Koszt utylizacji eternitu w Zielonce może wynieść nas nawet 0 zł! Jak?
Przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją eternitu w Zielonce i regionie, najczęściej liczą sobie ok. 350 zł. To jest cena za tonę usuniętego materiału, a więc istotny jest również ciężar ogólnego zadaszenia. Co poniektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że cała operacja związana z demontażem azbestu w Zielonce może wynieść nas 0 zł! A więc za darmo. Dlaczego i o co chodzi? W gminach w Polsce prowadzone są refundacje w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zanim jednakże zdecydujemy się na usuwanie i wywóz eternitu w Zielonce koniecznie sprawdźmy, czy nasz dach znajduje się na liście inwentaryzacyjnej. Gdy nie, będziemy musieli go wpisać. Więcej wiadomości z pewnością udzieli sama gmina, która pokieruje Cię, co następnie. Nim jednak nastąpi refundacja, samodzielnie musimy wyłożyć na utylizację eternitu w Zielonce. Skorzystaj z usług WasteMaster.
Co to za substancja?
Azbest budują drobne włókna krzemianowe, najmniejsze w przyrodzie, które sprawiają, że jest materiałem wysoce odpornym na czynniki zewnętrzne. Co więcej, stanowi doskonałą warstwę zatrzymującą ciepło, nieprzepuszczalną dla wody, ognia oraz zjawisk pogodowych. Jest także plastyczny i łatwy do uformowania oraz relatywnie tani w wyrabianiu. To dlatego zyskał tak duże powodzenie w ubiegłym wieku, zanim wykryto jak niebagatelnym zagrożeniem jest dla przyrody i istot żywych. Jego struktura umożliwia mu bowiem przenikanie do wnętrza organizmu i odkładanie się w narządach, w których nie jest wyczuwalny dla układu odpornościowego.
Po wielu latach prowadzi do chorób zagrażających życiu – w najgorszym wypadku raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku kategorycznie zakazano uwzględniania materiałów eternitowych w planach domów, a akt utylizacji azbestu jest aktualnym wymogiem, opisanym szczegółowymi przepisami. Pojawiło się wiele wyspecjalizowanych firm, oferujących usługi dotyczące materiałów niebezpiecznych, które realizują krajowy program skupowania odpadu. Na korzyść osoby zmuszonej do zutylizowania azbestu, cena procedury podlega refundacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Warto zatem sprawdzić, czy posiadany przez nas budynek był zakupiony na rynku wtórnym i czy zawiera płyty z eternitu w konstrukcji.
Jak wyróżniamy azbest?
Materiały z eternitu przyjmują zwyczajowo postać szarych płyt falistych lub płaskich i głównie pokrywają dachy budynków, choć można je również spotkać w elewacji, fragmentach konstrukcyjnych, a nawet drobnych urządzeniach gospodarstwa domowego. Dla pewności, skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy nie tylko odnajdą niebezpieczny materiał, ale też zaopiniują, jakim jest zagrożeniem dla środowiska. Nienaruszony azbest nie jest bowiem jednakowoż trujący, ale każde przesuwanie, niszczenie czy mylne składowanie materiału sprawia, że jest poważnym niebezpieczeństwem. Pamiętaj, że niewłaściwe utylizowanie azbestu grozi karami grzywny oraz aresztu.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Zielonce
Trzeba pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Zielonce z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się zazwyczaj z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich domostw i przestrzeni, gdyż jest toksyczny dla zdrowia. Dlatego należy zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Zielonce wspólnie z WasteMaster. Nasza przedsiębiorstwo z chęcią zaplanuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po przewóz i odpowiednią utylizację w odpowiednich warunkach. Wywóz eternitu w Zielonce to żaden problem!
Bezpieczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu zaczyna oznakowanie terenu i wyizolowanie pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż podlega stałej kontroli zawartości pyłu azbestowego w przestrzeni, a wszyscy pracownicy powinni być ubrani w szczelną odzież ochronną. Zdjęte płyty eternitowe umieszcza się w workach foliowych i kieruje na wysypiska, gdzie po dodatkowym opakowaniu lądują głęboko pod ziemią. Na poszczególne etapy procesu utylizacji azbestu, zatrudniona firma powinna mieć legalne zezwolenia oraz papiery potwierdzające prace, które przekaże usługobiorcy.
W Polsce zaplanowano usunięcie eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań zachęcających właścicieli do zmodernizowania budynków. Jedną z metod jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać pokryta od 40 do 100% wydatku. Koniecznością jest wpisanie budynku na publiczną listę obiektów „do wymiany” oraz złożenie konkretnego wniosku w urzędzie terytorialnym. Poszczególne organy samorządowe realizują program w różny sposób, dlatego trzebaskontaktować się samodzielnie i pytać o warunki funduszu.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za zdjęcie wytworów eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak umowna, a na jej rzeczywistą wysokość ma wpływ wiele czynników – od gatunku materiału po ilość kilometrów od posesji od usługodawcy. Jeśli chcesz jak najdokładniej wyliczyć koszty utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster upubliczniony w naszej aplikacji, jest skonstruowany na podstawie zaawansowanej technologii i uwzględnia wiele indywidualnych dla jednostki parametrów. Jeśli jesteś właścicielem budynku z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia działań utylizacji azbestu. Cenniki online są tylko materiałem poglądowym – więcej korzyści przyniesie Ci bezpośrednie skierowanie się do ekspertów z tej dziedziny, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami przedsiębiorstwa WasteMaster.