezpiecznego surowca oraz zdiagnozuje zagrożenie. Azbest staje się bowiem szkodliwy dopiero w momencie wstrząsów, które uwalniają pył do obiegu. Trzeba jednak pamiętać, że większość dachów zaczyna samoistnie niszczeć po 20-50 latach od zbudowania, więc rozpoczęcie mechanizmów korozyjnych jest właściwie pewne. Azbest przyjmuje kształt falistych lub płaskich płyt koloru szarego i najczęściej stanowi powłokę dachu lub jest elementem konstrukcji budynku. Przed rozpoczęciem pracy nad utylizacją azbestu, zatrudniony wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy na temat planowanej akcji, a przede wszystkim o zakresie dat, liczbie pracowników i skali zagrożenia materiałem.
Jakie są koszty utylizowania azbestu? Cennik prac
W utylizacji azbestu, cena jest wielkością odrębną dla każdego gospodarstwa.Określają ją własne parametry budynku, a przede wszystkim rodzaj materiału i *#*powierzchnia elewacji|miejsce, jakie zajmuje. Przyjęto, że przykładowa tona rozebranego materiału eternitowego będzie kosztować między 300, a 350 zł. Trudno jest wycenić proces utylizacji azbestu – cenniki znalezione w sieci rzadko biorą pod uwagę stopień zagrożenia azbestem oraz ilość pracy włożonej w zdjęcie płyt. Zdarzenia kłopotliwe do założenia wcześniej wpływają na ostateczny koszt akcji, co podkreśla każdy fachowiec w tej branży jeszcze przed rozpoczęciem działań.
WasteMaster to lider w kategorii składowania odpadów szkodliwych, w tym utylizowania azbestu. Cennik internetowy, jaki umieściliśmy na naszej stronie jest oparty o nowoczesny system komputerowy, który daje możliwość precyzyjnego opracowania plany pracy i wyceny dla konkretnego budynku. Ponadto, gwarantujemy czas i wsparcie dla każdego klienta - chętnie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości oraz znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej posiadłości.
O co chodzi z utylizacją azbestu?
O to, że ten powszechny do niedawna materiał budowlany okazał się być niebezpieczny dla otoczenia. Pomimo swoich korzystnych parametrów i niskiej ceny został zakazany w branżach przemysłowych, a dotychczasowe elewacje i konstrukcjebudynków z materiałem azbestowym muszą zostać zmodernizowane do 2032 roku według wprowadzonej oficjalnie w Polsce ustawy. Proces utylizacji azbestu przebiega pod rygorem konkretnych reguł, gdyż dowolne obcowanie z surowcem jest zagrożeniem dla człowieka.
Przebieg procesu utylizacji azbestu
Terytorium, na którym mają przebiegać prace należy widocznie oznakować i zabezpieczyć przed pieszymi i pojazdami. Pokoje i strój pracowników powinny być nieprzepuszczalne *#*dla pyłu azbestowego, a powietrze codziennie dezynfekowane, najlepiej na mokro lub przy wykorzystaniu specjalnych sprzętów. Zaleca się umieścić urządzenia monitorujące i kontrolujące stężenie azbestu, dać możliwości na szybką reakcję w przypadku wyjścia ponad limit. Przeniknięcie pierwiastka do atmosfery jest najpoważniejszym zagrożeniem w procesie utylizacji azbestu, a prace demontażowe szczególnie mocno naruszyć jego powierzchnię.
Po usunięciu płyt z elewacji budynku, firma odpowiednio je zabezpiecza i przewozi w przystosowane do tego miejsca. Azbest umieszczamy 3 metry pod ziemią i na mokro, a na przewożenie budulca potrzeba specjalnych uprawnień państwowych. Jako właściciel, pamiętaj o skontrolowania firmy, którą zatrudniasz oraz zatrzymaniu wszystkich *#*#dokumentów|materiałów#*# dotyczących procesu utylizacji azbestu. Cena podlega refundacji tylko w przypadku oficjalnego przedłożenia legalnych papierów w odpowiednich jednostkach porządku publicznego.
Utylizacja eternitu w Zelowie – nie lekceważ zagrożenia!
Pomimo ciągłego nagłaszania szkodliwości eternitu i konieczności jego usunięcia z przestrzeni do końca 2032 roku, dalej dużo osób bagatelizuje tego typu zagrożenie oraz schorzenia wywoływane pyłem azbestowym. Nie brakuje posiadaczy posiadłości, którzy samodzielnie podejmują się takiego zadania jak demontaż azbestu w Zelowie, który następnie wywożą na ogół na niedozwolone składowiska np. w lasach. Tymczasem taka usługa może zostać przeprowadzona tylko przez wyspecjalizowanych fachowców, którzy mają prawidłowe kwalifikacje oraz właściwe zezwolenia na wywóz eternitu w Zelowie. Jeżeli potrzebujesz jednego z nich, skontaktuj się z WasteMaster! Z pewnością wyszukamy wykonawcę usługi#*# w okolicy.