Sposoby na rozpoznanie azbestu
Materiały z azbestem mają szary kolor i są obecne na starszych budynkach z rynku wtórnego. Z uwagi na to, że płyty eternitowe (faliste lub płaskie) można łatwo pomylić z pozostałymi materiałami, poradzenia się w tej kwestii osób wykwalifikowanych. Utylizację azbestu poprzedza ocena stanu i *#*ustalenie stopnia|decyzja o*#* pilności podjęcia procedury. Fakt ten należy przedłożyć do wojewody lub starosty, a firma, którą wybierzemy musi poinformować odpowiednie jednostki inspekcji pracy o detalach planowanych działań. Działanie na własną rękę lub wadliwe przemieszczanie materiału jest obłożone karami pieniężnymi nawet do 20 tys. zł oraz pozbawienia wolności.
Wszystko o azbeście
Jest związkiem z grupy pierwiastków nieorganicznych o konkretnej włóknistej strukturze. To co go wyróżnia jest najmniejsza w przyrodzie wielkość włókien, która uzdalnia surowiec do opierania się działaniu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Doskonała izolacja, nieprzepuszczalność wody i ognia, wytrzymałość i elastyczność zarazem, a do tego zachęcająca cena sprawiły, że pokrył niemal połowę wybudowanych w drugiej połowie XX wieku budynków. Niemniej jednak, drobna struktura azbestu czyni go zagrożeniem, gdyż narządy organizmów żywych nie umieją go wykryć. Gromadzi się w postaci kurzu w drogach oddechowych człowieka, wywołując poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym celem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Spisano odpowiednie regulacje, uprawniające wybrane firmy do robót nad materiałem szkodliwym. Wstrzymanie produkcji surowca nie jest rozwiązaniem – trzeba zebrać płyty eternitowe i ostrożnie zutylizować azbest. Cena takiego procesu jest zróżnicowana, zależna od indywidualnych parametrów, jednak można uniknąć kosztów po złożeniu wniosku do właściwego organu państwowego. Przewidziano bowiem wsparcie finansowe dla właścicieli zagrażających środowisku budynków,którym rozporządza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Utylizacja azbestu – co musisz wiedzieć
Kiedy odkryto szkodliwość azbestu natychmiast zakazano jego wykorzystania w gospodarce oraz wszczęto działania, służące bezpiecznemu usunięciu materiału z obiegu. Ten atrakcyjny w XX wieku budulec, o korzystnych parametrach i niskiej cenie, stanowi obecnie duże zagrożenie dla środowiska i istot żywych. Potrafi niezauważanie wywołać poważne choroby, w tym nowotwory układu oddechowego, dlatego proces utylizacji azbestu jest konieczny i podległy prawom, z którymi warto się zaznajomić.
Na czym polega utylizacja azbestu?
To proces, który wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż pojedyncze naruszenie produktów eternitowych uwalnia niebezpieczny pył azbestowy do powietrza. Wykwalifikowane przedsiębiorstwa dysponują sprzętem monitorującym, oczyszczającym oraz ochronnym, pilnując jednocześnie dopuszczalnego stężenia azbestu w pomieszczeniach. Demontaż płyt eternitowych następuje w uszczelnionych pokojach i na wyznaczonym terenie, który nie zagraża pieszym i pojazdom. Po zdjęciu materiału z budynku, pracownicy szczelnie pakują i zabezpieczają materiał (na mokro), po czym wywożą go na specjalne kwatery. Eternit odkłada się w konkretny sposób, trzy metry pod ziemią, co gwarantuje skuteczną utylizację azbestu oraz zminimalizowanie zagrożenia dla środowiska.
Podsumowując, zabieg ten wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, które znajdziesz u pracowników firmy WasteMaster, od lat oferującej usługi dotyczące utylizacji azbestu. Cena proponowana przez nas jest adekwatna do poziomu świadczeń, a przy tym wyliczana osobno dla każdego klienta. Ponadto, otrzymasz od nas kompletną dokumentację prac, a w razie potrzeby – doradztwo z zakresu aplikowania o dofinansowanie procesu.
Dlaczego w procesie utylizacji azbestu cenniki są niejednoznaczne?
Z tego powodu, że końcowy koszt działań jest nieprzewidywalny, uzależniony od zbyt wielu indywidualnych wskaźników. Oczywiście największy wpływ na koszt ma powierzchnia modernizowanego materiału, w oparciu o którą za 1m2 przyjmuje się kwotę około 20-25 zł. Jeśli Twój budynek podlega utylizacji azbestu, cennik prac będzie także wynikał z zagrożenia sytuacyjnego i odległości do pokonania w odpowiednie dla składowania miejsce. Jako WasteMaster, proponujemy kompleksową pomoc w zrealizowaniu procedury utylizacji azbestu. Cennik obliczamy indywidualnie dla klienta, choć poglądowe koszty można sprawdzić w naszej zaawansowanej aplikacji elektronicznej.
Azbest jest realnym zagrożeniem dla człowieka – zatrudniajmy więc firmy uprawnione do utylizacji azbestu - ceną może być Twoje życie. Błędne składowanie materiału grozi ponadto wysokimi karami finansowymi, a także aresztem.
Wywóz eternitu w Gostyninie z WasteMaster
Czeka Cię utylizacja eternitu w Gostyninie ? Nie masz pojęcia, w jaki sposób się do tego odpowiednio zabrać, żeby wyszło jak najkorzystniej cenowo? Postaw na sposoby WasteMaster. Dzięki nam demontaż azbestu w Gostyninie nie będzie aż tak straszny. Dzięki naszym pracom szybko otrzymasz najatrakcyjniejszą kwotę utylizacji eternitu w Gostyninie . Wystarczy, że załączysz zapytanie związane z usługą, a my znajdziemy wykonawcę, który ją dla Ciebie wykona. Spokojnie! Nie poprzestajemy na jednym podmiocie i porównujemy ceny u wielu na rynku, dzięki czemu możemy negocjować lepsze warunki. Zobacz sam!