Utylizacja eternitu w Oświęcimiu – czy można samodzielnie usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Oświęcimiu pragniemy powiedzieć, że nie da się samemu usuwać azbestu z dachów ani innych fragmentów budownictwa. Czemu? Dlatego, że pył azbestowy jest szkodliwy dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio gromadzony i utylizowany. Odpowiedni demontaż azbestu w Oświęcimiu jest realizowany przez specjalistyczne firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o takiej świadczeniu jak wywóz eternitu w Oświęcimiu.
Gdzie znajdziemy azbest?
Azbest najczęściej używano w produkcji płyt do pokrycia dachów, elewacji, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także przy wyrobie elementów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, którym nazywamy produkt składający się w głównej mierze z azbestu, nie da się prosto odróżnić od innych surowców, dlatego jeśli nie masz pewności, skorzystaj z pomocy doradców branżowych. Azbest w stanie spoczynku nie jest kłopotliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się podczas działań z zewnętrz (np. przesuwanie, korozja), w wyniku których uwalniają się włókna azbestowe do powietrza. Trzeba jednak założyć, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych rozpoczęła procesy korozyjne, a więc bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.
Jak przebiega proces utylizacji azbestu?
Zacznijmy od tego, że wykonują go konkretnie uprawnione do tego firmy, posiadające sprzęt i wiedzę na temat odpadów niebezpiecznych. Procedurę rozpoczyna się widocznym odgrodzeniem i zabezpieczeniem terenu działań. W trakcie czynności demontażowych należy nieprzerwanie oczyszczać pokój z pyłu (na mokro lub za pomocą odkurzacza ciśnieniowego) oraz kontrolować jego dopuszczalną zawartość. Zarówno ubrania chroniące pracowników, jak i pomieszczenia muszą być nieprzepuszczalne, tak by azbest nie uciekł do środowiska. Następnym etapem jest dopuszczalny transport i utylizacja azbestu. Surowiec umieszcza się głęboko w ziemi na specjalnie przygotowanych wysypiskach. Warunkiem przewozu są posiadane uprawnienia do transportu surowców niebezpiecznych, co radzimy sprawdzić przed wyborem swojego usługodawcy. Rządowe działania dają wsparcie dla legalnych procedur utylizacji azbestu – cenę pokrywa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Kwestią jest udanie się do właściwej gminy, aby złożyć wymagane wnioski. W procesie aplikowania o dofinansowanie *#*istotne będą natomiast|przydadzą się#**# oficjalne dokumenty kwity, potwierdzające prace utylizacyjne, takie jak karta przekazania odpadów i karta ewidencji odpadów. Papiery te wystawia firma wykonawcza, która powinna także poinformować adekwatne organy (m.in. okręgowego inspektora pracy) o zakresie prac utylizacyjnych* i szczegółach planowanych działań.
Dlaczego w procesie utylizacji azbestu cenniki są niejednoznaczne?
Z tego powodu, że końcowy koszt działań jest nieprzewidywalny, zależny od zbyt wielu indywidualnych parametrów. Oczywiście największy wpływ na cenę ma powierzchnia demontowanego materiału, w oparciu o którą za 1m2 przyjmuje się kwotę około 20-25 zł. Jeśli Twoja nieruchomość podlega utylizacji azbestu, cennik działań będzie także wynikał z zagrożenia sytuacyjnego i odległości do pokonania w odpowiednie dla składowania miejsce. Jako WasteMaster, wychodzimy z kompleksową pomocą w przeprowadzeniu procedury utylizacji azbestu. Cennik wyliczamy indywidualnie dla klienta, choć poglądowe koszty można sprawdzić w naszej zaawansowanej aplikacji elektronicznej.
Azbest jest realnym zagrożeniem dla człowieka – wybierajmy więc przedsiębiorstwa uprawnione do utylizacji azbestu - ceną może być zdrowie i życie. Błędne klasyfikowanie materiału grozi ponadto wysokimi karami pieniężnymi, a także pozbawieniem wolności.
Koszt utylizacji eternitu w Oświęcimiu
Dużo osób, które borykają się z kłopotem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Oświęcimiu. Otóż uśredniona cena za tonę oscyluje ok. 350 zł. Z kolei waga pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale na ogół oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Oświęcimiu, powinniśmy pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednak zanim zaczniemy się o nie starać, powinniśmy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Oświęcimiu, a gminie przedstawić formularz poświadczający prawidłową utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.
Dlaczego utylizacja azbestu jest niezbędna?
Poprawna utylizacja azbestu jest aktualnie nie tylko prawnym obowiązkiem, ale i szansą na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka, którego ten surowiec wywołuje. Azbest zaliczamy do materiałów niebezpiecznych i zanieczyszczających środowisko, co odkryto pod koniec ubiegłego wieku. Przedtem był niezwykle chętnie używany w sektorze budowlanym, z uwagi na imponującą wytrzymałość a jedocześnie niską cenę. W 1998 rząd Polski zakazał jego produkcji i rozpoczęto programy usuwające azbest z wolnostojących posiadłości.