Problemy z eternitem – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe były prężnie wykorzystywane w budownictwie szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie niszczenia budulca uwalnia się niepokojąca ilość rakotwórczych włókien azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu produktów i przystąpiono do procesów utylizacyjnych. Azbest zanieczyszcza przyrodę i stanowi także śmiertelne niebezpieczeństwo dla organizmów żywych, dlatego tak istotne jest jego wyeliminowanie i właściwa klasyfikacja.
Koszt utylizacji eternitu w Działdowie. Jakie są szacunki?
Ile może wynosić cena za tonę utylizacji eternitu w Działdowie? Oczywiście szacunki nie są aż tak proste, ponieważ na końcową stawkę oddziałuje dużo czynników, ale już teraz da się powiedzieć, że cena kształtuje się w okolicach 350 zł (za tonę). Ogromne znaczenie na całość świadczenia będzie miał więc ciężar zadaszenia, który niełatwo przewidzieć. W Polsce szacuje się go średnio na 1,5-2,5 t. Warto to wszystko wiedzieć, organizując demontaż azbestu w Działdowie. Możemy Ci w tym wszystkim pomóc. Złóż darmowe zapytanie w naszym systemie bądź portalu i załatw wszystko w komfortowy i sprawny sposób. Dzięki temu zrealizujesz między innymi wywóz eternitu w Działdowie.
Jak przewidzieć koszt utylizacji azbestu – cennik
Firmy zwracają uwagę, że opublikowane na ich portalach o utylizacji azbestu cenniki nie są ostateczne, gdyż końcowy koszt procesu jest zmienny i wyliczany personalnie. Można założyć, że średnio za rozebranie 1 tony materiału zapłacimy minimum 300 zł, ale do tego dochodzą koszty transportu, zabezpieczenia i utylizacji azbestu. Cena uwzględnia zatem: rodzaj, wielkość i swoistość materiału oraz wszelkie koszty okołoprocesowe.
WasteMaster to przedsiębiorstwo, które skutecznie realizuje krajowe wymogi utylizowania azbestu. Cenniki i szczegóły procesu ustalamy indywidualnie z każdym klientem po skontrolowaniu nieruchomości, chcąc jak najlepiej dostosować naszą propozycję do jego potrzeb.
Utylizacja azbestu: jak wygląda?
Proces kupowania odpadów groźnych określa szereg uchwalonych przepisów, w ramach których działają uprawnione do tego firmy. Akcję poprzedzamy odgrodzeniem terenu i umieszczeniem znaków, informujących osoby trzecie o zagrożeniu. Pracownicy zaangażowani w demontaż muszą pilnować, aby nie wystawiać się na podniesioną ilość pyłu, regularnie dezynfekować pomieszczenia na mokro oraz kontrolować przebieg działań. Po uważnym zdjęciu z konstrukcji płyt eternitowych i szczelnym okryciu materiału folią , trzeba dostarczyć odpad na przygotowane z tej konieczności wysypiska i właściwie złożyć w ziemi. Całość zabiegu utylizacji azbestu powinna być dokumentowana, gdyż podlega ogólnokrajowemu rozporządzeniu ministra gospodarki, a także unijnej dyrektywie.
Obowiązujący w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu dotyczy rozpoznania i usunięcia eternitu, ale także prowadzi akcję informacyjną, wyjaśniającą jak szkodliwy jest azbest. Wiele gospodarzy (szczególnie wiejskich) widzi naczelny problem w przeprowadzeniu utylizacji azbestu – cenę. Przewidziano jednak wsparcie na ten cel, pochodzące z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego warto złożyć odpowiednie wnioski i cieszyć się dofinansowaniem prac utylizacyjnych.
Jakie wyroby zawierają azbest?
Jest głównie obecny na dachach nieruchomości, w elewacjach i przewodach oraz fasadach. Może występować także w drobnych sprzętach gospodarstwa domowego (np. żelazku) oraz rurach do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, gdyż jest odporny i wytrzymały. Głównym problemem są jednak płyty eternitowe na powierzchniach budynków, które po upływie czasu zaczynają butwieć, uwalniając niebezpieczne zanieczyszczenie do otoczenia. Zachęcamy do poradzenia się ekspertów w tej branży, aby mieć stuprocentową pewność obecności azbestu. Profesjonalne firmy nie tylko dostrzegą zagrożenie, ale i poinformują o nim przynależne organy państwowe i nadzoru publicznego oraz wesprą proces aplikacji o dofinansowanie koniecznego procesu utylizacji azbestu.
Z czego pojawiła się szkodliwość azbestu?
W przyrodzie występuje około 150 minerałów o włóknistej budowie, w tym właśnie azbest. Jego wyjątkowość powoduje mikroskopijna i cienka struktura, która sprawia, że jest niezwykle wytrzymały, a jednocześnie elastyczny w formowaniu – dlatego stał się powszechny w budownictwie. To także doskonała warstwa izolacyjna, niepodatna na ekstremalne warunki i temperatury. Skąd zatem ogólnokrajowy nakaz wyeliminowania i zutylizowania azbestu?
Materiały eternitowe w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub w trakcie procesów niszczenia uwalniają do powietrza groźny dla środowiska pył azbestowy. Jest on zbyt mały do zauważenia i wydalenia przez organizmy żywe, w których gromadzi się na długie lata. Wykazuje silną rakotwórczość, powoduje także choroby narządów, które z reguły są wykrywane stanowczo za późno. Zły wpływ azbestu minimalizuje obecnie powszechny program usuwania materiału oraz dostępność specjalistów z dziedziny utylizacji azbestu. Cena za to podlega nawet stuprocentowej refundacji, co dodatkowo zachęca do podjęcia wymaganych działań.