Szkodliwość eternitu – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie niszczenia budulca wzbija się duża ilość rakotwórczych zanieczyszczeń azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu materiału i przystąpiono do procesów utylizacyjnych. Azbest zanieczyszcza przyrodę i stanowi także śmiertelne zagrożenie dla istot żywych, dlatego tak ważne jest jego wyeliminowanie i poprawna klasyfikacja.
Koszt utylizacji eternitu w Żyrardowie – ile przyjdzie nam zapłacić?
Posiadasz w planach utylizację eternitu w Żyrardowie, jednak trudno Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę na ogół waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych parametrów, które niełatwo za każdym razem przewidzieć. W związku z tym warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny demontażu azbestu w Żyrardowie. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę musisz przygotować na usunięcie i wywóz eternitu w Żyrardowie. W tym wypadku warto również zorientować się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile odpowiednio je poświadczymy i udokumentujemy.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Żyrardowie
Powinniśmy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Żyrardowie z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się zazwyczaj z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z różnych domostw i przestrzeni, gdyż jest toksyczny dla zdrowia. Zatem trzeba zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Żyrardowie wspólnie z WasteMaster. Nasza instytucja z przyjemnością zaplanuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po transport i właściwą utylizację w bezpiecznych warunkach. Wywóz eternitu w Żyrardowie to żaden problem!
Utylizacja azbestu: jak przebiega?
Proces kupowania odpadów groźnych określa szereg uchwalonych przepisów, wedle których postępują wykwalifikowane do tego firmy. Akcję poprzedzamy odgrodzeniem terenu i umieszczeniem znaków, informujących osoby trzecie o zagrożeniu. Pracownicy zaangażowani w rozbiórkę muszą pilnować, aby nie wystawiać się na podniesioną ilość pyłu, regularnie dezynfekować pomieszczenia na mokro oraz obserwować przebieg działań. Po ostrożnym zdjęciu z konstrukcji płyt eternitowych i porządnym zapakowaniu materiału, trzeba przewieźć odpad na przygotowane w tym celu wysypiska i ostrożnie złożyć w ziemi. Całość procesu utylizacji azbestu powinna być pisemnie sformalizowana, gdyż podlega ogólnokrajowemu rozporządzeniu ministra gospodarki, a także dyrektywie Unii Europejskiej.
Obowiązujący w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu pilnuje rozpoznania i usunięcia eternitu, ale w jego ramach przeprowadza się też akcję informacyjną, tłumaczącą jaką szkodą jest azbest. Wiele gospodarzy (szczególnie na wsi) widzi naczelny problem w rozpoczęciu utylizacji azbestu – cenę. Ku temu zaplanowano wparcie, pochodzące z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stąd namawiamy do złożenie odpowiednich wniosków i korzyści z dofinansowania prac modernizujących.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i fundusz
Przedsiębiorstwa, zajmujące się składowaniem odpadów z reguły przygotowują spersonalizowaną ofertę dla poszczególnego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki w sieci są tylko wzorem, a finalny koszt może ulec znacznej zmianie. Wpływa na niego przede wszystkim rodzaj i ilość materiału do zabezpieczenia – w Polsce uznaje się średnio przedział od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena będzie zależeć też od takich parametrów, jak trudność pracy czy odległość siedziby usługodawcy od danego budynku, a zatem ilość koniecznych do pokonania przez maszyny kilometrów. Warto rozważnie wybierać firmę, analizując poszczególne aspekty , ale także opierając się na doświadczeniu i wiedzy pracowników.
WasteMaster od długiego czasu z powodzeniem realizuje procesy segregowania odpadów, zabezpieczania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, jakim dysponujemy, może szczegółowo wyliczyć koszty procesu w oparciu o szczegółowe dane na temat budynku. Zajrzyj na naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – stawiamy na indywidualne podejście i kompleksową pomoc.
Jakie produkty zawierają azbest?
Azbest dostrzeżesz głównie na dachach nieruchomości, w elewacjach i przewodach oraz fasadach. Znajdziemy go także w drobnych sprzętach domowych (np. żelazku) oraz rurach do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, gdyż jest odporny i wytrzymały. Najbardziej istotne są jednak płyty eternitowe na powierzchniach budynków, które z czasem zaczynają butwieć, uwalniając niebezpieczne zanieczyszczenie do środowiska. Zachęcamy do poradzenia się ekspertów w tej branży, aby mieć stuprocentową pewność wykrycia azbestu. Profesjonalne firmy nie tylko znajdą zagrożenie, ale i skontaktują odpowiednie organy państwowe i nadzoru publicznego oraz wesprą proces aplikacji o dofinansowanie niezbędnego procesu utylizacji azbestu.