Uwalnianie środowiska z azbestu: proces
utylizacji azbestu
Akcja eliminująca z naszego środowiska wyroby z azbestem trwa od kilkunastu lat, aczkolwiek wciąż duża liczba budynków jest pokrytych eternitem, a właściciele gospodarstw nie kwapią siędo podjęcia zalecanych kroków. Zasadniczą blokadą jest cena lub brak świadomości o zagrożeniu| wiedzy na temat zagrożenia#*#, jakie ten materiał sprawia dla zdrowia ludzkości. Obecnie realizuje się program zakładający całkowite usunięcie azbestu do 2032, a zabiegi utylizacji azbestu podlegają unijnym i państwowym zasadom, których nieprzestrzeganie prowadzi do karania właścicieli.
Jak wyróżniamy azbest?
Materiały eternitowe mają z reguły postać szarych płyt falistych lub płaskich głównie na dachach budynków, choć można je również spotkać w elewacji, elementach konstrukcyjnych, a nawet drobnych urządzeniach domowych. Aby być pewnym, skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy nie tylko wykryją niebezpieczny materiał, ale też ocenią, jakie zagrożenie stwarza dla środowiska. Azbest w stanie spoczynku nie jest bowiem jednakowoż trujący, ale wszelkie przesuwanie, niszczenie czy błędne składowanie materiału czyni go poważnym niebezpieczeństwem. Weź pod uwagę, że samodzielne utylizowanie azbestu jest objęte karami grzywny oraz aresztu.
Co powoduje koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Najpierw należy ocenić rodzaj materiału, powierzchnię na jakiej leży oraz skalę trudności prac koniecznych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki uznaje się średnio na rynku krajowym wskazuje około 300-350 zł za tonę złożonego budulca. Dzięki objęciu surowca programem rządowym właściciel ma szansę na ubieganie się o dofinansowanie jednorazowej procedury utylizacji azbestu. Cena może zostać nawet stuprocentowo pokryta z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymaga wpisania budynku na listę zagrażających środowisku obiektów i złożenia odpowiedniego wniosku o zwrot wydatków.
Jeśli jesteś właścicielem budynku starego lub pochodzącego z zakupu wtórnego, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem, specjalizującym się w klasyfikowaniu materiałów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik, jaki znajdziesz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster pozwoli Ci precyzyjnie oszacować wstępne koszty wymaganego procesu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, imponującym doświadczeniem i wsparciem ekspertów – skontaktuj się z nami indywidualnie.
Wszystko na temat azbestu
Jest związkiem z grupy pierwiastków nieorganicznych o charakterystycznej włóknistej strukturze. To co go wyróżnia jest najmniejsza w przyrodzie wielkość włókien, która uzdalnia surowiec do opierania się działaniu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Wspaniała izolacja, nieprzepuszczalność wody i ognia, wytrzymałość i plastyczność zarazem, a do tego konkurencyjna cena sprawiły, że jest obecny w dużej części wybudowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku budynków. Niemniej jednak, drobna struktura azbestu sprawia, że stał się dużym zagrożeniem, gdyż narządy organizmów żywych nie umieją go wykryć. Gromadzi się w postaci pyłu w drogach oddechowych człowieka, wywołując poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym założeniem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zatwierdzono szereg praw, uprawniających wybrane firmy do robót nad materiałem niebezpiecznym. Nie wystarczy bowiem wstrzymanie produkcji surowca – trzeba usunąć płyty eternitowe i poprawnie zutylizować azbest. Cena takiego procesu jest niejednoznaczna, podlega indywidualnym parametrom, jednak można uniknąć kosztów po złożeniu wniosku do odpowiedniego organu państwowego. Przewidziano bowiem wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał, wypłacane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejność procesu utylizacji azbestu
Teren, na którym mają przebiegać prace należy odpowiednio oznakować i odgordzić przed szlakami pieszych i komunikacji. Pokoje i strój pracowników powinny być nieprzepuszczalne *#*dla zanieczyszczeń, a powietrze regularnie dezynfekowane, najlepiej na mokro lub za pomocą specjalnych sprzętów. Zaleca się umieścić urządzenia monitorujące i pilnujące stężenia azbestu, tak aby można było możliwie szybko reagować w przypadku przekroczenia limitu. Przeniknięcie pierwiastka do atmosfery jest największym zagrożeniem w procesie utylizacji azbestu, a etap ściągania materiału szczególnie narusza jego strukturę.
Po usunięciu płyt z elewacji budynku, firma odpowiednio je zabezpiecza i przewozi w zaadaptowane terytorium. Azbest zakopuje się na mokro i minimum 3 metry pod ziemią, a na transport materiału trzeba mieć specjalne uprawnienia państwowe. Jako właściciel, pamiętaj o sprawdzeniu firmy, którą wybierzesz oraz zatrzymaniu wszystkich *#*#dokumentów|materiałów#*# dotyczących procesu utylizacji azbestu. Cena podlega refundacji tylko w przypadku oficjalnego przedłożenia legalnych papierów w odpowiednich organach samorządowych.
Czy samodzielna utylizacja eternitu w Wieliczce to dobry pomysł?
Każdemu kto zastanawia się, czy samodzielna utylizacja eternitu w Wieliczce to dobry pomysł, stanowczo chcemy wybić go z głowy! Takie działanie może zagrażać naszemu zdrowiu, a także środowisku. Wywóz eternitu w Wieliczce na nielegalne wysypiska może wiązać się także z karami finansowymi. Maksymalna z nich może wynieść nawet 20 tys. zł. Dlatego takie działanie jak demontaż azbestu w Wieliczce powinno być przeprowadzone tylko przez wyspecjalizowane w tym zakresie przedsiębiorstwa usługowe. Pracownicy z pewnością będą odpowiednio przygotowani, a również będą mieli specjalną odzież ochronną i maski chroniące przed toksycznym pyłem. Wyszukaj instytucję na WasteMaster!