Azbest – co o nim wiemy?
Badania mówią, że około 100 tys. osób co roku umiera w wyniku szkodliwego działania azbestu. Utrapieniem dla istot żywych jest mikroskopijna wielkość jego pasm, które dostają się do układów wewnętrznych i atakują niezauważenie narządy dróg oddechowych. Zmiany wywołane przez choroby azbestowe są diagnozowane zbyt późno i są krytyczny zagrożeniem, przeradzając w złośliwe nowotwory, jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej. W związku z tym, nie należy zwlekać z planowaniem utylizacji azbestu – cena jaką poniesiemy za zdrowie i życie nie gra tutaj roli.
Przed okryciem szkodliwości azbestu był on atrakcyjnym budulcem, ze względu na swoje niepospolite właściwości, a jednocześnie niską cenę. Cienkie włókna krzemianowe dają mu bowiem duże zdolności izolacyjne, wytrzymałość na zjawiska fizyczne i chemiczne, a także rozciągliwość. Jego okres świetności zakończył się w 1997, z wprowadzeniem ustawy nakazującej usuwanie i utylizowanie azbestu. Od tego czasu zintensyfikowano działania w tym kierunku, ale mimo to jest ich zbyt mało.
Samodzielna utylizacja eternitu w Pruszczu Gdańskim? Stanowczo nie!
Utylizacja eternitu w Pruszczu Gdańskim to nie jest błahe zadanie, które każdy z nas może sam wykonać. Podczas demontażu tego materiału, z naszych domostw wydobywa się bardzo szkodliwy pył, który czasami prowadzi do wielu chorób. Dlatego demontaż azbestu w Pruszczu Gdańskim może być przeprowadzony tylko przez fachowców, którzy posiadają prawidłowe narzędzia, stroje, a przede wszystkim uprawnienia klimatyczne na tego typu działalność. Pod żadnym pozorem nie rób tego sam! Możesz narazić się na nieprzyjemności i kary finansowe nawet do 20 tys. zł. Dlatego lepiej postawić na fachowy wywóz eternitu w Pruszczu Gdańskim, który zaplanujesz dzięki WasteMaster.
Jak przewidzieć koszt utylizacji azbestu – cennik
Firmy podkreślają, że dostępne na ich portalach o utylizacji azbestu cenniki nie są adekwatne, gdyż końcowy koszt procesu jest zależny od warunków i wyliczany personalnie. Można założyć, że średnio za rozebranie 1 tony materiału zapłacimy minimum 300 zł, ale do tego dochodzą koszty transportu, opakowania i utylizacji azbestu. Cena obejmuje zatem: rodzaj, powierzchnię i swoistość materiału oraz wszelkie czynniki okołoprocesowe.
WasteMaster to usługodawca, który skutecznie realizuje rządowe wymagania w sprawie utylizowania azbestu. Cenniki i detale akcji ustalamy indywidualnie z każdym właścicielem po skontrolowaniu nieruchomości, gdyż pragniemy jak najlepiej dostosować naszą propozycję do jego potrzeb.
Szczegóły procedury utylizacji azbestu
Demontaż, transport i utylizacja azbestu to trzy zasadnicze kroki, składające się na właściwe składowanie odpadu. Etap ściągania materiałów eternitowych musi zachodzić na specjalnie odgrodzonym terenie, przy zachowaniu zwiększonej czujności podczas przemieszczania płyt. Największym zagrożeniem określane jest bezpośrednie uwolnienie się zanieczyszczenia do powietrza, pozwalające na łatwe wnikanie w głąb istot żywych. W prowadzeniu procesu ważne jest: nieprzerwane monitorowanie stężenia azbestu, codzienne oczyszczanie przestrzeni oraz nadzór nad pracownikami, a razie konieczności skierowanie ich do komory dekontaminacyjnej. Wywozu azbestu mogą podejmować się tylko firmy z ważnym zezwoleniem na transport materiałów szkodliwych. W Polsce, istnieją specjalne składowiska do skupu płyt azbestowych, choć wciąż jest ich niewystarczająca ilość. Po wykończeniu usługi, wykonawca powinien przedłożyć właścicielowi kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. Będą one stanowić materiały dowodowe w procesie ubiegania się o pokrycie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac może zostać zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Tymczasem koszty dotyczące położenia dachu nie są pokrywane funduszem państwowym, o czym także warto pamiętać.
Gdzie znajdziemy eternit?
Specyficzne właściwości materiału sprawiają, że płyty eternitowe doskonale nadają się do obłożenia dachów oraz w elementach konstrukcji i elewacji budynku. Mają grafitowy kolor a kształt płaski lub falisty, choć azbest spotkamy także w podręcznych urządzeniach domowych. Do poszukiwania materiału warto włączyć fachowców w tym temacie, gdyż przyda się także ocena, w jakim stanie są elementy eternitowe i jak niezwłocznie należy rozpocząć proces utylizacji azbestu. Zleceniobiorca ma obowiązek zakomunikować organy porządku publicznego o zakresie pracy, terminie i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Modernizacja eternitu: właściwa utylizacja azbestu
Lata 60. i 70. XX wieku to okres szczególnej popularności azbestu w gałęzi budownictwa i przemysłu, zwłaszcza w postaci pokryć dachów budynków. Ze względu na siateczkową strukturę, materiał ten był wysoce uodporniony na wiele czynników i miał doskonałe zdolności izolacyjne. W 1997 roku wprowadzono ustawę o , która zakazała jego produkcji i narzuciła obowiązkowe prace nad utylizacją azbestu. Dlaczego?