Skuteczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Właściwe przeprowadzenie procesu zaczyna oznakowanie terenu i wyizolowanie pomieszczeń, w których nastąpią prace modernizacyjne. Demontaż podlega stałej kontroli zawartości pyłu azbestowego w powietrzu, a wszyscy pracownicy powinni być ubrani w szczelną odzież ochronną. Usunięte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i kieruje na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują w ziemi. Na poszczególne etapy procesu utylizacji azbestu, dana firma powinna mieć odpowiednie zezwolenia oraz papiery potwierdzające prace, które przekaże usługobiorcy.
W Polsce zaplanowano usunięcie eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań zachęcających właścicieli do przerobienia budynków. Jedną z metod jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać zwrócona od 40 do 100% wydatku. Warunkiem jest zgłoszenie budynku na oficjalną listę obiektów „do wymiany” oraz przedstawienia konkretnego wniosku w urzędzie terytorialnym. Uprawnione organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się samodzielnie i pytać o warunki funduszu.
Gdzie znajdziemy azbest?
Azbest najczęściej sprawdzał się w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, jako powłoka rur kanalizacyjnych i wodociągowych, a także w elementach wyrobów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, którym nazywamy produkt składający się w głównej mierze z azbestu, nie da się prosto odróżnić od pozostałych surowców, dlatego jeśli nie masz pewności, zapytaj ekspertów w tej dziedzinie. Nienaruszony azbest nie jest szkodliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się przy działaniu czynników zewnętrznych (np. przesuwanie, korozja), które uwalniają włókna azbestowe do atmosfery. Patrząc statystycznie zakładamy, że większość obecnych już w gospodarce płyt eternitowych zaczyna ulegać procesom niszczenia, a więc bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.
Podstawowe właściwości azbestu
Być może znasz go pod określeniem eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tej substancji. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów budynków postawionych w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest udowodnił swoje dobre możliwości izolacyjne, wysoką odporność na warunki pogodowe, ogień i wodę, oraz równoczesną wytrzymałość i elastyczność. Dzieje się to z powodu drobnej wielkości włókien z krzemianu, z których jest zbudowany. Ich mikroskopijność stała się także źródłem zagrożenia, gdyż w przeciwieństwie do większych pasm nie mogą być eksmitowane przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Zalegają więc niezauważone w drogach oddechowych, uporczywie atakując narządy i doprowadzając do śmiertelnych schorzeń, które odkrywa się dopiero po długim czasie, gdy jest już za późno na skuteczne działanie.
Z uwagi na to wprowadzono zakaz wykorzystywania materiałów eternitowych w projektach inżynierskich. W 2009 roku rząd uchwalił natomiast ogólnokrajowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, którego zadaniem jest całkowite skupienie surowca do 2032 roku. Sporządzono także oficjalną listę firm, upoważnionych do pracy z materiałami niebezpiecznymi, które są w stanie przeprowadzić utylizację azbestu. Cena zlecenia jest uzależniona od szczegółów jego przeprowadzenia i indywidualnych parametrów budynku.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Kraśniku
Powinniśmy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Kraśniku z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się czasem z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z różnych domostw i przestrzeni, gdyż jest niebezpieczny dla zdrowia. Zatem trzeba zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Kraśniku razem z WasteMaster. Nasza firma z przyjemnością zorganizuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po przewóz i odpowiednią utylizację w prawidłowych warunkach. Wywóz eternitu w Kraśniku to żaden problem!
Dlaczego w procesie utylizacji azbestu cenniki są niejednoznaczne?
Wpływa na nie końcowy koszt działań, który jest nieprzewidywalny, zależny od zbyt wielu różnych parametrów. Oczywiście spory wpływ na cenę ma powierzchnia demontowanego materiału, wedle której za 1m2 przyjmuje się kwotę około 20-25 zł. Jeśli Twoja nieruchomość podlega utylizacji azbestu, cennik prac będzie także wynikał z zagrożenia miejscowego i odległości w kilometrach do miejsca składowania. Jako WasteMaster, proponujemy kompleksową pomoc w przeprowadzeniu procedury utylizacji azbestu. Cennik wyliczamy indywidualnie dla usługobiorcy, choć poglądowe koszty można sprawdzić w naszej nowoczesnej aplikacji internetowej.
Azbest jest realnym zagrożeniem dla organizmów – zatrudniajmy więc przedsiębiorstwa uprawnione do utylizacji azbestu - ceną może być zdrowie i życie. Błędne klasyfikowanie materiału grozi ponadto sporymi karami pieniężnymi, a także pozbawieniem wolności.
Koszt utylizacji eternitu w Kraśniku i jego refundacja
Ile wynosi cena za tonę utylizacji eternitu w Kraśniku? Tego typu świadczenie może nas kosztować ok. 350 zł. Przy końcowej wycenie największe znaczenie ma masa zadaszenia z tego szkodliwego materiału. Na szczęście da się się starać o całkowitą, 100% refundację poniesionych kosztów, o ile nasz dach jest uwzględniony w liście inwentaryzacyjnej. Jeżeli nie, trzeba poprosić o jego wpisanie. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w swojej gminie. Dzięki temu demontaż i wywóz eternitu/azbestu w Kraśniku może nas wynieść 0 zł! WasteMaster znajdzie dla Ciebie najlepszych specjalistów i zajmie się odpadami!