Azbest to zasadniczy komponent produktu budowlanego jakim jest eternit stąd częste używanie tych pojęć wymiennie, mimo że dotyczą dwóch podmiotów. Maleńkie włókna krzemianowe, budujące ten pierwiastek stanowią przyczynę wielu wyjątkowych i pożądanych cech w sektorze budowniczym. Do najistotniejszych zaliczamy: odporność na temperaturę i pogodę, elastyczność i rozciągliwość, prawidłową izolację oraz wytrzymałość. Jedoczesna relatywnie niska cena produkcji sprawiła, że był popularny w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby wylicza się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku zablokowała jego obecność w przemyśle, zaimplementowała też specjalny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, monitorujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, dotyczące procedury mogą zostać dzięki temu nawet całkowicie zwrócone przez rząd.
Zły wpływ azbestu wynika z jego niespotykanej budowy i drobnych włókien, które są nie do zatrzymania przez zewnętrzne narządy ochronne organizmów. Pył azbestowy wnika do dróg oddechowych człowieka, gdzie może osadzać się niezauważenie nawet kilkadziesiąt lat. Wywołuje choroby płuc i oskrzeli, które są zagrożeniem dla życia, jak: rak, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie narządów.
Jak wyróżniamy azbest?
Po odkryciu szkodliwości azbestu w jednym momencie zakazano jego wykorzystania w przemyśle oraz wszczęto działania, mające na celu bezpieczne wyeliminowanie tworzywa z obiegu. Ten atrakcyjny w XX wieku materiał budowlany, o korzystnych parametrach i niskiej cenie, stanowi obecnie duże zagrożenie dla środowiska i istot żywych. Potrafi niezauważanie wywołać poważne choroby, w tym raka układu oddechowego, dlatego proces utylizacji azbestu jest uzasadniony i szczegółowo określony przepisami, które warto poznać.
Główne właściwości azbestu
Utylizacja eternitu w Tarnobrzegu to usługa, która wymaga posiadania prawidłowych uprawnień i sprzętu. Dodatkowo pracownicy muszą posiadać na sobie odpowiednie stroje ochronne i maski, które zabezpieczą ich przed szkodliwym pyłem. Dlatego demontaż azbestu w Tarnobrzegu musi być przeprowadzany tylko przez fachowców, nigdy samodzielnie! Taka „samowolka” może skończyć się karą finansową (nawet do 20 tys. zł). Zachęcamy do skorzystania z naszych usług wyceny. Dzięki temu korzystnie zamówisz wywóz eternitu w Tarnobrzegu.
Koszt utylizacji eternitu w Tarnobrzegu może wynieść nas nawet 0 zł! W jaki sposób?
Cena za tonę utylizacji eternitu w Tarnobrzegu – ile może wynosić? Zazwyczaj podaje się bardzo szacunkową stawkę w wysokości 350 zł. Sporo trudniej jest określić ciężar usuwanych materiałów, na ogół z dachu. Demontażem azbestu w Tarnobrzegu i wszelkimi działaniami z tym związanymi zajmują się wykwalifikowane przedsiębiorstwa. W prawidłowy sposób zabezpieczają i zwilżają azbest, aby jego toksyczny pył nie roznosił się w powietrzu. W drugiej kolejności go usuwają, pakują do szczelnych worków i wywożą na przeznaczone do tego składowiska. Chcemy poinformować, że wywóz eternitu w Tarnobrzegu załatwisz także dzięki nam!
Uwalnianie środowiska z azbestu: proces
utylizacji azbestu
Proces kupowania odpadów niebezpiecznych określa szereg uchwalonych przepisów, wedle których postępują uprawnione do tego przedsiębiorstwa. Akcję rozpoczynamy od odgrodzenia terenu i umieszczenia znaków, informujących osoby trzecie o zagrożeniu. Pracownicy zaangażowani w rozbiórkę muszą pilnować, aby nie wystawiać się na podniesioną ilość pyłu, regularnie dezynfekować pomieszczenia na mokro oraz obserwować przebieg działań. Po uważnym zdjęciu z konstrukcji płyt eternitowych i porządnym zapakowaniu materiału, należy dostarczyć odpad na przygotowane w tym celu wysypiska i właściwie złożyć w ziemi. Całokształt procesu utylizacji azbestu winna być pisemnie sformalizowana, gdyż podlega ogólnokrajowemu rozporządzeniu ministra gospodarki, a także unijnej dyrektywie.
Obowiązujący w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu pilnuje rozpoznania i usunięcia eternitu, ale także prowadzi akcję informacyjną, wyjaśniającą jak szkodliwy jest azbest. Wiele gospodarzy (szczególnie na wsi) widzi naczelny problem w rozpoczęciu utylizacji azbestu – cenę. Przewidziano jednak wsparcie na ten cel, pochodzące z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego warto złożyć odpowiednie wnioski i cieszyć się dofinansowaniem prac modernizujących.
Ile wydamy na rozebranie dachu i utylizację azbestu? Cennik prac
Z pewnością zerojedynkowe stwierdzenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest znajdziemy w pokryciach dachów praktycznie połowy posesji postawionych w drugiej połowie XX wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną wielkość szacuje się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit odkryjemy także w drobnych urządzeniach o zdolnościach izolacyjnych lub narażonych na wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Zlokalizowanie azbestu, zaangażowanie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko przedsiębiorcza decyzja, ale i protekcja życia własnego i innych.
Jak wygląda utylizacja azbestu?