Koszt utylizacji eternitu w Starogardzie Gdańskim
Dużo osób, które borykają się z kłopotem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Starogardzie Gdańskim. Otóż średnia cena za tonę oscyluje ok. 350 zł. Z kolei waga pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale zazwyczaj oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Starogardzie Gdańskim, powinniśmy pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednak nim rozpoczniemy się o nie starać, powinniśmy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Starogardzie Gdańskim, a gminie zaprezentować formularz poświadczający prawidłową utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.
Szkodliwość eternitu – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie zwłaszcza w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie przemieszczania budulca wzbija się niepokojąca ilość rakotwórczych zanieczyszczeń azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu produktów i wszczęto procesy utylizacyjne. Azbest nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale stanowi również śmiertelne niebezpieczeństwo dla istot żywych, dlatego tak ważne jest jego wyeliminowanie i właściwa klasyfikacja.
Czy azbest da się odróżnić?
Z pewnością zerojedynkowe stwierdzenie, czy dana nieruchomość zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest występuje w pokryciach dachów niemal połowy domów postawionych w drugiej połowie ubiegłego wieku, czyli okresie jego popularności, a jego dotychczasową wielkość szacuje się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit odkryjemy także w drobnych urządzeniach o zdolnościach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Zlokalizowanie azbestu, zaangażowanie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko przedsiębiorcza decyzja, ale i ochrona życia własnego i bliskich.
Azbest – co o nim wiemy?
Badania wskazują, że niemalże 100 tys. osób co roku umiera w wyniku szkodliwego działania azbestu. Utrapieniem dla istot żywych jest mikroskopijna wielkość jego włókien, które dostają się do układów wewnętrznych i atakują niepostrzeżenie narządy oddechowe. Objawy spowodowane przez choroby azbestowe są diagnozowane zbyt późno i stają się śmiertelnym zagrożeniem, przeradzając w złośliwe nowotwory, jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej. W związku z tym, nie należy zwlekać z rozpoczęciem utylizacji azbestu – cena jaką zapłacimy za zdrowie i życie nie gra tutaj roli.
Przed okryciem szkodliwości azbestu był on konkurencyjnym budulcem, z uwagi na swoje niepospolite właściwości, a przy tym niską cenę. Drobne włókna krzemianowe dają mu bowiem duże zdolności izolacyjne, wytrzymałość na warunki fizyczne i chemiczne, a także rozciągliwość. Jego okres świetności zakończył się w 1997, wraz z ustawą nakazującą usuwanie i utylizowanie azbestu. Od tego czasu zwiększono liczbę działań w tym kierunku, choć wciąż wydaje ich się być zbyt mało.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Starogardzie Gdańskim
Powinniśmy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Starogardzie Gdańskim z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się czasami z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich domostw i przestrzeni, ponieważ jest niebezpieczny dla zdrowia. Toteż należy zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Starogardzie Gdańskim wspólnie z WasteMaster. Nasza przedsiębiorstwo z chęcią zaplanuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po przewóz i dobrą utylizację w bezpiecznych warunkach. Wywóz eternitu w Starogardzie Gdańskim to żaden problem!
Jak wygląda utylizacja azbestu?
Składa się na nią demontaż, transport oraz złożenie materiału na konkretnie dostosowanych wysypiskach. Przy ściąganiu płyt z powierzchni budynku, konieczne jest odgrodzenie terenu i oznakowanie niebezpieczeństwa. Podczas pracy należy nieustannie oczyszczać pomieszczenia z pyłu, pilnować ilości azbestu oraz narażenia pracowników na przekroczenie bezpiecznego limitu. Ważna jest bezbłędna izolacja pomieszczeń, ostrożność i monitoring – warunki te mają służyć minimalizacji ryzyka uwolnienia się azbestu do środowiska podczas procedury utylizacji azbestu.
Wybrana firma powinna posiadać zezwolenie na przewóz wyrobów z azbestem, który uznajemy za odpad niebezpieczny. Transport w specjalnych pojazdach, właściwaklasyfikacja i ostrożne złożenie azbestu głęboko w ziemi to kolejne etapy procesu utylizacji azbestu. Cenę, ponoszoną przez właściciela, określa wiele parametrów, zmiennych dla poszczególnych sytuacji. Istnieje możliwość uzyskania od 40 do 100 % zwrotu wydatków na pracę, przedstawiając odpowiednią dokumentację i decydując się na legalne firmy.