Koszty utylizacji azbestu. Cennik – gdzie go znaleźć?
Po przeanalizowaniu wszystkich etapów utylizacji azbestu, cena końcowa może być mocno odmienna od tej szacowanej przed podjęciem działań. Istnieje szansa, że w trakcie procesu natrafi się na więcej odpadu lub jego usunięcie będzie angażowało dodatkowe zasoby ludzkie i sprzęt, ze względu np. na kłopotliwe położenie. Usługi firm utylizujących azbest – cenniki i rozwiązania jakie dostarczają zależą również od takich aspektów jak odległość od posesji i składowiska oraz rodzaj materiału eternitowego.
Jako WasteMaster – ekspert w temacie składowania odpadów niebezpiecznych – w szerokim zakresie pomagamy przy planach utylizacji azbestu. Cennik na naszej stronie jest wysoce skuteczny w oszacowaniu wstępnych kosztów, ale zapraszamy do kontaktu indywidualnego.
Utylizacja eternitu w Ciechanowie – czy da się samodzielnie usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Ciechanowie chcemy powiedzieć, że nie można samodzielnie usuwać azbestu z dachów ani innych fragmentów budownictwa. Czemu? Dlatego, że pył azbestowy jest szkodliwy dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio składowany i utylizowany. Prawidłowy demontaż azbestu w Ciechanowie jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, dlatego warto już teraz pomyśleć o takiej usłudze jak wywóz eternitu w Ciechanowie.
Koszt utylizacji eternitu w Ciechanowie może być zrefundowany
Cena za tonę utylizacji eternitu w Ciechanowie zazwyczaj wynosi ok. 350 zł. Oczywiście na finalną stawkę ma wpływ dużo rozmaitych kryteriów, jednakże już teraz warto wiedzieć, że koszt demontażu azbestu w Ciechanowie może zostać nam zwrócony z gminnych pieniędzy. Wszystkich szczegółów najlepiej dowiedzieć się w właściwym podmiocie czy urzędzie, jednakże już dzisiaj wiadomo, że do tego procesu będzie potrzebna dokumentacja. Jaka? Taka jak np. poświadczenie o odpowiednim usunięciu i wywozie eternitu w Ciechanowie z naszej posesji. Takie zaświadczenia są wydawane przez profesjonalne firmy, które trudnia się tego typu usługami.
Jak wygląda utylizacja azbestu?
Robota nad materiałami niebezpiecznymi jest opisana określonymi przepisami i musi przebiegać pod nieprzerwanym nadzorem. Po odgrodzeniu i zabezpieczeniu miejsca prac, można przystąpić do uważnego demontażu budulca z konstrukcji budynku. Szczególnie ważne jest, by azbest nie został uwolniony do środowiska, dlatego pomieszczenia muszą być izolowane i dezynfekowane, tak, aby nie dopuścić do przekroczenia limitu dopuszczalnego stężenia pierwiastka w powietrzu. Jeśli tak się stanie, wystawieni na ryzyko pracownicy powinni przejść do komory dekontaminacyjnej, wydalającej z organizmu nadmiar szkodliwego kurzu. Zabezpieczeniem dla skutecznego przebiegu utylizacji azbestu jest stała kontrola i monitoring oraz prawidłowa klasyfikacja odpadu. To dlatego, firmy uprawnione do transportu azbestu są zobowiązane nie tylko odpowiednio zabezpieczyć surowiec, ale i przewieźć go w specjalniezaadaptowane wysypiska. Po złożeniu płyt na głębokość około 3 metrów pod ziemią, usługodawca wyposaża właściciela w oficjalną kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów, które są ważnymi dokumentami w procedurze utylizacji azbestu. Cena i koszty mogą bowiem zostać zrefundowane, jeśli złoży się odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dane gospodarstwo musi znaleźć się na liście oficjalnych budynków z materiałem azbestowym koniecznym do usunięcia, a wtedy istnieje szansa na pełne pokrycie wydatków na prace utylizacyjne!
Gdzie znajdziemy eternit?
Specyficzne cechy tworzywa sprawiają, że płyty eternitowe doskonale sprawdzają się do pokrycia dachów oraz w elementach konstrukcji i elewacji budynku. Mają grafitowy kolor a kształt płaski lub falisty, choć azbest znajdziemy także w podręcznych urządzeniach domowych. Do poszukiwania materiału warto zaangażować fachowców w tej dziedzinie, gdyż należy także ocenić, w jakim stanie znajdują się elementy eternitowe i jak pilnie wymagają rozpoczęcia procesu utylizacji azbestu. Wykonawca ma w obowiązku poinformować organy porządku publicznego o szczegółach pracy, datach i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Co to za substancja?
Azbest budują drobne włókna krzemianowe, najmniejsze w przyrodzie, które sprawiają, że jest materiałem wysoce odpornym na czynniki zewnętrzne. Ponadto, stanowi doskonałą warstwę zatrzymującą ciepło, nieprzepuszczalną dla wody, ognia oraz zjawisk pogodowych. Jest jednocześnie plastyczny i łatwy do uformowania oraz relatywnie tani w produkowaniu. To dlatego zyskał tak duże eksploatowanie w ubiegłym wieku, nim okazało się, jak wielkim zagrożeniem jest dla przyrody i istot żywych. Jego włóknistość daje mu szansę na przenikanie do wnętrza organizmu i zaleganie w narządach, w których nie jest wyczuwalny dla układu odpornościowego.
Po upływie czasu wywołuje poważne schorzenia zagrażające życiu – w najgorszym wypadku raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku nie wolno uwzględniać materiałów eternitowych w projektach domów, a proces utylizacji azbestu jest obecnie wymagany i określony szczegółowymi przepisami. Pojawiło się wiele wykwalifikowanych firm, nastawionych na magazynowanie materiałów niebezpiecznych, które realizują krajowy program usuwania odpadu. Na korzyść osoby zmuszonej do zutylizowania azbestu, cena procedury podlega refundacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Warto zatem sprawdzić, czy dany budynek był zakupiony na rynku wtórnym i czy zawiera płyty eternitowe w konstrukcji.