Koszt utylizacji eternitu w Kobyłce – jaka cena za tonę?
Dla każdego kto planuje utylizację eternitu w Kobyłce, jednym z ważniejszych kryteriów jest koszt całej operacji. Ile kosztuje zagospodarowanie tony tego typu odpadu? Otóż cena za tonę utylizacji eternitu w Kobyłce waha się w okolicach 350 zł. W takim przypadku ważne jest, aby znać także wagę pokrycia. Z doświadczenia wiemy, że oscyluje ona najczęściej pomiędzy 1,5 a 2,5 tony. Dzięki temu nietrudno oszacować, ile nas będzie kosztował demontaż azbestu w Kobyłce. Zleć usługę za pośrednictwem portal WasteMaster. Możesz wypełnić formularz albo skontaktować się z nami telefonicznie. Wywóz eternitu w Kobyłce? Postaw na nas!
Zacznijmy od podstaw – czym jest azbest?
Azbest to główny komponent produktu budowlanego o nazwie eternit stąd częste używanie tych pojęć wymiennie, choć dotyczą dwóch podmiotów. Maleńkie włókna krzemianowe, które budują ten pierwiastek stanowią przyczynę wielu wyjątkowych i pożądanych cech w sektorze budowniczym. Do najważniejszych wliczamy: odporność na temperaturę i pogodę, plastyczność i rozciągliwość, prawidłową izolację oraz wytrzymałość. Jedoczesna znacząco niska cena produkcji sprawiła, że zyskał duże powodzenie w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby wylicza się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku wstrzymała jego obieg w przemyśle, zaimplementowała też odrębny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, monitorujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, związane z procedurą mogą zostać dzięki temu nawet kompletnie zwrócone przez rząd.
Szkodliwość azbestu wynika z jego nieoczywistej budowy i cienkich włókien, które są nie do zatrzymania przez zewnętrzne narządy ochronne istot żywych. Pył azbestowy wnika do dróg oddechowych człowieka, gdzie może zalegać niezauważenie nawet kilkadziesiąt lat. Implikuje choroby płuc i oskrzeli, które są zagrożeniem dla życia, jak: rak, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie organów.
Modernizacja eternitu: właściwa utylizacja azbestu
Lata 60. i 70. XX wieku to czas największej popularności azbestu w branży budowniczej i przemysłowej, zwłaszcza dla pokrywania dachów nieruchomości. Ze względu na siateczkową budowę, materiał ten był wysoce uodporniony na wiele czynników i miał imponujące właściwości izolacyjne. W 1997 roku wprowadzono ustawę o , która zakazała jego wyrabiania i narzuciła obowiązkowe prace nad utylizacją azbestu. Dlaczego?
Czy samodzielna utylizacja eternitu w Kobyłce to dobry pomysł?
Każdemu kto zastanawia się, czy samodzielna utylizacja eternitu w Kobyłce to dobry pomysł, stanowczo pragniemy wybić go z głowy! Takie działanie może zagrażać naszemu zdrowiu, a także środowisku. Wywóz eternitu w Kobyłce na niedozwolone wysypiska może wiązać się również z karami finansowymi. Maksymalna z nich może wynieść nawet 20 tys. zł. Dlatego takie działanie jak demontaż azbestu w Kobyłce powinno być przeprowadzone tylko przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy usługowe. Pracownicy z pewnością będą odpowiednio przygotowani, a również będą mieli specjalną odzież ochronną i maski chroniące przed toksycznym pyłem. Znajdź firmę na WasteMaster!
Czy azbest da się odróżnić?
Z pewnością zerojedynkowe stwierdzenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest występuje w pokryciach dachów niemal połowy domów postawionych w drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy zyskał dużą popularność, a jego dotychczasową ilość wylicza się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit buduje także drobne urządzenia o zadaniach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Zlokalizowanie azbestu, zaangażowanie specjalistów oraz zgłoszenie do inspektorów pracy szczegółów planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko rozsądna decyzja, ale i ochrona życia własnego i bliskich.
Utylizacja azbestu: jak przebiega?
Proces klasyfikowania odpadów groźnych opisuje szereg państwowych przepisów, wedle których postępują wykwalifikowane do tego przedsiębiorstwa. Prace rozpoczynamy od odgrodzenia terenu i umieszczenia znaków, instruujących przechodniów o działaniach. Wykonawcy zaangażowani w rozbiórkę muszą pilnować, aby nie narażać się na zwiększoną ilość zanieczyszczenia, regularnie dezynfekować pomieszczenia na mokro oraz obserwować przebieg działań. Po ostrożnym zdjęciu z budynku płyt eternitowych i szczelnym okryciu materiału folią , trzeba dostarczyć odpad na przygotowane z tej konieczności wysypiska i właściwie złożyć w ziemi. Całość zabiegu utylizacji azbestu powinna być pisemnie sformalizowana, gdyż jest określona w ogólnokrajowym rozporządzeniu ministra gospodarki, a także dyrektywie Unii Europejskiej.
Zaimplementowany w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu dotyczy rozpoznania i usunięcia eternitu, ale w jego ramach przeprowadza się też akcję informacyjną, tłumaczącą jak szkodliwy jest azbest. Wiele właścicieli gospodarstw (szczególnie wiejskich) widzi zasadniczy problem w rozpoczęciu utylizacji azbestu – cenę. Ku temu zaplanowano wparcie, pochodzące ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stąd namawiamy do złożenie odpowiednich wniosków i korzyści z dofinansowania prac modernizujących.