Jak wygląda utylizacja azbestu?
Składa się na nią demontaż, przewóz oraz skupienie materiału na konkretnie dostosowanych wysypiskach. Przy rozbieraniu płyt z powierzchni budynku, konieczne jest odgrodzenie terenu i oznakowanie niebezpieczeństwa. W trakcie pracy należy nieustannie oczyszczać pomieszczenia z pyłu, pilnować ilości azbestu oraz narażenia pracowników na przekroczenie bezpiecznego limitu. Ważna jest dobra izolacja pokoi, ostrożność i monitoring – warunki te mają służyć minimalizacji ryzyka uwolnienia się azbestu do środowiska podczas działań utylizacji azbestu.
Wybrana firma powinna posiadać pozwolenie na przewóz wyrobów z azbestem, który zaliczamy do odpadów niebezpiecznych. Transport w specjalnych pojazdach, właściwasegregacja i ostrożne złożenie azbestu głęboko pod ziemia to kolejne kroki procesu utylizacji azbestu. Cenę, którą ponosi właściciel określa wiele parametrów, zmiennych dla poszczególnych sytuacji. Istnieje możliwość uzyskania od 40 do 100 % zwrotu wydatków na pracę, jeśli przedstawi się odpowiednią dokumentację i wybierając legalne firmy.
Ile kosztuje wymiana eternitu i utylizacja azbestu?
Wielu właścicieli wiekowych budynków, które w swojej elewacji posiadają fragmenty z eternitem, opóźnia działania mające na celu poprawne zutylizowanie azbestu, biorąc pod uwagę koszty jakich wymaga ten proces. Tymczasem, naruszany azbest uwalnia się do powietrza* , w którym stanowi bezpośrednie zagrożenie dla organizmów żywych, z uwagi na silną kancerogenność. Trzeba zatem zapoznać się z zasadami dotyczącymi składowania tego szkodliwego odpadu, gdyż zaplanowano fundusz ku wspomożeniu tego rodzaju działań.
Wszystko na temat azbestu
Należy do grupy pierwiastków nieorganicznych o konkretnej włóknistej strukturze. Odróżnia się najmniejszą w przyrodzie wielkością włókien, która uzdalnia surowiec do opierania się działaniu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Doskonała izolacja, brak reakcji na wodę i ogień, wytrzymałość i plastyczność zarazem, a przy tym konkurencyjna cena sprawiły, że pokrył niemal połowę wybudowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku budynków. Na niekorzyść, cienka struktura azbestu czyni go zagrożeniem, gdyż narządy organizmów żywych nie umieją go wykryć. Zalega w postaci pyłu w drogach oddechowych człowieka o wywołuje poważne choroby płuc i oskrzeli, a w skrajnych przypadkach nowotwór.
Właściwa utylizacja azbestu jest naczelnym założeniem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Spisano szereg praw, uprawniających wybrane firmy do robót nad materiałem szkodliwym. Nie wystarczy bowiem wstrzymanie produkcji surowca – trzeba zebrać płyty eternitowe i poprawnie zutylizować azbest. Cena takiego procesu jest niejednoznaczna, zależna od indywidualnych parametrów, jednak można uniknąć kosztów jeśli złoży się wniosek do właściwego organu państwowego. Przewidziano bowiem wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał, wypłacane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Koszt utylizacji eternitu w Mławie i jego refundacja
Ile wynosi cena za tonę utylizacji eternitu w Mławie? Tego rodzaju usługa może nas kosztować ok. 350 zł. Przy finalnej wycenie największe znaczenie posiada masa zadaszenia z tego niebezpiecznego materiału. Na szczęście można się starać o całkowitą, 100% refundację poniesionych kosztów, o ile nasz dach jest uwzględniony w liście inwentaryzacyjnej. Jeśli nie, należy poprosić o jego wpisanie. Wszelkie kwestie na ten temat można znaleźć w swojej gminie. Dzięki temu demontaż i wywóz eternitu/azbestu w Mławie może nas wynieść 0 zł! WasteMaster znajdzie dla Ciebie optymalnych znawców i zajmie się odpadami!
Występowanie eternitu w środowisku
Według wyliczeń, w obiegu wciąż zalega około 15 mln ton szkodliwego materiału. Pokrywa on dachy budynków pod postacią szarych płatów o kształcie płaskim bądź falistym, wypełnia rury i wentylacje oraz urządzenia o zadaniach izolacyjnych i grzewczych. Informacji na temat występowania azbestu w konstrukcji danego budynku powinna udzielić spółdzielnia, lub jej zarządca. Dla pewności, warto już na tym etapie zaangażować firmę utylizującą azbest, gdyż profesjonalna ocena kondycji posiadłości umożliwi dostosowanie najbardziej skutecznych prac demontażowych. Fachowcy zajmą się również transportem i skupieniem materiału, a co ważniejsze dopełnią formalności związanych np. z wnioskiem o dofinansowanie działań lub poinformowaniem organów samorządowych o planowanej akcji na wymagany okres 30 dni przed jej rozpoczęciem.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za demontaż wytworów eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak poglądowa, a na jej końcową wysokość wpływa wiele wyznaczników – od rodzaju materiału po ilość kilometrów od posesji od usługodawcy. Dla zainteresowanych dokładniejszym wyliczeniem kosztów utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster dostępny w naszej aplikacji, jest oparty na najwyższej technologii i bierze pod uwagę wiele jednostkowych danych. Jeśli posiadasz budynek z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia procedury utylizacji azbestu. Cenniki online są tylko poglądowym udogodnieniem – więcej korzyści przyniesie Ci bezpośrednie skierowanie się do ekspertów z tej dziedziny, dlatego zachęcamy do pytania fachowców przedsiębiorstwa WasteMaster.