Wykrywanie azbestu
W przypadku podejrzenia posiadania materiałów z eternitem w swojej nieruchomości, udaj się do fachowca, który sprawdzi ilość niebezpiecznego tworzywa oraz oceni, jakie sprawia zagrożenie. Azbest wykazuje swoją szkodliwość dopiero w momencie wstrząsów, które uwalniają pył do obiegu. Trzeba jednak pamiętać, że większość dachów zaczyna samoistnie rozpadać się 20-50 latach od postawienia, więc szansa na rozpoczęcie procesów korozyjnych jest właściwie pewna. Azbest ma postać falistych lub płaskich płyt koloru szarego i najczęściej stanowi powłokę dachu lub jest fragmentem konstrukcji budynku. Przedwszczęciem pracy nad utylizacją azbestu, wybrany wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy na temat planowanej akcji, a w szczególności o przedziale dat, ilości pracowników i stopniu zagrożenia materiałem.
Modernizacja eternitu: właściwa utylizacja azbestu
Lata 60. i 70. XX wieku to okres największej popularności azbestu w branży budowniczej i przemysłowej, zwłaszcza dla pokrywania dachów nieruchomości. Ze względu na siateczkową strukturę, materiał ten stanowił nieprzepuszczalną do wielu czynników warstwę i miał doskonałe właściwości izolacyjne. W 1997 roku wprowadzono ustawę o , która zakazała jego produkcji i narzuciła przymusowe prace nad utylizacją azbestu. Dlaczego?
Koszt utylizacji eternitu w Grodzisku Mazowieckim – ile przyjdzie nam zapłacić?
Posiadasz w planach utylizację eternitu w Grodzisku Mazowieckim, jednak ciężko Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę najczęściej waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które trudno za każdym razem przewidzieć. Zatem warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny demontażu azbestu w Grodzisku Mazowieckim. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę powinieneś przygotować na pozbycie się i wywóz eternitu w Grodzisku Mazowieckim. W tym przypadku warto również rozeznać się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile właściwie je poświadczymy i udokumentujemy.
Szczegóły procedury utylizacji azbestu
Demontaż, wywóz i utylizacja azbestu to trzy zasadnicze kroki, opisujące właściwe magazynowanie odpadu. Usunięcie materiału z dachu musi przebiegać na specjalnie odgrodzonym terenie, przy zachowaniu zwiększonej czujności podczas przesuwania płyt. Najpoważniejszym zagrożeniem jest bowiem bezpośrednie uwolnienie się zanieczyszczenia do powietrza, pozwalające na łatwe wnikanie w głąb organizmów. W prowadzeniu akcji ważne jest: nieprzerwane monitorowanie limitu azbestu, codzienne oczyszczanie przestrzeni oraz nadzór nad pracownikami, a razie konieczności skierowanie ich do komory dekontaminacyjnej. Wywozu azbestu mogą podejmować się tylko firmy z oficjalnym upoważnieniem na transport materiałów niebezpiecznych. W Polsce, mamy specjalne składowiska do skupu płyt azbestowych, choć wciąż jest ich niewystarczająca ilość. Po wykończeniu usługi, firma powinna dostarczyć właścicielowi dokument przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. To niezwykle ważne materiały dowodowe w procesie ubiegania się o pokrycie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac ma szansę być zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Tymczasem koszty montażu nowego dachu nie są objęte funduszem państwowym, o czym także warto pamiętać.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i dofinansowanie
Firmy, które zajmują się klasyfikowaniem odpadów z reguły przygotowują spersonalizowaną ofertę dla każdego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki dostępne online są tylko wzorem, a finalny koszt może ulec znacznej zmianie. Wpływa na niego w głównej mierze rodzaj i ilość materiału do skupienia – w Polsce przyjmuję się cenę od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena będzie zależeć też od takich parametrów, jak poziom zaawansowania pracy czy odległość między poszczególnymi miejscami prac, a zatem to ile kilometrów łącznie pokona usługodawca. Warto z rozmysłem decydować się na daną firmę, omawiając poszczególne zależności, ale także kierując się wiedzą i doświadczeniem wykonawców.
WasteMaster od wielu lat z powodzeniem wykonuje procesy klasyfikowania odpadów, składowania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, który prezentujemy, może szczegółowo wyliczyć koszty procesu w oparciu o szczegółowe dane na temat budynku. Przestudiuj naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – stawiamy na indywidualne podejście i generalne wsparcie.
Azbest, a eternit
Choć wiele osób stosuje te pojęcia na zmianę, nie są one równoznaczne. Eternit to produkt budulcowy, który w dominującej mierze produkuje się właśnie z azbestu – substancji naturalnie występującej w przyrodzie. To, co wyróżnia azbest to drobna siateczka włókien krzemianowych, która go tworzy i sprawia, że jest odporny na czynniki fizyczne i chemiczne. Kluczowe plusy azbestu to:
• Skuteczna izolacja
• Odporność na ogień, wodę i warunki pogodowe
• Zachęcająca cena
• Rozciągliwość
Powyższe cechy sprawiły, że w przeszłych latach azbest zyskał dużą popularność, która zakończyła się w momencie, gdy stwierdzono jego kancerogenność. Drobna powierzchnia włókien sprawia bowiem, że wnikają one niepostrzeżenie do ciał, gdzie zanieczyszczają drogi oddechowe, doprowadzając do ciężkich schorzeń. Szkodliwość eternitu jest na tyle duża, że objęto go obowiązkowym programem rządowym, wprowadzającym nakaz zutylizowania azbestu. Co istotne, składowanie niebezpiecznych odpadów samemu jest obarczone karami grzywny i pozbawienia wolności. Na rynku pojawiło się jednak wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które oferują pomoc w utylizacji azbestu. Cena za to może zostać pomniejszona lub całkowicie pokryta z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.