Co to za pierwiastek?
Azbest jest zbudowany z drobnych włókien krzemianowych, najmniejszych w przyrodzie, które powodują, że jest materiałem wysoce odpornym na bodźce zewnętrzne. Co więcej, tworzy doskonałą warstwę zatrzymującą ciepło, nienaruszalną dla wody, ognia oraz czynników pogodowych. Jest jednocześnie plastyczny i rozciągliwy oraz relatywnie tani w wyrabianiu. To dlatego zyskał tak duże eksploatowanie w minionym wieku, zanim wykryto jak wielkim zagrożeniem jest dla środowiska i istot żywych. Jego włóknistość umożliwia mu bowiem przenikanie do wnętrza organizmu i odkładanie się w narządach, w których pozostaje niezauważalny dla układu odpornościowego.
Po wielu latach prowadzi do chorób zagrażających życiu – w najgorszym wypadku raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku kategorycznie zakazano uwzględniania materiałów eternitowych w planach domów, a akt utylizacji azbestu jest obecnie wymagany i określony konkretnymi przepisami. Pojawiło się wiele wykwalifikowanych firm, nastawionych na magazynowanie materiałów niebezpiecznych, które realizują krajowy program skupowania odpadu. Na korzyść osoby zmuszonej do zutylizowania azbestu, cena procedury podlega refundacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Warto zatem sprawdzić, czy dany budynek był zakupiony na rynku wtórnym i czy zawiera płyty z eternitu w konstrukcji.
Utylizacja azbestu - cennik
Uznaje się, że za demontaż wytworów eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak poglądowa, a na jej rzeczywistą wysokość ma wpływ wiele wyznaczników – od rodzaju materiału po odległość posesji od usługodawcy. Dla zainteresowanych dokładniejszym wyliczeniem kosztów utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster upubliczniony w naszej aplikacji, jest skonstruowany na podstawie zaawansowanej technologii i bierze pod uwagę wiele jednostkowych danych. Jeśli jesteś właścicielem budynku z rynku wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia procedury utylizacji azbestu. Cenniki komputerowe są tylko materiałem poglądowym – więcej zdziałasz po bezpośrednim zapytaniu się ekspertów z tej dziedziny, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami firmy WasteMaster.
Koszt utylizacji eternitu w Limanowej – na jaki wydatek się przygotować?
Na jaki wydatek należy się przygotować, planując utylizację eternitu w Limanowej? Cena za tonę rozbiórki tego szkodliwego materiału waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście na końcową stawkę będzie miało wpływ dużo różnych kryteriów i indywidualnych parametrów. W związku z tym już teraz warto pomyśleć o nieodpłatnej wycenie online. Dzięki niej sprawnie dowiesz się, ile może wynieść Cię demontaż azbestu w Limanowej. Jeżeli mowa o płatnościach, to warto zdawać sobie sprawę i pamiętać, że występują również gminne refundacje na usuwanie tego rodzaju niebezpiecznych materiałów. Może ona pokryć nawet 100% poniesionych środków, o ile wywóz eternitu w Limanowej będzie właściwie poświadczony i udokumentowany.
Utylizacja eternitu w Limanowej – postaw na profesjonalistów
Utylizacja eternitu w Limanowej to usługa, która wymaga posiadania właściwych uprawnień i sprzętu. Dodatkowo pracownicy mają mieć na sobie właściwe stroje ochronne i maski, które zabezpieczą ich przed szkodliwym pyłem. Dlatego demontaż azbestu w Limanowej musi być przeprowadzany tylko przez fachowców, nigdy samodzielnie! Taka „samowolka” może skończyć się karą finansową (nawet do 20 tys. zł). Zachęcamy do skorzystania z naszych usług wyceny. Dzięki temu korzystnie zlecisz wywóz eternitu w Limanowej.
Dlaczego utylizacja azbestu jest niezbędna?
Poprawna utylizacja azbestu jest aktualnie nie tylko prawnym obowiązkiem, ale i szansą na uchylenie się od poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka, będącego wynikiem działania surowca. Należy on bowiem do materiałów niebezpiecznych i zanieczyszczających środowisko, co odkryto pod koniec ubiegłego stulecia. Przedtem był niezwykle chętnie używany w sektorze budowlanym, ze względu na swoją niespotykaną wytrzymałość przy relatywnie niskiej cenie. W 1998 rząd Polski zakazał jego produkcji i wprowadzono plany usuwające azbest z wolnostojących posiadłości.
Obecność eternitu w środowisku
Według szacunków, w obiegu wciąż znajdziemy około 15 mln ton szkodliwego materiału. Obleka on dachy nieruchomości w postaci szarych płyt o kształcie płaskim bądź falistym, buduje rury i przewody oraz urządzenia o właściwościach izolacyjnych i grzewczych. Informacji na temat występowania azbestu w konstrukcji danego budynku powinna udzielić spółdzielnia, lub jej zarządca. Dla pewności, warto już na w tym momencie zaangażować firmę utylizującą azbest, gdyż dokładna ocena stanu posiadłości pozwoli na dostosowanie możliwie najlepszych prac modernizacyjnych. Specjaliści zajmą się również transportem i skupieniem materiału, a co istotne załatwią formalności dotyczące np. z wniosku o dofinansowanie działań lub poinformowania organów samorządowych o planowanej akcji na wyznaczony okres 30 dni przed jej rozpoczęciem.