Utylizacja eternitu w Płocku – czy da się samemu usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Płocku chcemy powiedzieć, że nie można samodzielnie usuwać azbestu z dachów ani innych części budownictwa. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest toksyczny dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio składowany i utylizowany. Bezpieczny demontaż azbestu w Płocku jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z różnych zabudowań, zatem warto już dzisiaj pomyśleć o takiej świadczeniu jak wywóz eternitu w Płocku.
Co powoduje koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Najpierw należy spojrzeć na rodzaj materiału, powierzchnię na jakiej leży oraz skalę trudności prac koniecznych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki uznaje się średnio na rynku polskim wskazuje około 300-350 zł za tonę złożonego budulca. Dzięki objęciu surowca programem rządowym istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe jednorazowej procedury utylizacji azbestu. Cena może zostać nawet stuprocentowo pokryta z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obliguje usługobiorcę do wpisania budynku na listę obiektów szkodzących środowisku i złożenia odpowiedniego wniosku o zwrot wydatków.
Jeśli Twój budynek ma swoje lata lub pochodzi z zakupu wtórnego, zachęcamy do kontaktu z firmą, specjalizującą się w składowaniu odpadów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik, jaki znajdziesz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster szczegółowo oblicza wstępne koszty wymaganego procesu. Szczycimy się wysokiej jakości sprzętem, imponującym doświadczeniem i wiedzą ekspertów – skontaktuj się z nami indywidualnie.
Dlaczego utylizacja azbestu jest niezbędna?
Poprawna utylizacja azbestu to obecnie nie tylko wymóg prawny, ale i szansa na uniknięcie poważnych kłopotów zdrowotnych, w tym raka, będącego wynikiem działania surowca. Należy on bowiem do materiałów niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska, co okazało się pod koniec ubiegłego stulecia. Przedtem był niezwykle chętnie używany w sektorze budowlanym, ze względu na swoją niespotykaną wytrzymałość przy relatywnie niskiej cenie. W 1998 rząd Polski zakazał jego produkcji i wprowadzono programy usuwające azbest z dotychczasowych posiadłości.
Koszt utylizacji eternitu w Płocku – orientacyjne wartości
Cena za tonę utylizacji eternitu w Płocku – ile może wynosić? Na ogół podaje się bardzo szacunkową kwotę w wysokości 350 zł. Sporo trudniej jest ocenić ciężar usuwanych materiałów, zazwyczaj z dachu. Demontażem azbestu w Płocku oraz wszelkimi działaniami z tym związanymi zajmują się wykwalifikowane przedsiębiorstwa. W odpowiedni sposób zabezpieczają i zwilżają azbest, żeby jego niebezpieczny pył nie roznosił się w powietrzu. W drugiej kolejności go usuwają, pakują do szczelnych worków i wywożą na przeznaczone do tego składowiska. Chcemy poinformować, że wywóz eternitu w Płocku zrealizujesz również dzięki nam!
Na czym polega utylizacja azbestu?
To zabieg, przy który m zachowuje się wyjątkową ostrożność, gdyż pojedyncze naruszenie płyt eternitowych uwalnia szkodliwy pył azbestowy do środowiska. Wyspecjalizowane firmy dysponują sprzętem monitorującym, oczyszczającym oraz profilaktycznym, pilnując jednocześnie dopuszczalnego stężenia azbestu na terenie prac. Demontaż płyt eternitowych wykonuje się w uszczelnionych pokojach i na odgrodzonym terenie, który nie zagraża pieszym i pojazdom. Po zdjęciu materiału z budynku, pracownicy szczelnie owijają i zabezpieczają materiał (na mokro), a następnie wywożą go na specjalne kwatery. Eternit zakopuje się w ustalony sposób, trzy metry pod ziemią, co finalizuje prawidłową utylizację azbestu oraz uwolnienie środowiska od zagrożenia.
Jak widać, zabieg ten potrzebuje wiedzy i doświadczenia, które można znaleźć u ekspertów firmy WasteMaster, od lat świadczącej usługi z zakresu utylizacji azbestu. Cena proponowana przez nas jest adekwatna do poziomu świadczeń, a przy tym wyliczana osobno dla poszczególnej sprawy. Dodatkowo, gwarantujemy komplet dokumentów pracy, a w razie potrzeby – doradztwo z zakresu aplikowania o dofinansowanie procesu.
Gdzie znajdziemy azbest?
Azbest z reguły używano w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także przy wyrobie elementów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, bo tak nazywamy budulec składający się w głównej mierze z azbestu, nie da się prosto odróżnić od pozostałych wyrobów, stąd w przypadku braku pewności, skorzystaj z pomocy doradców branżowych. Azbest w stanie spoczynku nie jest kłopotliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się przy działaniu czynników zewnętrznych (np. przesuwanie, korozja), w wyniku których uwalniają się włókna azbestowe do atmosfery. Trzeba jednak założyć, że większość obecnych już w gospodarce płyt eternitowych rozpoczęła procesy korozyjne, a więc bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.